1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANAYASA MAHKEMESİ'NE KABUL
ANAYASA MAHKEMESİNE KABUL

ANAYASA MAHKEMESİ'NE KABUL

14 Haziran’da başlayan vicdani ret davası kararı bugün (8 Aralık, Perşembe) okundu ve anayasaya havale edilmesinin kabul edilmesine karar verildi. 2009 yılından beridir vicdani reddini açıklayarak seferberliğe gitmeyi reddeden Murat Kanatlı, 14 Hazi

A+A-

 

 

14 Haziran’da başlayan vicdani ret davası kararı bugün (8 Aralık, Perşembe) okundu ve anayasaya havale edilmesinin kabul edilmesine karar verildi.

2009 yılından beridir vicdani reddini açıklayarak seferberliğe gitmeyi reddeden Murat Kanatlı, 14 Haziran tarihindeki Askeri Mahkemede görülen ilk davası öncesi yaptığı açıklamada dünyadaki hiçbir savaşta taraf olmayacağı için savaş hazırlıklarında yer almayı reddettiğini söyleyerek, bu davranışın, savaşın insan kaynaklarını kurutma çabası olduğunun altını çizmişti. Dava önce 5 Temmuz’a, 26 Temmuz’a, 29 Eylül’e, 25 Ekim'e, 24 Kasım’a en son olarak da anayasaya havale konusunda karar için 8 Aralık’a ertelenmişti. Bugün okunan kararda sanık tarafının avukatları olan Öncel Polili, Ünsal Çağda ve Faika Paşa’nın sunduğu anayasa mahkemesine havale talebini askeri mahkeme kabul etti.

Mahkeme öncesi yapılan basın açıklamalarında FEMA ve Ankara’da öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin oluşturduğu Aktivist Düşünce topluluğu süreçle ilgili düşüncelerini açıkladı ve dayanışmalarını ilettiler. Daha sonra Vicdani Ret için Avrupa Bürosu (EBCO) Yürütme Kurulu üyesi Piet Dörflinger de EBCO’nun görüşlerini açıklayıp Piet, “Bu bir vicdan işidir ve biz insanların vicdanı vardır. Buraya geldim ve kararlı iş yapan insanları gördüm, onlara müteşekkirim” dedi ve EBCO’nun dayanışmasını iletti.

Dayanışma mesajları ardından sırası ile Haluk Selam Tufanlı, Faika Deniz Paşa, Cemre İpçiler, Nevzat Hami ve Ceren Göynüklü vicdani retlerini açıkladılar. Kıbrıs’ta gerçekleşen ilk toplu vicdani ret açıklamasında ilk kez kadınlar da vicdani retlerini açıklamış oldular.

 

EBCO DAVAYI YAKINDAN İZLEMEYE DEVAM ETTİ

 

29 Eylül’deki dava için EBCO Başkanı Gerd Greune, 25 Ekim’deki dava için EBCO Yürütme Kurulu üyesi Derek Brett, 24 Kasım’daki dava için ise EBCO Yürütme Kurulu üyesi Claude Verrel adaya gelerek süreci takip etmişlerdi.

8 Aralık’taki dava için ise EBCO Yürütme Kurulu üyesi Piet Dörflinger Çarşamba günü İsviçre’den adaya geldi ve davaya katılarak süreci EBCO adına takip etmeye devam etti…

Piet Dörflinger de daha önceki EBCO temsilcileri gibi, kendi ülkesinde, İsviçre’de vicdani reddini açıklamış ve bunun için mücadele vermiş bir aktivist…

 

DAYANIŞMALAR VE DESTEKLER DEVAM EDİYOR

 

Daha önce mahkeme önünde yapılan açıklamalarda YKPfem, Kıbrıs Gençlik Platformu, Baraka, BKP Gençlik Kolları’nın destek mesajları yayınlanmıştı. Vicdani Ret hakkının tanınmasına yönelik CTP Gençlik Örgütü de bu süreçte bir açıklama yayınladı. Avrupa Sol Partisi ve Avrupa Yeşiller dava sürecinde çeşitli kereler dayanışma mesajı göndererek davanın takipçisi olduklarının altını çizmişlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler