1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Anketler beğendi-beğenmedi!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler beğendi-beğenmedi!

A+A-

Şu an meclisteki milletvekillerinden kaçının erken seçimde tekrar aday olabileceği bilinmezken CMIRS ve Gezici anketlerinde işte şu anki vekillerin beğenilirlik oranları da verildi.

İki anket de Ekim 2017’de yapıldılar ancak vekillerin seçmen tarafından beğenilirlik sıralamasında büyük fark var.

İki ankette de ilk anda görülen ve çelişmeyen isim Meclis Başkanı Sibel Siber oldu.

Siber, CMIRS anketinde üçüncü en beğenilen isim olurken Gezici’de de birinci oldu. Ancak CMIRS’de birinci en beğenilen isim olan Ahmet Kaşif, Gezici anketinde en beğenilenler arasında yer almıyor. İlk 10’da da yok, gerilerde bir yerde…

CMIRS anketinde ikinci sırada yer alan Asım Akansoy ise Gezici anketinde en beğenilenler arasında görülmüyor. Arif Albayrak ise iki ankette de en beğenilenler arasında yer alarak Sibel Siber’den sonra çelişmeyen ikinci isim oldu.

Dikkat çekici bir isim ise Dursun Oğuz oldu. Gezici ilk yayınladığı listede Dursun Oğuz’a yer vermedi. ‘İsim düzeltmesi’ diyerek ikinci kez yayınlamak durumunda kaldığı listede ise en beğenilenler arasına Dursun Oğuz’u da ekledi.

Tabii bir dikkat çekici sonuç da UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün CMIRS anketinde 21. sırada yer alırken Gezici anketinde 2. sırada yer alması oldu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın ise her iki ankette de en beğenilen isimler arasında yer almaması ise oldukça dikkat çeken ve gülümseten bir başka nokta oldu.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın ise her iki anket açısından da tehlikede olan isim olarak belirlenmesi çelişmeyen isim oldu.

Daha iyi görmek için her iki ankette ilk 10’u da sırayla verelim;

CMIRS sıralaması:

Dr. Ahmet Kaşif, 2. Asım Akansoy, 3. Dr. Sibel Siber, 4. Dursun Oğuz, 5. Dr. Hakan Dinçyürek, 6. Erkut Şahali, 7. Dr. Arif Albayrak, 8. Sunat Atun, 9. Ferdi Sabit Soyer, 10. Teberrüken Uluçay.

Gezici sıralaması:

Dr. Sibel Siber, 2. Hüseyin Özgürgün, 3. Zorlu Töre, 4. Kemal Dürüst, 5. Arif Albayrak, 6. Ersan Saner, 7. Sunat Atun, 8. Faiz Sucuoğlu, 9. Fikri Ataoğlu, 10. Hasan Taçoy.

İki ankette öne çıkan isimler böyle gösterilirken örneğin Gezici’deki 4. isim Kemal Dürüst ve 3. sıradaki Zorlu Töre CMIRS anketinde gerilerde görülüyor.

Sonuç olarak baştaki bir-iki isim ve sondaki bir-iki isim dışında şu anki vekillerin iki anketteki beğenilirlik yerlerinde büyük farklar var. İki anket de Ekim ayında yapılmış, dolayısıyla vekillerin beğenilirlik yerlerinde büyük farklar olmaması gerekiyor.

Tabii ki iki şirketin anketörleri de aynı kişilere sorular sormamışlardır ancak farklı kişiler dahi olsalar sonuçta sorulan vekil isimlerinin beğenilirlik yerlerinde çok büyük farklar olmaması ve iki ankette de yerlerinin aynı olmasa bile birbirlerine yakın olması beklenirdi.

Sorulan soruların doğruluğu-yanlışlığı, sorulardaki olası yönlendirmeler farklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Sonuçta erken seçim için ortada henüz adaylar yok, hatta aday adayları yok. Bazı isimler ortada dolaşıyor. Yani gerçek anket sonucu, o gün olacaksa 7 Ocak’ta ortaya çıkacak.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 916 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar