1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANKETTEN ANASTASİADİS’İN ZAFERİ ÇIKTI
ANKETTEN ANASTASİADİS’İN ZAFERİ ÇIKTI

ANKETTEN ANASTASİADİS’İN ZAFERİ ÇIKTI

Güney Kıbrıs’ta yapılan bir ankette, halk; 2013 yılının Şubat ayrında yapılacak olan Başkanlık seçimleri için adaylığını açıklayan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’i ilk sıraya yerleştirirken, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın i

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ta yapılan bir ankette, halk; 2013 yılının Şubat ayrında yapılacak olan Başkanlık seçimleri için adaylığını açıklayan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’i ilk sıraya yerleştirirken, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın icraatlarına ilişkin olumsuz duygularını dile getirdi.

Simerini gazetesi, “Sigma” televizyon kanalı ve gazete adına “LS Prime Market Research & Consulting Ltd” şirketinin, 4-9 Mayıs 2012 tarihlerinde 18 yaş ve üzerindeki 983 kişiyle telefon aracılığıyla yaptığı anketi “Nikos Anastasiadis İçin Zafer Perspektifi... Yarışta Yorgos Lilikas İçin De Dinamik” başlıklarıyla manşetten aktardı.

Gazete iç sayfalarında “Anastasiadis İçin Büyük Dinamik... Yorgos Lilikas’ın Adaylığı İçin de “Ufukta İyi Perspektifler” başlığıyla aktardığı haberinde, yapılan anketin sonuçlarının özellikle ilgili çekici olduğuna işaret ederek, Anastasiadis’in şu anda çok büyük bir güç topladığının ve başkanlık seçimleri için zafer perspektifine sahip olduğunun görüldüğünü yazdı.

 

“LİLİKAS GÜÇLÜ GÖRÜNÜYOR”

Öte yandan (başkanlık seçimlerinde aday olma niyetini dile getiren) Yorgos Lilikas’ın da, şu aşamada hiçbir parti tarafından desteklenmediği göz önüne alındığında, yarışta güçlü göründüğüne dikkat çeken gazete, Hristofyas’ın ise pek bir başarı perspektifi toplamadığına, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun olası adaylığının da iyi bir perspektife sahip olmadığına işaret etti.  Habere göre ankette altı farklı şekilde siyasilerin isimlerinin verildiği “Eğer aday olsaydı aşağıdakilerden hangisine oy verirdiniz?” sorusu soruldu ve her sorunda adı geçen Nikos Anastasiadis, yüzde 33 ile yüzde 36 arasında oranlarla başı çekti. Bu sorularda Hristofyas, adının yer aldığı senaryolarda yüksek orana sahip olmazken (yüzde 19 civarında), Lilikas ise yüzde 18-19’larda seyretti.

 

ANASTASİADİS %46

“Kime oy vereceğinizden bağımsız olarak, önümüzdeki başkanlık seçimlerinde kimin kazanacağına inanıyorsunuz?” sorusunda Anastasiadis yüzde 46,6 ile yine ilk sırada yer aldı. Öte yandan Lilikas yüzde 5,2; Hristofyas yüzde 3,6; (Meclis başkanı ve EDEK Başkanı) Yannakis Omiru yüzde 3,1; Kiprianu yüzde 3,3 oranlarına sahip olurken, ankete katılanların yüzde 12,6’sı “bir başkası”, yüzde 26,5’i de “bilmiyorum/yanıt vermiyorum” cevabını verdi.

 

HRİSTOFYAS’IN İCRAATLARI KARŞISINDA BÜYÜK MEMNUNİYETSİZLİK

Anket katılanların, Hristofyas ve icraatlarına ilişkin görüşleri de sorgulandı. Buna göre “Hristofyas hakkındaki görüşünüz ne?” sorusuna ankete katılanların yaklaşık yüzde 60’ı olumsuz, yüzde 20’si olumlu görüş belirtti.

“Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki icraatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu karşısında ise ankete katılanların yüzde 30,6’ı “çok kötü”, yüzde 26,3’ü “kötü”, yüzde 26,4’ü “iyi” ve yüzde 10,3’ü “çok iyi” yanıtını verdi.

Ankete katılanlar Hristofyas’ın iç yönetimleri icraatları için de olumsuz görüşlerini sundu. Buna göre “Hristofyas’ın iç yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yaklaşık yüzde 65’i olumsuz ve yüzde 30’u da olumlu görüş belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler