1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘ANAYASA’YA AYKIRI’
‘ANAYASA’YA AYKIRI’

‘ANAYASA’YA AYKIRI’

Eski Başsavcı Akın Sait, Bakanlar Kurulu kararını yorumladı: “Anayasa’nın 112. maddesinde 4. fıkrasında da açıkça belirtildiği üzere, çıkarılan kanun hükmünde kararname mali yükümlülük getirmeyecek, kişisel ve siyasal hak-özgürlükler

A+A-

 

 

Eski Başsavcı Akın Sait, Bakanlar Kurulu kararını yorumladı:

 

  

 Anayasa’nın 112. maddesinde 4. fıkrasında da açıkça belirtildiği üzere, çıkarılan kanun hükmünde kararname mali yükümlülük getirmeyecek, kişisel ve siyasal hak-özgürlükler kısıtlanmayacak.  Şimdi Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı yasa gücünde kararname ile belediye başkanı ve meclis üyeleri 90 gün zorunlu izin kullanacaklar. Bu neyi getirecek? Anayasa ile bu kişilere verilen haklar kullanılamayacak. Bence Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı yasa gücünde kararname, Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin siyasal hak-özgürlüklerini elinden almaktadır. Bu nedenle Anayasa’nın 112. maddesinin 4. fıkrası ile bağdaşmayan bir durumdur.”

 

 

“Yasa gücünde kararname ile kişisel ve siyasal hak-özgürlükler kısıtlayamazsınız. Yine bu kararname ile belediye bakanının ve meclis üyelerinin yetki ve haklarını başka bir kurula veremezsiniz, böyle bir kurul oluşturamazsınız.  Yine Anayasanın 119. maddesinde, bu konuya açıklık getiren bir cümle vardır.”

 

 

“Bence Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar, Anayasa’nın ilgili maddeleri ile bağdaşmıyor. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu bu kararname ile sorunların çözüleceği düşünülmekte… Ancak benim düşüncem, alınan yasa gücünde kararname ile bu sorunların bir o kadar daha büyüyeceği yönündedir. Hükümetin de bu konuda hukukçulara danışması ve iyice düşünmesi gerekmektedir.”

 


 

İŞTE ANAYASA’NIN KONUYLA İLGİLİ MADDELERİ

 

 

·        YASA GÜCÜNDE KARARNAME

Madde 112

 

 (4) Bu maddede öngörülen yasa gücünde kararnameler ile, yeni mali yükümlülükler getirilemez, kişisel ve siyasal hak ve özgürlükler kısıtlanamaz.

 

·        YEREL YÖNETİMLER

Madde 119

(1)  Yerel yönetimler, bölge, belediye veya köy ve mahalle halkının yerel ortak gereksinmelerini kaşılamak üzere kuruluş ilkeleri yasa ile belirtilen ve karar organları seçimle oluşturulan kamu tüzel kişileridir.

 

 

·        OLAĞANÜSTÜ DURUM VE SIKIYÖNETİM SÜRESİNCE YASA GÜCÜNDE KARARNAME ÇIKARMA YETKİSİ

Madde 128

(1)  Olağanüstü durum ve sıkıyönetim  süresince, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, olağanüstü durumun veya sıkıyönetimin gerekli kıldığı konularda, yasa gücünde kararname çıkarabilir.  Bu kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlanır ve derhal Cumhuriyet Meclisinin onayına sunulur.  Bu kararnameler, Cumhuriyet Meclisinin üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu ile reddedilmedikçe, olağanüstü durum ve sıkıyönetim süresince yürürlükte kalır.

(2)  Bu şekilde sunulan yasa gücünde kararnameler hakkında 112. maddenin (2). ve (3). fıkra kuralları da uygulanır.

 

 

 

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler