1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ambargo
Ambargo

Ambargo

Kıbrıslı Türklerin belki de en fazla duyduğu kelimedir ambargo. Sol siyasetçiler genelede izolasyon kelimesini kullansalar da sağ hep ambargo deyimini kullanır. Ekonomi, spor, kültür ve her alandaki başarısızlığımızda mazeret ambargolardır. Konu spor olu

A+A-

 

Kıbrıslı Türklerin belki de en fazla duyduğu kelimedir ambargo. Sol siyasetçiler genelede izolasyon kelimesini kullansalar da sağ hep ambargo deyimini kullanır. Ekonomi, spor, kültür ve her alandaki başarısızlığımızda mazeret ambargolardır.

Konu spor olunca da işin insan hakları boyutuna kaar getirerek kendi penceremizden dünyaya verip veriştiriyoruz.

Ama kendi kendimize uyguladığımız ambargoları hiç konuşmuyoruz. Konuşulmasını engellemek için de her türlü çabayı harcıyoruz.

Oysa kendi ev ödevimizi yapmamız ondan sonra da dünyaya sitem etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

Biz kendi ülkemizde spor yapıyormuyuz? Evet yapıyoruz. Spor yaparken uluslararası kurallara uyuyor muyuz? Evet uyuyoruz. Kulüplerimiz, federasyonlarımız, olimpiyat komitemiz yönetsel ve sportif kriterlere uyuyor mu? İşte meselenin özü de budur. Bazı kulüp ve federasyonlar hariç genelde kriterlere pek aldırış etmiyoruz. Niye kriterlere uyulmuyor diye sorduğumuzda cevap hazır. Bizi zaten almazlar, tanımazlar.

Aslında dünya ile bütünleşmeyi reddeden birçok kişi bugün birçok spor örgütünün başında bulunmaktadır. Bunların derdi uluslararası örgütlerin kriterleri hiç olmamıştır. Onlar için önemli olan kendi gettolarının horozu olmaktır. Spor dibe vurmuş, spor bitmiş, onlar için hiç önemli değil. Kendi çağ dışı yönetimlerini ve egolarını tatmin etmek, yılda birkaç turistik gezi yapmak bu efendiler için yeterlidir.

Geçmişte FIFA’yı eleştirir, üyelik hakkı vermediği için şikayet ederdik ama onun tanımadığı NF BOARD ile üyelik anlaşması da yapıyorduk. Üstelik onu da tam yapamıyor, yüzümüze gözümüze bulaştırıyorduk. Bu kuruma üye olan bir takımla maç yapmayı başka ülkenin elçiliğine ve dışişlerine sormaktan da gocunmuyorduk.

Futbolu siyaset gölgesine sokmayı özerk federasyon kriterini yerle bir etmeyi hiç umursamadık. Dünya bunları görmez sandık. Ama kendi penceremizden bağırmaya da devam ettik AMBARGO.

Gelelim KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’ne. Ambargo dediklerinde ortalıklar inler, her başarısızlıklarında da ambargo mazeretleri olurdu. Bu efendiler Olimpiyat Komitesi’ni sporun hizmetine değil, siyasetin hizmetine sokmaktan çekinmediler. Barış idealinden doğan Olimpiyat ilkelerine inat , barışa hayır mitinglerinin düzenleyicisi oldular. Gazetelerdeki ırkçılık kokan çarşaf çarşaf ilanların altına bu komitenin imzasını atmaktan sıkılmadılar. IOC kriterlerine resmen ihanet ettiler. Ama bu adamlar için siyasi ve kendi getto kriterleri IOC kriterlerinden çok daha önemlidir. Getto kriterine eve, IOC kriterine AMBARGO bu kişilerin dünya görüşünün ürünüdür.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi aracılığı ile yapılan ciddi uyarıya rağmen ne olduğu bilinmeyen Global Tekvando Federasyonu’na üye olmaya devam ettiler. Üstelik bizim Olimpiyat Komite Başkanı olduğunu idda eden kişi IOC’nin reddettiği bu federasyonun yönetim kurulunda görev almaktan çekinmedi. IOC’nin üyesi WTF bizim Olimpiyat Komitesi başkanı Global’de yönetim kurulu üyesi. Gel de bu insanlardan IOC aracılığıyla ambargolar için çalışma bekle. Ben beklemiyorum.

Bu efendiler Kıbrıslı Türkler üzerindeki ambargoların devam etmesinden zerre kadar üzüntü duyduğunu sanmıyorum. Çünkü ambargolar sayesinde bugünkü konumlarını korumaktadırlar. İzolasyonlar kalktığı andan itibaren ülke sporundaki yapının temelden değişeceğini iyi bilmektedir. Yeni yapıda da bu zihniyetteki kişilere yer olmadığını çok iyi görmektedirler. Onun için AMBARGOLAR statükocu zihniyetin hayat damarıdır.

Bu damarı kesmek işlerine gelir mi?

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler