1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANDONİADU, DOĞALGAZ KONUSUNDA ‘SABIR’ İSTEDİ
ANDONİADU, DOĞALGAZ KONUSUNDA ‘SABIR’ İSTEDİ

ANDONİADU, DOĞALGAZ KONUSUNDA ‘SABIR’ İSTEDİ

Kıbrıs (Güney) Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, Noble Energy şirketinin 12. parselde devam eden araştırma sondajının, hedefe uygun olarak deniz dibinin altında 2 bin 500 metre derinliğe ulaştığını ve şu an gerekli kontrollerin yapıldığ

A+A-

 


Kıbrıs (Güney) Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, Noble Energy şirketinin 12. parselde devam eden araştırma sondajının, hedefe uygun olarak deniz dibinin altında 2 bin 500 metre derinliğe ulaştığını ve şu an gerekli kontrollerin yapıldığını söyledi. Haravgi gazetesinin haberine göre Andoniadu, “Birkaç gün daha sabır” dedi.
Kıbrıs Rum basınının doğal gaz yataklarıyla ilgili çeşitli rakamlara atıfta bulunan haberlerinden üzüntü duyduğunu ifade eden Andoniadu, sondajın sürdüğü 3 ay boyunca küçük gecikmelerden dolayı süreçte bir haftalık bir gecikme yaşandığını, Noel civarında daha somut şeyler söyleyebileceklerini ifade etti.
Diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihaleler konusunda ise Andoniadu, Bakanlığının ikinci tur ihalelerle ilgili yayımlanacak belgelerin hazırlığını yaptığını dile getirdi.
Anlaşmaları yapacakları sözleşme üzerine odaklanıldığını belirten Andoniadu, ilk tur ihaleler sırasında da kullanılan sözleşmenin, ülke menfaatlerini daha çok güvenceye alacak şekilde iyileştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
İkinci tur ihalelere ilişkin belgeleri en geç de ocak ayının ilk haftası tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Andoniadu, belgelerin kendi resmi gazeteleri yanında AB resmi gazetesinde de yayınlanacağını anımsattı.
Andoniadu, belgelerin AB’nin tüm resmi dillerine tercüme edilmesi için zamana ihtiyaç duyulacağını da kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler