1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Anayasa Mahkemesi faşizme ‘dur’ dedi
Anayasa Mahkemesi faşizme ‘dur’ dedi

Anayasa Mahkemesi faşizme ‘dur’ dedi

Anayasa Mahkemesi hükümete terbiye sınırları içinde kalarak çok sert mesajlar verdi. Seçilen edepli sözcükleri bir kenara bıraksanız bile kararın içeriği karşısında, bunu yapanın biraz utanması-sıkılması gerekir. Oysa Anayasa Mahkemesi’nin durdurd

A+A-

 

 

Anayasa Mahkemesi hükümete terbiye sınırları içinde kalarak çok sert mesajlar verdi.

Seçilen edepli sözcükleri bir kenara bıraksanız bile kararın içeriği karşısında, bunu yapanın biraz utanması-sıkılması gerekir.

Oysa Anayasa Mahkemesi’nin durdurduğu Kanun Gücünde Kararname’nin mimarları utanmadan, sıkılmadan beyanatlar veriyorlar.

Hatta zeytin yağı gibi suyun yüzeyine çıkıp ‘haklı’ olduklarını söylüyorlar.

Kararın ‘bir numaralı sorumlusu’ Başbakan İrsen Küçük ne diyor?

LTB’de olan yasa dışılığı ‘bir başarı öyküsü’ diye niteliyor!

Bu düşünce biçiminin üzerinde ciddi ciddi durmak ve düşünmek gerekiyor.

**

Başbakan’ın ‘bir başarı öyküsü’ diye tanımladığı süreç, ‘hukuk devleti’nin bittiği, ‘guguk devleti’nin başladığı yeri tarif ediyor.

Demokrasiyle yönetilen ve hukukun üstünlüğü prensibinin geçer akçe olduğu ülkelerde ‘bilerek-isteyerek’ Anayasa’yı çiğneyen ya da çiğnemeye teşebbüs eden bir devlet yöneticisi asla oturduğu koltukta barınamaz.

Aksi halde o rejime demokrasi denmez.

Devleti oluşturan üç ‘erk’ten birini ya da ikisini eline geçirenlerin, diğer ‘erk’i yok sayarak hareket etmesi ancak ve ancak geri kalmış ülkelerin baskıcı iktidarlarında olabilir.

Bir ülkede Başbakan Anayasa’nın hükümet tarafından çiğnenmesini gözlerden uzak tutma çabasına girip sokak temizliği yahut maaş ödemeyi ‘bir başarı öyküsü’ diye niteliyorsa, o ülkenin bulunduğu ‘demokrasi ligi’ ve ülkeyi yönetenlerin siyasi duruşları çok net biçimde ortaya çıkar.

**

İrsen Küçük başkanlığındaki KKTC Bakanlar Kurulu’nun ‘bir başarı öyküsü’ dedikleri, ‘hukuk devleti’ yerine ‘guguk devleti’ hevesinin tezahürüdür ve bu asla hafife alınacak bir durum değildir.

Anayasa Mahkemesi’ni tarihinde ilk kez ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermeye zorlayan bu diktatöryel eğilimdir.

Mahkeme ‘bana ne’ deyip hükümete yeşil ışık yakmış olsaydı eğer, bundan sonra bu ülkede başımıza neler geleceğini kimse kestiremeyecekti.

Konu çok açıktır.

‘Bir başarı öyküsü’nün mimarları, bu ülkede her türlü hak ve özgürlüğü rafa kaldırmaya varacak kadar tehlikelidir.

Bir sonraki adım ‘polis devleti’, yani bildiğimiz ‘faşizm’dir!

Anayasa Mahkemesi’nin ‘dur’ dediği, sadece LTB’deki atamalar değil, ‘faşist düşünce’nin ta kendisidir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 593 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler