1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANKARA'DA NELER KONUŞULDU?
ANKARADA NELER KONUŞULDU?

ANKARA'DA NELER KONUŞULDU?

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Ankara'da AKP, CHP ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yapılan temasları YENİDÜZEN'e değerlendirdi: "ÇÖZÜM HEDEFİMİZ ORTAK" YENİ DEVLET YOK! "Ankara'da KKTC'nin isminin değişmesi gibi bir düşünce hiç yok. Bu yönde

A+A-

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Ankara'da AKP, CHP ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yapılan temasları YENİDÜZEN'e değerlendirdi:

"ÇÖZÜM HEDEFİMİZ ORTAK"

YENİ DEVLET YOK!
"Ankara'da KKTC'nin isminin değişmesi gibi bir düşünce hiç yok. Bu yöndeki iddialara verilen yanıt: Spekülasyon"

ÇÖZÜM MASADA

"AKP ya da Dışişleri'ndeki temaslarımızda, ortak görüş, Kıbrıs sorununun müzakerelerle çözümü yönünde."

TANINMA POLİTİKASI YOK

"Ankara'da KKTC'nin tanınması yönünde bir gündem yok. Hedef, çözümle birlikte eşitlik temelinde ortak devlet kurulması"

"END GAME" DEĞİL ÇÖZÜM
"Kıbrıs sorununda dönemsel duraksamalar olabilir. Ankara, müzakerelerin devamında yana ve 'çözüm hedefimiz sizinle ortak' diyor.


Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Ankara'daki temasları sonrasında, çözüm hedeflerinin Türkiye hükümetiyle ortak olduğunu söyledi.
Akansoy, Ankara temaslarını YENİDÜZEN'e değerlendirdi.
Genel Sekreter Asım Akansoy, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Dış İlişkiler Bürosu üyesi Armağan Candan’dan oluşan heyet Ankara'da TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Hadi Sinirlioğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik ile bir araya geldi.
Heyet ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır'a da bir ziyaret gerçekleştirdi.
CTP-BG heyeti, CHP Adana Milletvekili, Dış İlişkiler ve Uluslararası Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nu da, TBMM'de ziyaret etti. Heyet ayrıca CHP milletvekili Osman Korutürk ile de görüştü.

"YENİ DEVLET SPEKÜLASYON"

Akansoy, son günlerin tartışma konusu "KKTC'nin isminin değişeceği" iddialarının da Ankara temaslarında gündeme geldiğini belirterek, "Ankara'da KKTC'nin isminin değişmesi gibi bir düşünce hiç yok. Temaslarımızda, tüm bu iddiaların spekülasyon olduğu üzerinde duruldu. Ankara'nın gündemi, Kıbrıs sorununun müzakereler yoluyla çözümlenmesi üzerinedir. KKTC'nin tanıtılması politikası da gündemde yoktur. Temaslarımızda çok açık ifade edilmiştir ki, CTP'nin çözüm hedefi paylaşılmaktadır" dedi.

İYİ KARŞILANDIK, VERİMLİ GÖRÜŞMELER YAPTIK

Asım Akansoy, CTP'nin Kıbrıs sorununa yönelik temaslarını hem adanın güneyinde, hem de Avrupa'nın farklı merkezlerinde sürdürdüğüne işaret ederek, "Ankara'daki temaslarımız da bu genel anlayışın bir yansımasıdır ve bundan sonra da devam edecektir" şeklinde konuştu.
"Ankara'da son derece iyi karşılandık ve verimli görüşmeler yaptık" diyen CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, temaslar sonrasında 22 Ocak Zirvesi öncesi izlenimlerini ise şöyle aktardı:
"New York zirvesi öncesinde, hem partimizin hem de aslında tüm toplumun hassasiyetlerini aktardık. Ankara'da, özellikle Kıbrıslı Rum liderliğinden de yapıcı bir tutum beklenmektedir. Ancak, Kıbrıs sorununun çözümü vizyonun korunuyor. Hedef, çözümle birlikte eşitlik temelinde ortak devlet kurulması. Kıbrıs sorununda dönemsel duraksamalar olabilir. Ankara, müzakerelerin devamında yana ve 'çözüm hedefimiz sizinle ortak' diyor…"
Akansoy, CTP'nin Kuzey Kıbrıs'ta "sivilleşme ve demokratikleşme yönünde öncü rolünü sürdüreceğini" Ankara temaslarında gündeme getirdiklerini de anlatarak, "ekonomik program gündeme geldi mi" sorumuza ise şu yanıtı verdi:
"Partimizin ısrarla üzerinde durduğu, ekonomik programın Kıbrıs'ta hazırlanması gereğidir. Uygulanacak olan program halkın refahını göz etmek, izolasyon altında yaşayan bir ada toplumu olduğumuzu unutmamak ve tüm kesimlerle uzlaşı içerisinde olmak durumdadır. Bu düşüncelerimizi elbette paylaştık."


Nami: "Çok yararlı oldu"

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, muhtelif görüşlerin dinlendiğini ve bunların arasında hiçbir fark bulunmadığını ifade etti, "Kıbrıs konusunda çok emek verildi, sonuca ulaştırılmalı" dedi


CTP Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami, Ankara'daki temaslar sonrasındaki yaptığı açıklamada, "Kritik bir döneme geldik. New York Greentree'de yapılacak zirve öncesinde görüş teatisinde bulunduk. Bunun bizim için çok yararlı olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ise, muhtelif görüşlerin dinlendiğini ve bunların arasında hiçbir fark bulunmadığını ifade ederek, Kıbrıs konusunda çok emek verildiğini ve bunun sonuca ulaştırılması gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler