1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANKARA B PLANI İÇİN AP'DA ZEMİN HAZIRLIYOR'
ANKARA B PLANI İÇİN APDA ZEMİN HAZIRLIYOR

'ANKARA B PLANI İÇİN AP'DA ZEMİN HAZIRLIYOR'

Kıbrıs Rum basını, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz 2012’ye kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunmaması halinde uygulayacağı B planı için Avrupa Parlamentosu’nda zemin hazırlığına başladığını yazd

A+A-Kıbrıs Rum basını, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz 2012’ye kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunmaması halinde uygulayacağı B planı için Avrupa Parlamentosu’nda zemin hazırlığına başladığını yazdı.
Fileleftheros “Tayvanlaştırma İçin B Planı... Egemen Bağış’tan Avrupa Parlamentosu’nda Ticaret Konusunda Yeraltı Entrikaları” başlığıyla manşete çektiği haberde, Ankara’nın üçüncü tarafların tavsiyesiyle “Kıbrıs’ın kuzey kesimini Tayvanlaştırmak için zemin hazırlamaya çalıştığını” iddia etti.

“BAĞIŞ YATIRIM YAPIYOR”

Gazete, Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın 52 üyeli Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformcular isimli siyasi gruba yatırım yaptığını yazdı.
Türkiye’nin AP’daki aritmetiğin Doğrudan Ticaret Tüzüğü’yle ilgili olumlu ve olumsuz oyların 50-50 çıkacağını hesapladığını ve Avrupalı Muhafazakarlar ile Reformcular’ın takınacağı tavrın belirleyici olacağı düşüncesinde olduğunu kaydeden gazete, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Türk çabasına destek vereceğinin de hesaplandığını ifade etti.

BASKI DALGASI
Gazete özetle şunları kaydetti:
“Lefkoşa, Avrupalı diplomatın Türk entrikaları açısından caydırıcı işlev göreceği inancındadır. Başkan Dimitris Hristofyas’ı kısa süre önce Avrupa Sosyalist Partisi toplantısına davet eden de Schulz’du.
Ankara, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB dönem başkanlığını devralacağı 1 Temmuz’dan başlayarak Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün dayatılması merkezli baskı dalgası başlatacak. Güvenilir Avrupalı kaynaklara göre Türk Dışişleri Bakanı halen Brüksel’e ‘siyasi düzeyde, Kıbrıs sorunun çözülmemesi halinde Erdoğan hükümetinin AB’nin Kıbrıs Türk toplumuna 2004’te verdiği Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarına son verme ve doğrudan ticaret taahhütlerini yerine getirmesini talep edeceğini’ iletti.
Aynı kaynağa göre ‘Ankara Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün Kıbrıs dönem başkanlığı içerisinde uygulanma ihtimalinin çok az olduğunu teslim ediyor. Ancak baskı yapmasının, 2013 içerisinde yoluna konulacak olsa bile sonuç vereceğini düşünüyor.”

“DOĞRUDAN TİCARET” KONUSUNDA YENİ İŞARETLER

Gazete, AP Dışişleri Komitesi’nin kısa süre önce benimsediği ve Kıbrıs (güney) yönetimine Kıbrıslı Türklerin doğrudan ticaret yapabilmesi için Mağusa Limanı’nı AB gümrük makamlarının gözetiminde açma çağrısı yapan raporun doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanması için yeniden AP’nin gündemine getirilmesi konusunda yeni işaretler gördüğünü de yazdı. Ayrıca Kıbrıslı Türklerin doğrudan ticaret yapabilmesi ifadesinin AP’de ilk kez dillendirildiğine dikkat çekti.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler