1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ANA YOLUN ALTINDA MAĞARA ÇIKTI!
ANA YOLUN ALTINDA MAĞARA ÇIKTI!

ANA YOLUN ALTINDA MAĞARA ÇIKTI!

İskele ilçesinde tarihi mağara bulundu. Eski uygarlıklardan kalma olduğu ilk bakışta anlaşılan mağaradan birçok tarihi eser niteliğinde eşya çıkarıldı Devlet Su İşleri Dairesi himayesinde özel bir şirketin yeni döşenecek su şebeke boruları için yaptığ

A+A-

 

 

İskele ilçesinde tarihi mağara bulundu. Eski uygarlıklardan kalma olduğu ilk bakışta anlaşılan mağaradan birçok tarihi eser niteliğinde eşya çıkarıldı

 

Devlet Su İşleri Dairesi himayesinde özel bir şirketin yeni döşenecek su şebeke boruları için yaptığı kazıda mağara girişi ortaya çıktı. Şirket yetkilileri kazı işlemlerine ara vererek Eski Eserler’e haber vermesi sonucunda oranın Antik Çağlardan kalma bir yaşam alanı olduğu anlaşıldı. Eski eserlerde görevli arkeologların yapmış olduğu çalışmada birçok hayvan figürü şeklinde biblo ve tabak çanak çıkartıldı. Bulunan kalıntıların birçoğunun hâlâ özelliğini koruyor ve kırılmamış olması arkeologları sevindiren yön olurken, ülkemizde bu tarihi eserlerimizi sergileyecek bir müzemizin olmamasının sıkıntısı konuşuldu.

 

“MAĞARA KAPATILACAK”

Bulunan Antik Çağlardan kalma eserlerin bir depoda isimlendirilip saklandığı ve halkın görmesi için konuşlandırılacak bir müze olmadığı, bulunan bu mağarada ise kazı çalışmalarının bitiminden sonra mağaranın kapatılacağı söylendi.

Kazıda bulunan çeşitli hayvan motiflerinin yanında bir ev için şart olan tabak çanağı andıran taştan yapılmış çanaklar ve benzeri mutfak eşyaları bulunması o mağaranın eski çağlarda bir ailenin evi olduğu şeklinde yorumlandı. Mağaranın, İskele ilçesi içerisinde bulunan merkezi yollardan birinin altında bulunması ve korunmaya alınamayacak olması İskele halkı tarafında üzüntü ile karşılandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler