1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AMBARGO CAS'LA KIRILIR'
AMBARGO CASLA KIRILIR

'AMBARGO CAS'LA KIRILIR'

Üniversite Sporları Federasyonu’nun ödül töreni için Kuzey Kıbrıs’a gelen CAS (Avrupa Spor Tahkim Mahkemesi) avukatlarından Alpay Köse sadece YENİDÜZEN’e konuştu. CAS’ın ilk Türk yargıcı olan Prof. Dr. Kısmet Erkiner’in başk

A+A-

 

 

CAS (Avrupa Spor Tahkim Mahkemesi) avukatlarından Alpay Köse sadece YENİDÜZEN’e konuştu.

 

 

Alpay Köse, CAS’a sunulacak argümanı açıklarken, “ Kıbrıs’taki Defacto durumdan sporcular sorumlu değildir” dedi. Köse ayrıca CAS (Avrupa Spor Tahkim Mahkemesi)’a sporcular bireysel olarak başvurma hakkına sahiptirler açıklamasında bulundu.

 

Necmi Belge

 

Üniversite Sporları Federasyonu’nun ödül töreni için Kuzey Kıbrıs’a gelen CAS (Avrupa Spor Tahkim Mahkemesi) avukatlarından Alpay Köse sadece YENİDÜZEN’e konuştu.

CAS’ın ilk Türk yargıcı olan Prof. Dr. Kısmet Erkiner’in başkanlığındaki Spor Hukuku Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyesi olan Alpay Köse, KKTC’ye uygulanan spor ambargosunu CAS’a nasıl taşıyabileceğimizi konuştuk.

 

“HERKESİN SPOR YAPMA HAKKI VARDIR”

Olimpiyat Charter’ine göre dünyada herkesin spor yapma hakkı olduğunu ve bunu kimsenin, hiçbir kurumun engelleyemeyeceğini iddia eden Alpay Köse, KKTC’nin dünyada ve birleşmiş milletler tarafından tanınmayan bir devlet olduğunu, ancak ülke bireylerinin bundan sorumlu olmadığının altını çizdi.

Köse, bu konunda KKTC’li sporculara yardımcı olmak istediğini ve CAS’a başvurmak isteyen tüm sporculara yardım edebileceğini, çünkü kişiler bireysel olarak CAS’a başvurma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, başarılı Türk sporcuların Spor Hukuku Enstitüsü aracılığı ile CAS’a başvurabileceklerini, sadece ilgili belgelerin kendilerine iletilmesi gerektiğini söyledi.

 

“IOC BAYRAĞI VE IOC MARŞ İLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Bu konuda çeşitli örnekler olduğunu anımsatan Köse, 2004 Atina Olimpiyatlarında   Yugoslavya’nın bölünmesiyle ortaya çıkan durumun Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından nasıl çözüldüğünü anlattı. Buna göre, bölünen Yugoslavya’dan doğan yeni ve BM ile IOC tarafından tanınmayan ülke sporcuları Atina Olimpiyatları’nda IOC bayrağı ile yarışırken, dereceye girmeleri halinde IOC marşı ile kürsüye çıktıklarının altını çizdi. Köse son olarak, Kuzey Kıbrıslı Türk sporcuların bu konudaki haklarını elde etmek için elbirliğiyle bir mücadele verilmesi gerektiğini ve Devletin bu hususta spor politikasını netleştirip, uluslararası hukuk yollarına başvurularını  gündeme alması gerekliliğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 548 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler