1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANLAMSIZ PROTESTO'
ANLAMSIZ PROTESTO

'ANLAMSIZ PROTESTO'

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin “Kıbrıslı Türk sporcuların olimpiyat oyunlarına katılmalarının engellenmesini protesto amacıyla” düzenlediği etkinliği değerlendiren Spor Dairesi eski Müdürü Besim Erdenay, “Adres bu değil” d

A+A-

 

 

Spor Dairesi eski Müdürü Besim Erdenay, Dünya Olimpiyat Komitesi’ni kınamanın yersiz olduğunu belirtti

 

Olimpiyatlara katılabilmek için sporcuların olimpiyat barajını geçmek zorunda olduğunu söyleyen Besim Erdenay, barajı geçen sporcunun olimpiyatlara katılamama gibi bir durumun söz konusu olamayacağını açıkladı

 

Erdenay, “Şu andaki Spor Bakanlığı, olimpik spor federasyonlarının içerisinde yer aldığı, söz hakkı bulunduğu bir Milli Olimpiyat Komitesi oluşturmak zorundadır” dedi

 

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin “Kıbrıslı Türk sporcuların olimpiyat oyunlarına katılmalarının engellenmesini protesto amacıyla” düzenlediği etkinliği değerlendiren Spor Dairesi eski Müdürü Besim Erdenay, “Adres bu değil” dedi.

Bugün olimpiyat oyunlarını fırsat bilip, ambargoyu kırmak için yürümenin bir biri ile örtüşmediğini ifade eden Erdanay, “Dünya Olimpiyat Komitesi’ni protesto etmek doğru bir eylem değildir. Adres doğru değildir” şeklinde konuştu.

Olimpiyatlara katılabilmenin belirli kıstasları olduğuna dikkat çeken, bunlardan birinin de ilgili dalda gerekli başarıyı gösterip, barajı geçmek olduğunu vurgulayan Besim Erdanay şöyle devam etti, “Dünya Olimpiyat Komitesi’ne başvurdunuz mu? Olimpiyat Barajını geçen sporcunuz var mı? Varsa eğer ister Türkiye Bayrağı, ister Kıbrıs Bayrağı veya isterse Olimpiyat Bayrağı ile yarışabilirler. Bu kadar basittir. Yok, olimpiyatlara katılma hakkını elde etmişsek ve katılmamız engellenmişse, işte o zaman hep birlikte sokaklara dökülürüz. Ancak bugün böyle bir durum yoktur.”

 

“MOK’UN YÖNETİM ŞEKLİ DEĞİŞMELİ”

 

Her şeyden önce ülkemizde olimpiyat komitesine çeki düzen verilmesi gerektiğine de işaret eden Spor Dairesi eski Müdürü Besim Erdanay, “Ulusal Birlik Partisi’nin yaptığı yasal düzenleme ile tanıdığı KKTC Milli Olimpiyat Komitesi önce yönetim şeklini değiştirip, Dünya Olimpiyat Komitesi’nin kurallarını uygulayarak, kişisel üyelik hakkı kazanan kişilerin sayısının, olimpik spor federasyonlarının sayısının geçmeyeceği bir oluşuma gitmelidir. Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Hükümeti döneminde biz bunu yapmıştık. Tüm federasyonlarla birlikte hareket etmiştik ve yönetim olimpik spor federasyonlarının elinde idi” dedi ve ekledi, “Şu andaki Spor Bakanlığı bunu oluşturmak, olimpik spor federasyonlarının içerisinde yer aldığı, söz hakkı bulunduğu bir Milli Olimpiyat Komitesi oluşturmalıdır.”

 

BAŞARILI SPORCULARA DESTEK OLUNMALI

 

Gerçekten olimpiyat oyunlarına katılmak istiyorsak, spor federasyonlarımızla birlikte sporcularımızı mercek altına alıp, bir sonraki olimpiyat oyunlarında yarışabilecek sporcuları belirleyip, bugünden itibaren çalışmalara başlanması gerektiğini söyleyen Erdenay, “Yasal Olimpiyat Komitesi, olimpiyat barajını geçen veya geçebilecek sporcularımızı kanatları altına almalıdır. Bunları sağlarsak, o zaman Dünya Olimpiyat Komitesi’ne başvurma hakkınız olur.

 

BAYRAK SEÇİMİ

 

Sporcunun yarışacağı bayrağı kendisinin seçeceğine dikkat çeken Erdenay, olimpiyat ruhunun dostluk, kardeşlik, barış ve sevgi olduğuna değindi ve “KKTC Bayrağı olmazsa, Olimpiyat Bayrağı altında yarışmak en güzeli olacaktır” dedi.

      

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 509 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler