1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANLAŞMA' MEMNUN ETMEDİ
ANLAŞMA MEMNUN ETMEDİ

'ANLAŞMA' MEMNUN ETMEDİ

ÇİFTÇİLER İLE VARILAN MUTABAKAT AÇIKLANDI Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), çiftçilerin alacakları konusunda hükümetle antlaşmaya vardı ve Başbakanlık önündeki araçlı eylemini sona erdirdi. Birlik ile hükümet arasında varılan antlaşmaya göre, çiftçi

A+A-

 

ÇİFTÇİLER İLE VARILAN MUTABAKAT AÇIKLANDI

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB), çiftçilerin alacakları konusunda hükümetle antlaşmaya vardı ve Başbakanlık önündeki araçlı eylemini sona erdirdi.

Birlik ile hükümet arasında varılan antlaşmaya göre, çiftçilere arpa-buğday alacakları ağustos sonuna kadar, mazot desteği gelecek hafta, doğrudan gelir desteği ise 15 Eylül’e kadar ödenecek.

Uzlaşı noktaları açıklanırken, bazı çiftçiler ödemelerin eylüle sarkması nedeniyle tepki gösterdi.

Başbakanlık binası önünde bekleyen eylemcilere varılan antlaşmayı Başbakan İrsen Küçük açıkladı.

Çiftçinin bu yıl kazandıklarını geçen yılın borçlarını ödemek için kullandığı bir duruma geldiğini, hükümet olarak hedeflerinin 2004’ten önce olduğu gibi “borçsuz çiftçi” yaratmak” olduğunu söyleyen Başbakan Küçük, tarımdan sorumlu bakan olarak 2004’te bu hedefe yaklaştıklarını, ancak UBP tekrar hükümete geldiğinde çiftçiyi 2004’te bıraktığı noktada bulamadığını kaydetti.

Sürdürülebilir çiftçilik yaratmak için politikalar şekillendirmeye başladıklarını ancak henüz istenilen noktaya ulaşılamadığını kaydeden Küçük, düzenlemeler kapsamında renkli yakıta geçilmesi, dönüm başına ödenen Doğrudan Gelir Desteğinin verime dayanarak ödenmesi, ihracatın direk üreticiyi dikkate alacak şekilde düzenlenmesinin bulunduğunu kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, 23 milyon TL tutarındaki arpa buğday ödemelerinin 8 Ağustos Pazartesi’den itibaren 29 Ağustos’a kadar her pazartesi ödenerek tamamlanacağını; 2,7 milyon TL tutarındaki mazot desteğinin 8 Ağustos’tan itibaren hafta içerisinde ödeneceğini; 12 milyon TL’lik Doğrudan Gelir Desteğinin 6 milyonunun ise Ağustos ayı içerisinde yapılacağını söyledi.

Küçük, Ağustos ayında çiftçiye toplam 30 milyon TL’lik bir ödeme yapılacağını kaydetti.

KABAKÇI

KTÇB Başkanı Alican Kabakçı da, 2011 bütçesinde çiftçiye ayrılan paranın çiftçiliğin sürdürülmesi için yeterli olmadığını, bütçede çiftçilik için yeterli para ayrılmadığı sürece bu yıl yaşanan sıkıntıların her yıl yaşanacağını kaydetti.

Kabakçı, görüşmede, bütçe görüşmelerinde çiftçilerin temsil edilmesi önerilerine de sıcak bakıldığını belirtti.

Kabakçı, çiftçilere vergisiz mazot sağlanması yönündeki taleplerini de ilettiklerini kaydetti.

24 milyonluk Doğrudan Gelir Desteğinin gecikmiş kesimi olan 12 milyonun yarısının Ağustos’ta, geri kalanın 15 Eylül’den önce ödeneceğini ifade eden Kabakçı, geriye kalan 12 milyonun ise ekim ayında ödeneceğini söyledi.

Dün itibarıyla çiftçinin verdiği ürünün ağustos ayında yarısının, mazot paralarının ise belli olmadığını kaydeden Kabakçı, çiftçinin devletten 36 milyonluk alacağının 30’unun ağustos ayında alınacağını, 6’sının da eylül ayında ödeneceğini, böylece hükümete 6 milyon için tolerans tanındığını söyledi.

Kabakçının açıklama yaptığı sırada bazı çiftçiler, doğrudan gelir desteğinin gecikmeli kısmının tümünün ödenmemesine ve ucuz mazot önerilerine çözüm getirilmemesine tepki koydu.

Tepkiler üzerine Kabakçı, “Haklılık durumunuz var ama çok da kötü bir anlaşma olduğuna inanmıyorum” ifadelerini kullandı. (15: 38 TAK)

 


SAAT: 14:30

Başbakan Küçük, Çiftçiler Birliği’nin görüşme talebine olumlu yanıt verdi. Başbakan İrsen Küçük ile birlikte, Maliye Bakanı Ersin Tatar ve Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da Çiftçiler Birliği heyeti ile toplandı.

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından, Başbakan, iki bakanı ile birlikte Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ve toplantıda bulunan heyet, hep birlikte dışarıya çıktı.

Burada Küçük, başbakanlık önündeki çiftçilerle kısa süre konuştu ve şikayetlerini dinledi. Başbakanın iki bakanı ile birlikte başbakanlığı girişinde, sonuçtan tatmin olmayan çiftçiler tepki gösterdi.

Çiftçiler, hem birlik yönetimini, hem de hükümeti istifaya çağırdı.

Birlik Başkanı Kabakçı açıklama yapmaya çalıştığı sırada, kendi aralarında tartışma yaşandı.

 


 

SAAT: 12:04

Çiftçiler Birliği’nin bu sabah başlattı eylem devam ediyor.

Sabah Gönyeli çemberinde toplanan tarım araçları şu sıralar Başbakanlık önünde toplandı.

Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ve çiftçileri temsilen bir heyet Başbakan İrsen küçük ile görüşme talebinde bulundu, başbakandan yanıt bekleniyor

Başbakanlık önünde konuşan Kabakçı, “İki aydır her türlü sabrı gösterdik ama tarım ve çiftçi için yapılan hiçbir şey yok. Bu ülkede bir tarım sektörü var ama ne yazık ki, hükümetin politikaları tarımı öldürmek üzeredir, tarım sektörü can çekişiyor” dedi.

 


SAAT: 10:43

 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, sorunlarını dile getirmek amacıyla bugün miting yapıyor.

 

Saat 10.00’da Gönyeli Çemberi’nde toplanan onlarca tarım aracı, kombay ve traktör,  davul zurna eşliğinde Başbakanlığa doğru yola çıktı.

 

Şu sıralar Küçük Kaymaklı bölgesinde olan konvoy, meclisin önünden Dereboyu’na doğru ilerleyecek, ardından da başbakanlık önünde gidecek. Lefkoşa trafiği felç oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler