1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANKARA'DA 'EĞİTİM' KONUŞULDU
ANKARADA EĞİTİM KONUŞULDU

ANKARA'DA 'EĞİTİM' KONUŞULDU

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, bir günlük Ankara ziyareti çerçevesinde, TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile bir araya geldi.

A+A-

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bir günlük Ankara ziyareti çerçevesinde, TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile bir araya geldi.

Bakanlık açıklamasına göre, yaklaşık olarak 1 saat süren görüşme öncesinde gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Biz KKTC'nde eğitimin ve eğitim kurumlarının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bugüne kadar olumlu adımlar atıldı. Sayın Dürüst'ün başarılı, kararlı ve ilkeli bir siyasetçi olduğunu biliyoruz. Geçmişten bu yana hem Türkiye'nin kurduğu fakülteler hem de Kuzey Kıbrıs'ın kendi kurduğu üniversiteleriyle KKTC bir eğitim ülkesi olarak hizmet veriyor" şeklinde konuştu.

Son dönem KKTC'deki öğrenci sayılarında azalma olduğuna dikkat çeken Arınç, "Türkiye olarak KKTC'nin eğitim ülkesi olma yönündeki çabalarına destek veriyoruz. Belki yüzlerce, on binlerce eğitim görecek üniversite gençlerimizi teşvik ediyoruz. Sadece Türkiye'den değil bütün bölgelerdeki ülkelerden de Kuzey Kıbrıs'ta üniversite eğitimi almak isteyen var, bunların da önlerinin açılması gerekiyor. Biz işbirliğimizi en iyi noktaya götüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Arınç, KKTC'de, Türkiye'den 31 bin olmak üzere toplam 47 bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğüne dikkat çekti.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Başbakan Yardımcısı Arınç'tan KKTC'de bulunan üniversitelerin TRT aracılığıyla daha fazla tanıtılması konusunda destek isterken, "Tanıtımımız açısından üniversitelerimizin geleceği bu noktada hem ülkemiz tanıtımı hem de KKTC'nin imajı açısından son derece önemli. Üniversitelerin sosyo-kültürel ve ekonomik gelirleri bizim için ehemmiyet verici" diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler