1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Anastasiadis Bey Size Neden Oy Vereyim'?
Anastasiadis Bey Size Neden Oy Vereyim?

'Anastasiadis Bey Size Neden Oy Vereyim'?

Kıbrıs Rum toplumunda 2013 cumhurbaşkanlığı seçimleri için aslında düğmeye çoktan basıldı ama seçim kampanyası havasına yeni yeni giriliyor. Nikos Anastasiadis epeydir bilinen adaylığını resmen açıkladı. AKEL cephesinden cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgi

A+A-

                                                

 

 

 

Kıbrıs Rum toplumunda 2013 cumhurbaşkanlığı seçimleri için aslında düğmeye çoktan basıldı ama seçim kampanyası havasına yeni yeni giriliyor. Nikos Anastasiadis epeydir bilinen adaylığını resmen açıkladı. AKEL cephesinden cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili henüz ses çıkmadı ama ben Dimitris Hıristofyas’ın yeniden aday olacağını düşünüyorum. Hıristofyas’ın aleyhine işleyen “Mari Patlaması” ve ekonomik durum gibi olumsuz faktörler, doğal gaz ve AB dönem başkanlığının getirileriyle telafi edileceğine inanılıyor. Bu arada, Ret-Cephesinin ruhani lideri Başpiskopos II. Hırisostomos da aday arayışında. Bir süre önce “kötü çözüm federasyon” yanlısı olarak gördüğü AKEL ve DİSİ dışında kalan partileri cübbesi altında toplanmaya ve ortak aday bulmaya davet etti. Bu çağrıya DİKO ve EDEK cephesinden henüz olumlu yanıt gelmedi. Anastasiadis’in adaylığını erken zamanda açıklaması DİKO ve EDEK’in DİSİ-AKEL çekişmesinden yararlanarak kendi partilerinden adayların veya kendilerine yakın adayların sahne alması için yaptıkları geleneksel manevrayı bozdu. Şimdi olsa olsa AKEL üstünden hesap yapabilirler ki, bu da 2013 seçimlerinde çok zor görünüyor. Bu sefer iki büyük parti kendi adaylarıyla seçim yarışına gireceğe benziyor. Tabii, fazlasıyla yıpranmış Hıristofyas’ın ikinci tura geçmeme ihtimali olursa -bu son derece zayıf bir ihtimaldir- son anda bir manevrayla AKEL-DİKO işbirliği zemininde ortak bir aday da bulunabilir.

 Bu arada, kulislerde Kilisenin Anastasiadis’in oylarını bölecek DİSİ’nin “Hayır”cı kanadından Eleni Theoharous’u adaylık için ikna etmeye çalıştığı konuşuluyor. Böyle bir gelişme olursa, DİKO ile EDEK Eleni Theoharus’u destekleyecek, olmazsa azami kazanım ve siyasi rant peşinde koşacaklar. Anastasiadis ile Hıristofyas’ın kıran kırana yarışacağı bir seçimde DİKO ile EDEK’in ikinci turdaki tavırları belirleyici olacak. Geçmişten bildiğimiz şudur ki, bu tür durumlarda çuvalın ağzı açılır ve DİKO ile EDEK’in önüne bol bol ceviz dökülür. Bunun sonucunda da seçilen liderin özellikle Kıbrıs Sorununun çözümü konusunda eli kolu bağlanır.  

İşte böylesi kıyasıya oy avcılığının yaşandığı bir ortamda Nikos Anastasiadis biri popülist, diğeri gerçekçi sayılabilecek iki hamle yaptı. Gerçekçi hamle Kıbrıs Sorununun çözümüne dönüktür. Anastasiadis, federe devletlere geniş yetkiler veren, merkezi zayıf bir federal devlet modeli öngördüğünü kamuoyuna açıkladı. Popülist çıkışı ise seçimi kazanması halinde görüşmeci olmayacağını söylemesi oldu. Anastasiadis 2004 yılında Annan Planına “evet” dediği için kendisine güvenmeyen kesimlerin güvenini kazanmak için Kıbrıs müzakerelerini yürütecek kişinin bütün partilerin onayıyla belirlenecek bir hukukçu olacağından söz ediyor. Doğrusu bu, Kıbrıs öçlüleri için bile fazla popülist bir tavır oldu. Ülkenin kalıcı bölünmeye doğru yol alma sürecini tersine çevireceğini vaat eden, siyasette kalmasının tek nedeninin bu olduğunu söyleyen Nikos Anastasiadis’in “bana oy verin ama görüşmeci başkası olacak” yönündeki açıklaması nereden bakılırsa bakılsın buram buram popülizm kokuyor. Batı’ya yakınlığıyla bilinen, Kıbrıs’ın NATO üyesi olmasını savunan, federal çözüm konusunda diğer liderlerden farklı olarak merkezi-güçlü federal bir devlet istemediğini söyleyip öneriler tasarlayan ve bu söylemleriyle de Batı’yı çözüm için “bir ihtimal daha var, o da benim” diyerek ikna etmeye çalışan bir siyaset adamının cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra müzakereleri başkasına yaptıracağını açıklaması tam bir düş kırıklığı yarattı. Kendisine sempati duyan çözüm yanlısı güçleri iyice şaşırttı. Nitekim Anastasiadis’e yakınlığıyla tanınan gazeteci Lukas Haralambos 5 Şubat 2011 tarihli Politis gazetesinde Anastasiadis’in tavrını “demagoglara yağcılık” olarak adlandırdı ve çok sert eleştirilerde bulundu. Anastasiadis’e oy vermeyeceğini açıklayan Haralambos, “Anastasiadis Bey, size neden oy vereyim ki!” diye çıkıştı.

Nikos Anastasiadis’in popülist tavırları karşısında bu soruyu soranların sayısı artacağa benziyor. Kıbrıs Sorunu kaçıncıdır iç politikaya ve iktidar hırsına kurban ediliyor. Bu son derece kritik dönemde bunu tekrarlamak isteyenler şunu bilmelidirler ki, bu gerçekten “Son Oyun” olacak. Çünkü bundan sonra Kıbrıs Sorunu kalmayacak…     

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler