1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Anketler: Kıbrıslı Türk oyları belirleyici
Anketler: Kıbrıslı Türk oyları belirleyici

Anketler: Kıbrıslı Türk oyları belirleyici

“Symmetron Market Research” adlı şirket tarafından Kathimerini gazetesinin hesabına, Kıbrıs’ın güneyi genelinde 18 yaş ve üstü 822 kişiyle, 5-12 Nisan tarihleri arasında rastgele telefon görüşmeleri ile yapılan anket, gözleri kuzeydeki oylara çevirdi

A+A-

Kıbrıs’ta 26 Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçiminde, Kıbrıslı Türk oylarının belirleyici olacağı konuşuluyor.

“Symmetron Market Research” adlı şirket tarafından Kathimerini gazetesinin hesabına, Kıbrıs’ın güneyi genelinde 18 yaş ve üstü 822 kişiyle, 5-12 Nisan tarihleri arasında rastgele telefon görüşmeleri ile yapılan ankette, DİSİ ve AKEL önde. Ankete göre Niyazi Kızılyürek de seçilmesi muhtemel adaylardan biri olarak dikkat çekiyor.

Güneyle sınırlı ankete göre AKEL’in adaylarından Neoklis Silikiotis yüzde 36, Yorgos Yeorgiu yüzde ile Niyazi Kızılyürek yüzde 30 oranında oy alıyor.

Ankete göre DİSİ ve AKEL 2’şer, DİKO ve ELAM da 1’er adayını Avrupa Parlamentosu’na gönderecek.

26 Mayıs’ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçiminde, DİSİ’nin % 30 oyla birinci parti çıkacağı ankete yansıyor.

Anket, AKEL’in yüzde 23’lük oy oranıyla DİSİ’yi takip ettiğini; Kooperatif bankaları sürecinden DİSİ’nin etkilenmemiş olmasının AKEL’in alacağı oyları azalttığını, ancak AKEL’in, gerek seçimi boykot edecek olan seçmenler, gerekse Niyazi Kızılyürek’in adaylığı çerçevesinde Kıbrıslı Türklerden gelecek oylarla, DİSİ ile arasındaki farkı azaltmayı umduğunu gösterdi.

Ankete göre DİKO ise, yüzde 13,6’lık oy oranıyla AP’deki yerini koruyor. Yeni oluşan partilerden biri olan, eski DİKO’lu Marios Karoyan’ın liderliğindeki Demokratik Cephe’nin de (DİPA), yüzde 3 olan seçim barajını aşması bekleniyor.

Kathimerini gazetesi, AP seçimini boykot edecek seçmen oranının yüksek olduğuna işaret ederek, ankete katılanların yüzde 32,7’sinin oy kullanmayacağını kaydetti.

Ankete göre, AP seçimine katılan parti ve oluşumlar ile kararsızlar ve oy kullanmayacak olanların oranları özetle şöyle:
“DİSİ: yüzde 30, AKEL: yüzde 23, DİKO: yüzde 13,6, ELAM: yüzde 8,3, EDEK: yüzde 6,1, Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği: yüzde 4,7, DİPA: yüzde 3,1, Yasemin Hareketi: yüzde 1,1, Hayvan Partisi: yüzde 0,7, kararsızlar: yüzde 9,4, oy kullanmayacaklar/geçersiz oy kullanacaklar: yüzde 32,7.”

Gazete, ankette, ilk üç sırada yer alan partilerin adaylarının oy oranlarının aktarıldığını da kaydederek, buna göre DİSİ’nin adaylarından Lefteris Hristoforu’nun yüzde 44, Lukas Furlas’ın yüzde 40, Nikos Tornaridis’in yüzde 36, Eleni Stavru’nun yüzde 10, Panayotis Sendonas’ın yüzde 6, Giorgia Konstandinu’nun yüzde 5 oranında oy alacağını yazdı.

Ankete göre AKEL’in adaylarından Neoklis Silikiotis yüzde 36, Yorgos Yeorgiu yüzde 30, Niyazi Kızılyürek yüzde 30, Athos Yeorgiu yüzde 16, Yorgos Kukumas yüzde 15 ve Marina Nikolau da yüzde 15 oranında oy alacak.

 


DİKO’ya bakıldığında ise Kostas Mavridis yüzde 48, Eleni Theoharus yüzde 39, Marinos Musiuttas yüzde 25, Katerina Hristofidu yüzde 21, Zaharias Kulias yüzde 19 ve Aristos Vasiliadis de yüzde 12 oranında oy alacak.

 

Bu haber toplam 2438 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler