1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Anadolu’nun Arkeoloji Atlası
Anadolu’nun Arkeoloji Atlası

Anadolu’nun Arkeoloji Atlası

Bu hafta minik okurlar için bir sayfa hazırlayacaktım. Fakat kitapları seçmeyi bitiremediğimden sayfa haftaya kaldı. ArkeoAtlas özel koleksiyon sayısının ikincisinin okurlarıyla paylaşıyor. Özel koleksiyon sayısı ciltli büyük boyda ve kuşe kağıda basılmış

A+A-

 

 

 

 Bu hafta minik okurlar için bir sayfa hazırlayacaktım. Fakat kitapları seçmeyi bitiremediğimden sayfa haftaya kaldı. ArkeoAtlas özel koleksiyon sayısının ikincisinin okurlarıyla paylaşıyor. Özel koleksiyon sayısı ciltli büyük boyda ve kuşe kağıda basılmış olarak okura sunuluyor. Yarı yıl tatili başladığından biraz dinlenme fırsatı bulacağımı ve tatilden yararlanıp bir kaç kitap daha okuyabileceğimi düşünüyorum. Şu günlerde Selahattin Eyyubi ile ilgili bir kaç kitap var elimde ve tatil boyunca onları okuyacağım. Okumalarınız bol olsun...

Mutlu HAFTALAR...

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Trablusgarp

Mahmud Naci, Mehmed Nuri, Tarihöi Kitabevi

 

Osmanlı asırlarında Libyalılar Osmanlıya en çok bağlı kalan millet oldu. Bu bağlılık İtalya'nın işgaline kadar değil, bilakis işgal yıllarından sonra da devam etti. Eserimizin müellifleri gibi pek çok Libyalı, Birinci Dünya Savaşında çeşitli cephelerde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Türk kardeşleri ile dayanışma içinde oldular. Uzun yıllar çeşitli alanlarda sağlanan bu işbirliğinin ve kardeşliğin bundan sonra da devam edeceğinde kuşkumuz bulunmamaktadır.

 

 

 

 

İstanbul 1898 Kahvehane Hikayeleri

Allan Ramsay, Cyrus Adler, Maya Kitap

 

 

"Osmanlı toplumunun nabzı kahvehanelerde atardı" demek yanlış olmaz. Buralarda sohbet mahalle dedikodusuyla sınırlı kalmaz, 'devlet katına kadar' yükselirdi. Meddahlar, hikâye anlatıcılar, saz âşıkları ve şairler kahvehanelerin vazgeçilmez çehreleri arasındaydılar. Sokağa taşan mahalle kahvelerinde nargile de sohbetin ayrılmaz bir parçasıydı.

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kürt şair ve yazar Musa Anter’in kitaplarına yasak getirildi.

 

Teması “Bursa’yı Yazmak” olarak belirlenen Bursa 10. Kitap Fuarı’na 230 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak; dokuz gün süresince 65 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazar okurlarıyla bir araya gelecek.

 

Edebiyat dergisi Notos, Milli Eğitim Bakanlığı’nın listesine alternatif "100 Temel Eser" listesi hazırladı. 192 edebiyatçı ve eğitimcinin belirlediği listenin ilk sıralarında, Yaşar Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik'in kitapları yer alıyor.

 


 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ...

 

 

Kıbrıs Tarihinden Sayfalar

Haşmet Muzaffer Gürkan, Galeri Kültür Yayınları

 Kıbrıs’ın tarihini, bu tarihteki bilinmeyenleri öğrenmek isteyenlerin okuması gereken geçmişe ışık tuan değerli bir çalışma.

 

 

 

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI...

 

Anadolu’nun Arkeoloji Atlası

Son Tunç Çağı’ndan Helenistik Döneme, ArkeoAtlas

Editör: Necmi Karul

 

  ArkeoAtlas Dergisi 2011 yılında bir özel koleksiyon kitabı çıkarmıştı. 2012 yılında bu özel koleksiyon sayısının ikinci cildini yayımladı. Bu özel koleksiyon sayısı Anadolu Arkeolojisi ve Anadolu’ya komşu olduğu için Kıbrıs arkeolojisi ile ilgili de değerli bilgiler veriyor. Bu özel koleksiyon kitabının editörlüğünü Necmi Karul yapıyor. Phrygia Uygarlığı, Kral Midas, Yassıhöyük ve kaya mezarları anlatılıyor. Phryg Krallığı, krallığın dini, madar kelimesinin matardan dönüşümü, en büyük tanrı kubeleya hakkında bilgiler veriliyor. Kerkenez Dağı, Boğazköy ve Phryg’lerin Ankara’sı anlatılıyor.

 Altın uygarlığı olarak anılan Lydia...Lydia kültürü, bütün dünyada tanınan Lydia sikkeleri ve paranın ortaya çıkışı, Asya’nın metropolü olan Sardeis, anıtsal mezarlar...Lydia’nın kutsal emanetleri, Lydia’nın arabaları, Karun kadar zengin deyiminin ortaya çıkmasına neden olan Lydia kralı hakkında bilgiler...Trakya’nın sır taşları olarak anılan yapılar ve bu buluntular hakkında bilgiler veriliyor. Troia’da demir çağı ve kurulan uygarlıklara yer veriliyor.

   Anadolu’nun dilleri konusunda bilgi veriliyor. Bu dillerin okunması, çözümlenmesi, yapılan araştırmalar konularına değiniliyor. Lydia, Aramca, Sidece ve yapılan kazılarla Anadolu coğrafyasında ortaya çıkan diller anlatılıyor.

   Hayalet İmparatorluk başlığı ile Med krallığına yer veriliyor. Antik hellen yazarlarının Assur ve Persler arasına yerleştirdiği  ve büyük bir imparatorluk olarak varlıklarını sürdüren Medler...

  Dünyanın en büyük imparatorluklarından Akamenid imparatorluğu ve Persler hakkında bilgiler okura sunuluyor. Pers krallığı, gündelik yaşamlar, orduları, savaşları, kraliyet ailesinin yaşamı hakkında geniş bilgiler okurla buluşturuluyor.Kilikia bölgesi ve buluntuları, Satraplıkların bulunduğu Anadolu, Pers kenti Kelainai’ye yer veriliyor. Anadolu’nun yerlileri Luviler ve kültürleri, dilleri, yazıları... Büyük İskender ve ordusu, Anadolu’ya gelişi, Anadolu’nun komşuları ve Ionlar...

    Anadolu’nun Arkeoloji Atlası konusunda uzman akademisyenlerin yazdığı ve Aandolu Arkeolojisi ile ilgili okunabilecek değerli kaynaklardan biri. Kitap özel koleksiyon sayısı şeklinde okura sunuluyor. Ve gazete bayilerinde satılıyor. Görsellik yönünden de koleksiyon sayısında gayet iyi fotoğraflar kullanılıyor. Arkeoloji ile ilgilenen ve meraklı okurlar için...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler