1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANGOLEMLİ ÇEVRE SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ
ANGOLEMLİ ÇEVRE SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ

ANGOLEMLİ ÇEVRE SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTEDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dördüncü gündem dışı konuşmayı “Hükümet İcraatları” konusunda TDP Milletvekili Hüseyin Angolem yaptı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dördüncü gündem dışı konuşmayı “Hükümet İcraatları” konusunda TDP Milletvekili Hüseyin Angolem yaptı.

Lefkoşa Belediye çalışanlarının hala ödenmediğini, ödeneceğine dair hiçbir işaret bulunmadığını ifade eden Angolemli, ödenmemesi durumunda çalışanların haklı olarak yeniden greve gideceğini söyledi.

Haspolat Arıtma Tesisi’nden kaynaklanan sorun konusuna çoktan önlem alınması gerekirken bunun yapılmadığını belirten Angolemli, yasalara ve mahkeme kararlarına uymayan belediye başkanlarının önüne kimsenin geçemediğini savundu.

Ülkede belediyelerle ilgili yaşananlara karşın, belediyelerin çalışmalarını düzenleyecek bir yasa tasarısının hala daha gündeme getirilmemesini eleştiren Angolemli, yasalara uymayan belediye başkanlarına yaptırım getirilmesinin şart olduğunu belirtti.

DAÜ’nün derelere döktüğü atık suların Glapsides’e kadar ulaşmakta olduğunu savunan Angolemli, DAÜ’nün kimden izim alarak bu atık suları dereye döktüğünü sordu.

Angolemli, toplum sağlığını yakından ilgilendiren çevre sorunlarının bir an önce çözülmesi için hükümetin acil önlemler almasının kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından polise gönderilen dosyalar konusunda da bir şey yapılmadığını savunan Angolemli, “Polis niye görev yapmıyor. Polisin elini tutan kimdir?” diye sordu.

İnsanların sivrisinek saldırıları nedeniyle ellerinin kollarının kıpkırmızı olduğunu kaydeden Angolemli, 21. yüzyılda sivrisineklerle başa çıkamayan bir yönetimle karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

“Onun için Hükümet top yekün çevre konusuna eğilecek. Yasaların öngördüğü tüzükleri yapacak” diyen Angolemli, ancak hükümette böyle bir niyet görmediğini ifade etti.

Angolemli, Pazartesi gününe kadar Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının ödenmesi konusunda çare üretilmesini istedi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, eleştirilere verdiği yanıtta, Haspolat Arıtma’dan çıkan suların Mağusa’ya kadar ulaşması konusunda yaşanan sorunlarla ilgili olarak bakanlığının elden gelen her türlü çalışmayı yaptığını ve yapmaya devam ettiğini söyledi.

Sineklerden herkesin rahatsız olduğuna işarete den Kaşif, tifo ve herhangi bir bulaşıcı hastalığın söz konusu olmadığını, olmaması için de gerekli çalışmaların devam ettiğini, gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler