1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ALZHEIMER İĞNESİ' KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI
ALZHEIMER İĞNESİ KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI

'ALZHEIMER İĞNESİ' KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve K.T.Nöroloji Derneği ortak basın açıklamasıyla kamu oyununu “Alzheimer iğnesi” konusunda uyardı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve K.T.Nöroloji Derneği ortak basın açıklamasıyla kamu oyununu  “Alzheimer iğnesi” konusunda uyardı

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Cemal Mert ve K.T.Nöroloji Derneği  Başkanı Dr. H. İlker İpekdal imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

 

“Alzheimer Hastaları, Yakınları ve Tüm Kamuoyuna Tıbbi Uyarı”

 

Son günlerde Türkiye ve bazı KKTC medya kuruluşlarında, “Alzheimer iğnesi” olarak lanse edilen (EMBREL) ve Alzheimer hastalığını iyileştirdiği iddia edilerek “mucize tedavi” şeklinde kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefleyen yazılı ve görsel haberler yer almaktadır.

 

Alzheimer hastalığının tedavisinde hiçbir bilimsel temeli olmayan bu uygulama, ticari çıkar sağlamak kaygısı güdülerek reklama dönüştürülmüştür. Tıp etik kurallarına ve yasalara aykırı olarak kabul edilen bu tür uygulamalara güvenip hiçkimse hâlen uygulamakta oldukları tıbbi tedavilerini aksatmamalıdırlar.

 

Ülkemizde de bu uygulamanın, Sağlık Bakanlığı’nın ve Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın izni ve bilgileri olmaksızın yapılmakta olduğu tespit edilmiştir.

 

Hastanın “ensesinin içerisine iğne” yöntemi ile yapılan bu uygulamanın, tamamen riskli koşullarda ve ev ortamlarında gerçekleştirildiği, hasta ve yakınlarından fahiş fiyatlar talep edildiği tespit edilmiştir.

 

Alzheimer Hastalığı’nın tanısı, tedavisi ve önlenmesi ile ilgili çalışmalar dünya genelinde yürütülmekte ve Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülke bu çalışmalara katkılarda bulunmaktadır. Alzheimer Hastalığı’nın tedavisinde, bilimselliği ispatlanmış, güncel, kabul görmüş, etki ve yan etkileri iyi bilinen tedaviler ülkemizde de uzman hekimlerimiz tarafından tüm dünya ile eşzamanlı olarak hâlen uygulanmaya devam edilmektedir.

 

İnsanların kullanımına sunulacak ilaçların birtakım bilimsel süreçlerden geçirilmesi zorunludur. EMBREL marka isimli ilacın Alzheimer hastalığındaki faydası, bilimsel geçerliliği olan yöntemlerle henüz ispatlanmamıştır. Ayrıca ilaçlar, Amerika’da FDA’dan (Food and Drug Association) ve Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alınmadıkça günlük tedavide kullanılamazlar.

 

Konunun bir diğer boyutu da, EMBREL’in ensenin içerisine iğne ile verilmesinin yan etkilerinin bilinmemesidir. Ancak bu uygulama ile beyin ve omurilik enfeksiyonları, ayrıca kısmi ve tam felçlerin gelişebileceği de unutulmamalıdır.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’ndan ve kendilerinin takip ve tedavilerini yürüten nöroloji uzmanlarından detaylı bilgi almadan asla hâlen uygulamakta oldukları geçerli tıbbi tedavilerine ara vermemelidirler.

 

Bu tür tedavilerin, yurtdışından gelip Kıbrıs’ta hekimlik yapma ehliyeti olmayanlar tarafından uygulanmasının suç olduğunu da hatırlatmakta yarar görmekteyiz. Böylesi kişilerin yetkililere ihbar edilmesi de bir yurttaşlık görevidir.

 

                                                                   

                  

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler