Analiz

Analiz

Lefke’nin taktiksel başarısının skora yansımasını bu yıl ikinci kez görüyorum. Mehmet Solkanat, Bağcıl maçında da aynı başarıya imza atmış ve farklı bir şekilde kazanmıştı. Altıda altı yapan bir takımı durdurmak kolay değil. Kadro sıkıntısı da düşü

A+A-

Lefke’nin taktiksel başarısının skora yansımasını bu yıl ikinci kez görüyorum. Mehmet Solkanat, Bağcıl maçında da aynı başarıya imza atmış ve farklı bir şekilde kazanmıştı.

Altıda altı yapan bir takımı durdurmak kolay değil. Kadro sıkıntısı da düşünülürse Lefke’nin maçtan puan çıkarması bir o kadar daha zordu.

Fakat rakip takımı doğru analiz etmek çok önemli.

Yenicami hiç kuşkusuz ligin en iyi top oynayan ekibi. Savunma kolay kolay açık vermeyen orta alanda topu iyi kullanan bir takım.

Aynı zamanda kanatları da etkili kullanma özelliğine sahip. Kısacası yenicami karşısında kazanmak için yukarıda saydığım özelliklerin etkisiz hale gelmesi gerekir.

Lefke ileride Kasım’ı tek bıraktı. Arkasında ise son derece stratejik görevi olan iki adam oynattı. Feridun ve Kemal Solkanat. Bu iki futbolcunun öncelikli görevi savunmadan çıkacak Neval ve Devrim’i durdurmaktı.

Sonrasında ise Kasım’a destek vermek gibi bir görevleri vardı.

Feridun zaman zaman aksasa da her iki görevi de yerine getirdi.

Kemal oyunda kaldığı süre boyunca Neval’ın koşu yolunu başarı ile kapattı. Fakat ikinci görevini başarı ile yerine getiremedi.

Kemal elli altıda yerini Ali Özbahar’a bıraktı. Bu değişiklik takımın ofansif yönüne direk etki etti.

Ali hücüma çıkmayı seven bir futbolcu. Etkili olunca Neval savunma yapmak zorunda kaldı. Bu değişiklik golü de beraberinde getirdi. Aynı zamanda top daha fazla yarı alanda kaldı.

İlk kez onbirde görev alan genç Yakup’un sorumluluğu oldukça büyüktü. Son haftaların flash ismi ibrahim Çıdamlı’yı durdurmak zor bir görevdi. Görevini kusursuz bir şekide yerine getiren Aykut’u kutlamak gerek.

Aziz ve Arif Öztürk göbekte harika işler yaptı. Bu alandan Lefke açık vermedi.

Tabi bunda on metrekarelik bir alanda oynayan Sedat’ın da katkısı oldukça büyüktü.

Lefke’nin orta alanı mücadele gücü yüksek futbolculardan kurulu. Yenicami’de mücadele eden rakipten top çalmaya uğraş veren sadece Erdinç vardı. Doğal olarak baskı görmeyen Lefke özellikle rakip kale önüne gelene kadar çok rahat top yaptı.

Kasım kötü bir günündeydi. Takıma katkısı yok denecek kadar azdı. Kimse bana Kasım savunmanın arasında yalnız kaldı demesin. Kasım daha agresif ve istekli oynamalı. Yeteneklerini sahaya yansıtıp takımına katkı sağlamalı.

Massa’nın sakatlanması ve Mehmet Göktaş’ın oyuna alınması iki yönden incelenmeli.

Massa kenara gidince takımın hücum gücü yüzde yüz düştü. Massa’dan sonra yenicami rakip kale önünde top tutmakta zorlandı.

Mehmet Göktaş’ın oyuna girmesi ise takımın orta alandaki mücadele gücünü bir miktar daha artırdı.

Hüseyin Kayalılar ve Kemal Uçaner. Bu iki futbolcu hakkında çok kısa ve net yazacağım. İkisi de ne takım savunmasına ne de takımın hücum gücüne katkı koyamıyor.

Karayel Hoca her iki futbolcunun da performans kaybı nedenlerini araştırmalı. Hedef şampiyonluksa bu yolda Kemal ve Hüseyin’in katkısı kaçınılmaz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 871 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler