1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANASTASİADİS AÇIK ARA ÖNDE
ANASTASİADİS AÇIK ARA ÖNDE

ANASTASİADİS AÇIK ARA ÖNDE

Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimleri ve genel seçimlerle ilgili yeni bir ankette, Kıbrıs Rum seçmenin tepkili olduğu ortaya çıktı.

A+A- 

 

Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimleri ve genel seçimlerle ilgili yeni bir ankette, Kıbrıs Rum seçmenin tepkili olduğu ortaya çıktı. Anket sonuçlarına göre sandığa gitmeyecek veya geçersiz oy kullanacak seçmen oranı yüzde 20’ye dayandı…
Fileleftheros gazetesi, ANT1 kanalında yayımlanan “Kıbrıs Barometresi”ne göre, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in oy oranı yüzde 35,2. Anastasiadis’i 19,7’lik oy oranıyla AKEL’in adayı Stavros Malas, 17,5’lik oy oranıyla KS EDEK’in desteklediği Yorgos Lillikas ve 1,7’lik oy oranıyla bağımsız aday Makaria Andri Stilianu izliyor.
Ankete göre, yüzde 10,1 oy kullanmayacağını belirtti. Yüzde 12,2 kararsız, yüzde 3,6 da boş/geçersiz oy kullanacağını ifade etti.
Ankete katılanlar “Kıbrıs sorununu en iyi ele alan başkan adayının kim olduğu” sorusuna, yüzde 49,6 oranında Anastasiadis, yüzde 15,3’le Lillikas, yüzde 9,8 oranında Malas, yüzde 0,9 oranında da Stilianu yanıtını verdi.
“Ekonomiyi en iyi ele alan başkan adayı” sorusu karşısında ise yüzde 44,5 Anastasiadis, yüzde 19,8 Lillikas, yüzde 8,7 Malas, yüzde 0,5 de Stilianu yanıtını verdi.
“Kıbrıs Barometresi” genel seçimlerle ilgili olarak da nabız tuttu.
Buna göre yüzde 16,2 genel seçimde oy kullanmayacağını, yüzde 6,5 geçersiz/boş oy atacağını, yüzde 11,5 de henüz karar vermediğini söyledi.
Barometreye göre, genel seçimler kapsamında DİSİ yüzde 26,1; AKEL yüzde 20,7; DİKO yüzde 8,9; KS EDEK yüzde 4,8; EURO. KO yüzde 2,8; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise yüzde 1,8 oy elde etti.
Barometrede ayrıca, vatandaşların siyasi partiler hakkındaki nabzı da tutuldu. Buna göre vatandaşların yüzde 39’u DİSİ hakkında olumlu, yüzde 46’sı olumsuz görüş belirtti. AKEL, vatandaşların yüzde 31’inden olumlu, yüzde 56’sından da olumsuz görüş alırken; DİKO yüzde 29’undan olumlu, yüzde 46’sından olumsuz görüş aldı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler