1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ambargolara Şut!..
Ambargolara Şut!..

Ambargolara Şut!..

Dünya’nın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyat oyunlarının başlamasına az bir zaman kala, KKTC Milli Olimpiyat Komitesinden, “Dünya Olimpizm Günü” nedeni ile gazetelerin maillerine haber düştü. ‘İngiltere’de faaliyet g

A+A-

 

 

 

 

Dünya’nın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyat oyunlarının başlamasına az bir zaman kala, KKTC Milli Olimpiyat Komitesinden, “Dünya Olimpizm Günü” nedeni ile gazetelerin maillerine haber düştü.

‘İngiltere’de faaliyet göstermekte olan Türk sivil toplum örgütlerinden Ambargolular Derneği ve Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği’nin, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu, hazırlanan afiş, bildiri ve düzenlenecek etkinliklerle, bu yıl yaz olimpiyat oyunlarının yapılacağı Londra’da sesimizin duyurulacağı belirtildi’.

Vay be!..

Eyüp Zafer Gökbilen başkanlığında, Girne Atatürk Büstüne çelenk koyan KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, ülkemize uygulanan insanlık dışı spor ambargolarını kınamak için yukarıda adı geçen iki dernekle birlikte Londra’ya gidip sokaklara afişler asıp, bildiriler dağıtıp, düzenleyecekleri etkinliklerle de sesimizi duyuracaklarmış!..

Vay be!..

Ambargolular Derneği’nin faaliyetlerini nasıl ve ne şekilde yürüttüğünü az çok bilmekteyiz. Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği’ni ise ne yalan söyleyeyim ilk kez duydum.

Ambargolular Derneği’ni ülke olarak 2004 yılının sonları ve 2005 yılının başlarında tanıma fırsatı bulduk. Dönemin Cumhurbaşkanı Denktaş önderliğinde faaliyetlerini sürdüren bir dernek olarak biliniyordu. 2005 ortalarından sonra, Kuzey Kıbrıs’ta Mehmet Ali Talat döneminin başlaması ile Ambargolular Derneği, o dönemde yürüttükleri gibi Ambargolara Şut! (Balls to Embargoes!) çekeyim derken, bir anda kendilerine şut çekilmiş gibi ülkeden uçup gittiler.

Aniden, ne olduysa oldu ve Eyüp Zafer Gökbilen başkanlığında, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin faaliyetleri içerisinde Ambargolular Derneği’nin adını yeniden duyduk.

Vay be!..

Ama bir kez daha tekrar ediyorum Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği’ni ilk kez duydum.

Şimdi sormak istiyorum.

1-   Ambargolular Derneği faaliyetlerini yürüttüğü dönemde bu ülkeden kaç para kasasına koydu?

2-   Ambargolular Derneği 2005 yılından sonra KKTC için ne faaliyet yaptı?

3-   Ambargolular Derneği 2005 yılından sonra KKTC için faaliyet yapmadı ise neden yapmadı?

4-   Ambargolular Derneği, KKTC Milli Olimpiyat Komitesinin dediği gibi faaliyet yürütmek için ne kadar bütçe talep etti?

5-   KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, Londra’da faaliyet gösteren iki dernekle yürüteceği faaliyetler adına devletten kaç para talep etti?

6-   KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, bildirisinde belirttiği gibi afişler hazırlandı ise kimin haberi var? Bildiriler hazırlandı ise içeriği ne ve ne gibi etkinlik düzenlenecek?

***

Birde KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin bildirisinde dikkatimi çeken ‘olimpizm ilkelerinden asla taviz vermeden, uluslararası temsiliyet için mücadelemizin, sonuna dek sürdürüleceğini’ vurgulaması.

Eyüp Zafer Gökbilen başkanlığında KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, önce kendi içyapısını olimpizm ilkelerine göre uyduracak, sonra kendi ülkesinde faaliyet gösteren spor federasyonlarını nasıl ve ne şekilde bünyeme alırım diyecek, sonra bazı faaliyetlere soyunacak.

Kendi ülkesinin Milli Olimpiyat Komitesi’ni, tanımayan spor federasyonları,

kendi ülkesinin Milli Olimpiyat Komitesi’ni mahkemeye veren veya vermeye çalışan spor federasyonları,

kendi ülkesinin Milli Olimpiyat Komitesi’ne üye olmayan spor federasyonları,

Eyüp Zafer Gökbilen’e sorsanız bizim kapımız her kese açık diyecek!..

Ama…Yalnız bu işte bir terslik var.

31 tane spor federasyonundan, 2 - 3 spor federasyonu üyen olursa, bu işte bir terslik var.

Ve…Sn. Eyüp Zafer Gökbilen başını ellerinin arasına koyup bir kez daha düşünmeli sonra olimpizm ilkelerinden bahsetmeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler