1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANAVATANI YAVRUVATANA GÖBEKBAĞIYLA BAĞLAMA PROJESİ'
ANAVATANI YAVRUVATANA GÖBEKBAĞIYLA BAĞLAMA PROJESİ

'ANAVATANI YAVRUVATANA GÖBEKBAĞIYLA BAĞLAMA PROJESİ'

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

A+A-

 

 

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

Geçitköy Barajı’nın temel atma törenine katılmak amacıyla bu sabah KKTC’ye gelen Eroğlu ve beraberindeki heyete ziyarette, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da eşlik etti.

“HAYATİ PROJE… DOĞUM GÜNÜMDE HAYATA GEÇECEK OLMASI”

Bakan Eroğlu’nu kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının suya büyük ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, KKTC’ye su getirilmesi projesini, Kıbrıs Türk halkı ve ekonominin geleceği açısından hayati bir proje olarak değerlendirdi.

Politikaya girdiği günden beri hayal ettiği bu projenin gerçekleşecek olmasından duyduğu memnuniyeti vurgulayan Eroğlu, bu büyük proje için tarih limiti de konulduğunu, 7 Mart 2014’te tamamlanması şartı bulunduğu anımsatarak, doğum günü olan bu günde hayata geçecek olmasının da ayrıca kendisini mutlu ettiğini anlattı.


ELEKTRİK…

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sayın Başbakan, zaten bir söz verdi mi sözünü tutar, mutlaka gerçekleştirir. Tahmin ederim elektrik konusunda da bir konuşmamız olmuştu. Umarım uygun bir zamanda o da gerçekleşir. Böyle bir projenin KKTC’de gerçekleşmesi, Kıbrıs Türkü için ve ekonomimizin geleceği açısından hayati bir projedir” şeklinde konuştu.

GÜNEY’DEKİ SU SORUNU…

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün Güney Kıbrıs’ta da her geçen gün artan bir su sorunu bulunduğunu ifade ederek, “Bir anlaşma olursa ve onlar da su konusunda Türkiye’ye bağlanmak isterlerse o konuyu da günü geldiğinde düşünebiliriz” dedi.


VEYSEL EROĞLU

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, 7 Mart 2011’de temeli atılan Alaköprü Baraj inşaatının iyi ilerlediğini, bugün de Geçitköy Barajı’nın temelinin atılacağını belirterek, süreç içerisinde Türkiye’deki kara hattı ve 80 km’lik deniz geçiş hattının ihalesinin de yapıldığını, sözleşmesinin hazırlanmakta olduğunu açıkladı.

Bakan Eroğlu, Güzelyalı ile Geçitköy arasındaki bağlantının da tamamlanmasıyla paketin tümünün tamamlanmış olacağını ifade ederken; bu suyun Kıbrıs’taki dağıtımıyla ilgili olarak da proje yaptıracaklarını anlattı.

“Şu ana kadar Başbakanımızın talimatı, Alaköprü’den Geçitköy’e kadar bu suyun 7 Mart 2014’te saat 13.00’de tamamlanması şeklindedir” diyen Veysel Eroğlu, çok zor bir proje, asrın projesi olduğunu belirttiği projenin zamanında tamamlanması için çok yoğun bir çalışma yürütüldüğünü vurguladı.

“ANAVATANI YAVRUVATANA GÖBEKBAĞIYLA BAĞLAMA PROJESİ”

Bakan Eroğlu, proje çerçevesinde şu ana kadar yaklaşık toplam 1.1 milyar TL harcandığını, Türkiye’nin bunu yapacak güçte olduğunu ve kendi öz kaynaklarıyla yapmakta olduğunu vurgulayarak, “Bu aslında, Anavatanı Yavruvatana göbekbağıyla bağlama projesi” şeklinde konuştu.

75 metreküplük suyun yarısının sulamada, yarısının da içme ve kullanma suyu şeklinde kullanılacağını kaydeden Eroğlu, sulamayla ilgili olarak da ayrı bir proje düşündüklerini belirtirken, elektrik konusunda da, su hattıyla birlikte enerji nakil hattı önerdiklerini, ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın daha büyük bir proje düşündüğünü aktardı.

Ormancılık konusunda da, en geç Eylül - Ekim aylarında KKTC’de 400 bin adet fidan için hazırlık yapılması yönünde ilgili müdürlerine talimat verdiğini kaydeden Bakan Eroğlu, organik bal üretimi ve ihracatı için de bu coğrafyanın uygun olduğunu, bu konuda da çalışma yapacaklarını söyledi.

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler