1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Anastasiadis, Eide ile bir araya geldi
 Anastasiadis, Eide ile bir araya geldi

Anastasiadis, Eide ile bir araya geldi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, iki toplum liderinden duyduklarının kendisini cesaretlendiğini belirtti.

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, iki toplum liderinden duyduklarının kendisini cesaretlendiğini belirtti.

Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmansı Espen Barth Eide bugün Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

İki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması taahhüdü ile sadakatini tespit ettiğini belirten Eide, Kıbrıs sorununun çözümüne dair yegane bir fırsat bulunduğunu ve bunun da kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti. Eide, müzakereler sürecinde zaman takvimi bulunmadığını söyledi.

11 MAYIS’TAKİ YEMEK

Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Eide, iki liderin bir araya geleceği 11 Mayıs’taki yemekte, müzakerelerin resmen ne zaman başlayacağına karar verileceğini ifade etti.

“Sadece Kıbrıslılar tarafından Kıbrıs’ta sağlanacak bir anlaşmanın” zamana dayanıklı olabileceğini belirten Eide, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in, gelişmeleri yakından takip eden ve uygun zamanda kendi rolünü oynamaya hazır olan BM Genel Sekreteri ile görüşme fırsatına sahip olacağını da söyledi.
Habere göre Eide ile Anastasiadis arasındaki görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

HRİSTODULİDİS: “GÖRÜŞME ÇOK İYİ”

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, ileriki adımlara ilişkin görüş alış verişinde bulunulan görüşmeyi çok iyi nitelendirdi.

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in, “işgalin” sonlandırması ve ülkenin yeniden birleştirilmesine yönelik olumlu perspektifler yaratacak özlü ve samimi bir diyaloga ilişkin taahhüdünü yinelediğini belirten Hristodulidis, Anastasiadis’in, ileriki günlerde ABD Başkan Yardımcıs Joe Biden ile telefonda görüşeceğini; 9 Mayıs Cumartesi günü ise Moskova’da BM Genel Sekreteri ile bir araya geleceğini ifade etti.

(tak/ foto arşiv)

Bu haber toplam 1385 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler