1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANLAŞMAYA VARILANLAR SIĞ KALDI'
ANLAŞMAYA VARILANLAR SIĞ KALDI

'ANLAŞMAYA VARILANLAR SIĞ KALDI'

Müzakerelerdeki tıkanıklıktan sonra, güven yaratıcı önlemlerde de sıkıntı ortaya çıktı

A+A-

 

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, liderlerin özel temsilcileri ile önceki gün geçekleştirdiği görüşme sırasında anlaşamaya varılan güven yaratıcı önlemler sepetinin “küçük” olduğu savunuldu.
Politis gazetesi “Downer Himayesinde Anlaşmaya Varılan Güven Yaratıcı Önlemler Sepeti Küçük” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, liderlerin özel temsilcileri Osman Ertuğ ve Yorgos Yakovu ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında, Teknik Komitelerin konularının ve de iki toplumun günlük yaşamının kolaylaştırılmasına ilişkin olası ileriye götürülmesi gereken konuları ele alındığını yazdı.
Görüşme çerçevesinde üzerinde anlaşmaya varılanların “sığ” kaldığını yazan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, görüşmede sırasında, daha önceki taban tabana zıt açıklamalar ve göstergelere karşın, sınır kapılarının açılması konusunda herhangi bir sohbet veya imanın yapılmadığını belirtti.
Habere göre aynı kaynaklar, sınır kapıları konusu ile diğer özlü güven yaratıcı önlemlerin muhtemelen, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un New York’ta liderlerle yapacağı (ayrı ayrı) görüşmeden sonra ortaya çıkacağını belirttiler.

KONULARIN İLERİYE GÖTÜRÜLMESİ İÇİN TALİMAT

Gazete, BM Genel Sekreteri Ban’ın, kısa bir süre önce liderlere gönderdiği ve belirli tedbirlerin hayata geçirilmesini istediği mektup ruhunda hareket etmesinin beklendiğini de yazdı.
Downer ile liderlerin özel temsilcileri arasındaki görüşmede bir yandan Teknik Komitelerde bugüne kadar yapılan çalışmalar ile olumlu kapanmaya hazır olan konuların diğer yandan da özellikle siyasi nitelikli sorunlarla karşılaşan konuların ele alındığını yazan gazete Teknik Komitelere, görüşme halinde olan tüm konuların (10-15 konu) ileriye götürülmesi için de talimat verildiğini belirtti.
Gazete Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonu konusunda yeteri kadar “dikenin” bulunduğunu, kültürel mirasa ilişkin Teknik Komite’nin, iki toplumun diğer eserlerinden oluşan belirli bir listeyle ilerlemeye hazırlandığını yazdı.
Habere göre görüşülen konular arasında ortak tıp sempozyumlarının organize edilmesi, suçlar konusunda bilgi alış verişi ve kadın örgütlerinin temasları, ortak spor müsabakaları gibi küçük çaplı konular da bulunuyor.

DOWNER, ANASTASİADİS İLE GÖRÜŞTÜ

Gazete, Downer’in önceki gün DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ile de görüştüğünü yazdı.
Habere göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasaidis, yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunundaki mevcut aşamanın herhangi bir perspektif yaratmadığını söyledi.
Downer ile görüşmesinin içeriği konusunda DİKO Başkanı Marios Karoyan’ı da bilgilendirdiğini ifade eden Anastasiadis, görüşmenin daha çok, Kıbrıs sorununun mevcut aşamasına yönelik bilgilendirme nitelikli olduğunu belirtti.
Anastasiadis, görüşme sırasında, DİKO ve elbette ki EVRO.KO ile siyasi görüşlerinin temelini teşkil eden taslak içerisinde ifade edilen görüşleri de aktardığını söyledi.
AB’nin, yeni sürece nasıl aktif müdahil olabileceğini izahat ettiğini söyleyen Anastasiadis, bunun, “olmazsa olmaz olduğunu” belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler