1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Anastasiadis, Samaras ile Kıbrıs konusunu görüştü
Anastasiadis, Samaras ile Kıbrıs konusunu görüştü

Anastasiadis, Samaras ile Kıbrıs konusunu görüştü

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti. Anastasiadis, dün öğle üzeri Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ile bir araya geldi.

A+A-

Anastasiadis, Atina’da Samaras ile Kıbrıs konusunu görüştü

Samaras: Kesinlikle ilerleme yok
Anastasiadis: Diyaloğa devam edeceğiz


Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti. Anastasiadis, dün öğle üzeri Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ile bir araya geldi. Anastasiadis ile Samaras’ın görüşmesinin gündeminde Kıbrıs müzakere süreci, müzakerelerin gidişatının değerlendirilmesi ve atılacak bir sonraki adımlarla ilgili fikir teatisinin bulunduğunu duyuran Kıbrıs Rum radyosu RİK, Anastasiadis ile Samaras’ın baş başa gerçekleştirdiği yarım saatlik görüşmeyi, iki ülke heyetlerinin çalışma toplantısının izlediğini haber verdi.

Anastasiadis’e Atina ziyaretinde Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in eşlik ettiği de belirtilen haberde, Kıbrıslı Rum liderin ise Yunanistan’daki siyasi partilerin başkanlarıyla ayrı ayrı bir araya geleceği ifade edildi.

İki ülke heyetlerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirdiği çalışma toplantısının ardından, Anastasiadis ile Samaras’ın basına açıklamalarda bulunduğunu belirten Kıbrıs Rum radyosu, Anastasiadis’in yaptığı açıklamada, tezlerinin güçlenmesi için AB’deki varlıklarını daha fazla kullanacaklarını, aynı zamanda Türkiye’ye etkisi olabilecek başka ülkelere başvuracaklarını söylediğini de aktardı.

Anastasiadis ile Samaras’ın, yaptıkları açıklamalarda “müzakereler sürecinde karmaşıklık olduğunu kabul ettiklerini” de öne süren Kıbrıs Rum radyosu, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın “müzakerelerde kesinlikle hiçbir ilerleme yaşanmamakla birlikte, anlaşmazlıkların da daha fazla teyit edildiğini söylediğini” ileri sürdü.

Habere göre Samaras, “diğer tarafın, AB müktesebatını kabul etmeye itiraz etmesinin yanı sıra, sürekli olarak Anastasiadis’in Güven Yaratıcı Önlemlerden (GYÖ) çok daha basit prosedürel konulara kadar olan önerilerini küçümseme çabasında olduğuna” yönelik iddialarda bulundu.
Habere göre “diyaloğa devam edeceklerini” söyleyen Anastasiadis ise, sözlerinin devamında “Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmaz olduğunu” iddia etti.

Haberde, Anastasiadis ile Samaras’ın basından soru kabul etmedikleri de ifade edildi. (tak)

Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler