1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Anayasa Mahkemesi 'erken seçim' der mi?
Anayasa Mahkemesi erken seçim der mi?

Anayasa Mahkemesi 'erken seçim' der mi?

Anayasa Mahkemesi Bakanlar Kurulu’nun LTB kararnamesiyle ilgili ‘ara emri’ başvurusu hakkında bugün kararını açıklayacak. Mahkemenin iki seçeneği var. Birincisi, bugüne kadar hiç vermediği ‘ara emri’ni verecek ve hükümetin

A+A-

 

 

Anayasa Mahkemesi Bakanlar Kurulu’nun LTB kararnamesiyle ilgili ‘ara emri’ başvurusu hakkında bugün kararını açıklayacak.

Mahkemenin iki seçeneği var.

Birincisi, bugüne kadar hiç vermediği ‘ara emri’ni verecek ve hükümetin ‘Cemal’in yerine Kemal’ formülünü durduracak. Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclis üyeleri görevlerinin başına dönecek.

Diğer ihtimal ise, Mahkeme ‘ara emri’ vermeyecek, davanın ‘esası’nı görüşmek üzere ileriki bir tarihi duyuracak.

Anayasa Mahkemesi’nin bugün vereceği kararı dikkatle izlemek gerekiyor.

Çünkü karar hem hukuk sistemimiz açısından, hem de siyasal açıdan önemli gelişmeleri beraberinde getirecek.

**

Anayasa Mahkemesi duruşmalarında Savcılık hükümeti savunmaktan geri durdu. Onun yerine avukat Feyzi Hansel Bakanlar Kurulu’nun savunmasını üstlendi.

Hansel’in savunmada kullandığı ‘zorunluluk prensibi’ kavramının KKTC hukuk sisteminde yeri var mı? Birçok hukukçuya göre yok!..

1963 sonrası Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Kıbrıslı Türkler’in haklarını askıya alan Rumların kullandığı ‘zorunluluk ilkesi’nin UBP hükümetinin savunmasında kullanılıyor olması traji-komik bir manzara oluşturuyor.

Çok kaba bir yorumla, “UBP Kıbrıslı Rumların tavrına destek verdi” sonucuna varmak mümkündür, ama bu yazının konusu bu değil.

**

Anayasa Mahkemesi’nin LTB kararının hukuk bakımından getireceklerini ayrıca tartışmak gerekiyor. Ancak siyasi boyutlarının çok daha erken zamanda etkili olacağını tahmin etmek zor değil.

Eğer mahkeme ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verirse, BES’in de dikkati çektiği gibi Lefkoşa’da bir ‘erken seçim’ derhal gündeme gelecek.

Zira Cemal Bulutoğluları’nın yeniden belediyeye dönmesi, personeline söz geçirmesi, belediye meclisine ve Lefkoşa halkına güven vermesi mümkün değil.

Bulutoğluları’nın ne bankalar ne de yurttaş nezdinde bir kuruşluk kredisi kaldı!..

Tümü çoktan tükendi.

Hükümetin belediyeye Kaymakam’ı atamasının en önemli nedeni, Lefkoşa’da sorunu çözecek gerçek ve demokratik adımı, yani seçimi ileriye atmaktı.

Anayasa Mahkemesi bugün bu engeli ortadan kaldırabilir.

**

Kuşkusuz Anayasa Mahkemesi ‘ara emri’ verse de, LTB’de erken seçimi zorlayacak olan siyasal partilerdir.

LTB’nin battığı, Lefkoşa sokaklarının harabeye ve psilik yuvasına döndüğü, ödenmeyen personelin sürekli sokakta olduğu günlerde muhalefet partileri daha aktif olsaydı, şimdiye kadar Lefkoşa’da erken seçim olmuş-bitmişti.

Ancak LTB’deki krizi muhalefet yönetemeyince, Anayasa’nın hilafına bir kararla Kemal Deniz Dana ile 8 memur belediyeyi yönetmek üzere Saray’a yollandılar ve ‘doğa boşluk tanımaz’ kuralı gereği, bir çeşit ‘umut’ haline geldiler.

‘Seçilmişlerin yerine atanmışlar’ modeli, ancak ‘darbe’ kavramı ile açıklanabilirdi, ama gelin görün ki hem LTB personeli, hem de Lefkoşa halkı Cemal Bulutoğluları’nın kötü yönetimini bir daha görmek-duymak bile istemediğinden Dana’ya kısa sürede alışıverdi.

**

Anayasa Mahkemesi bugün ‘ara emri’ verir de Cemal Bulutoğluları ve meclis üyeleri belediyeye geri dönerse, bu durum ‘hukukun üstünlüğü’ bakımından önemli bir adım olacak. Ülkeyi yönetenlerin ‘darbe’ heveslerine mahkeme engel koymuş olacak.

Ancak LTB sorunu mahkeme kararıyla bitmeyecek.

Ayrıca mahkeme “seçime gidin” de demeyecek.

Bu saatten sonra bütün görev muhalefete ait olacak.

Görevin adı ise LTB’yi erken seçime götürmek…

Seçim sürecinde her parti “LTB nasıl kurtulur” üzerine kafa yorsun, projesini anlatsın, halk da ona göre ‘kurtarıcı’yı seçsin.

Lefkoşa’da girilecek bir erken seçim süreci, her yönüyle batmış KKTC’de bir ‘erken genel seçim’in de önünü açacak.

Toplumun üzerine çöken kara bulutlar belki de bugün Anayasa Mahkemesi kararının ardından birer birer dağılmaya başlayacak.

Tabii muhalefet bu süreci iyi yönetmeyi başarırsa…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler