1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ALTERNATIF ÇÖZÜM YOLLARIMIZ OLMAYACAK MI?
ALTERNATIF ÇÖZÜM YOLLARIMIZ OLMAYACAK MI?

ALTERNATIF ÇÖZÜM YOLLARIMIZ OLMAYACAK MI?

Mağusa İnsiyatifi, Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan tıkanıklığın, iki toplumun sürece aktif olarak dahil edilmesiyle giderilebileceğini açıkladı.

A+A-

 

 

 Mağusa İnsiyatifi, Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan tıkanıklığın, iki toplumun sürece aktif olarak dahil edilmesiyle giderilebileceğini açıkladı. İnsiyatif adına açıklama yapan Okan Dağlı, toplumlarının işbirliğinin “Mağusa ve Maraş” üzerinden tekrar ivme kazanmasın Kıbrıs için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Dağlı’nın açıklamasının tam metni şöyle;

 

ALTERNATIF ÇÖZÜM YOLLARIMIZ OLMAYACAK MI?

Çok uzun yıllardır Kıbrıs Sorununun çözümü için müzakereler devam etmektedir. Bir masa etrafında, gerek iki toplum lideri arasında başbaşa gerekse de BM Genel Sekreteri ile yapılan zirveler de sonuç vermemiş ve müzakere süreçleri hep tıkanma ile sonuçlanmıştır. Her süreç ve sürecin tıkanması da iki toplum arasında ayrılığı daha da derinleştirmiştir.

Yarım asra yakın devam eden müzakere süreci bir kez sıcak bir savaş ile sonuçlanırken, çoğu kez de soğuk savaşların kurbanı olmuştur. Bu soğuk savaşlar uluslararası toplumlar düzeyinden, iki toplumun bizatihi kendisine kadar sirayet etmiştir.

Müzakere süreçlerinin başarısızlığı iki toplumu daha fazla bir birinden uzaklaştırırken, çözüm süreçlerine iki toplumun aktif  olarak dahil edilmemesi bu başarısızlığın sebeplerinden bir tanesi olmuştur.

Tam da bu nedenlerle Mağusa İnsiyatifi, iki toplumun da çözüm sürecine dahil edileceği, her iki toplumun arasında yıllardır süren soğuk savaşı sonlanacağı ve beraber kazanacakları bir sürecin varlığının mümkün olabileceğini söylemektedir. Bu ancak beraber yaratacakları sinerji ile mümkündür.

İki toplumun ekonomilerinin kötüye gittiği bir dönemdeyiz. Bunun bir nedeni de aralarındaki sinerjiyi yaratamamalarıdır. Kıbrıs Akdeniz’in en büyük turizm beldesi olması gerekirken, maalesef soğuk savaşın hala daha devam ettiği bir coğrafyadır. Birçok ülke kendi evlerinde ekonomilerini geliştirme yollarını ararken, Kıbrıs’ı güç gösterisi yapacakları bir alan olarak görmektedirler. Kıbrıslı Türkler, çözümsüzlük koşullarından Kıbrıslı Rumlara nazaran çok daha fazla olumsuz etkilenmektedir. Sadece ekonomik yapıları açısından değil, kültürel ve demografik yapılarında da dışsal etkilere maruz kalmaktadırlar.

Mağusa ve Maraş, iki toplumun tekrardan dünyaya açılan kapıları olmalıdır. Bunun için de burada toplumların  işbirliğine başlaması ve kesilen diyalog sürecinin tekrardan bu bölge üzerinden ivme kazanması Kıbrıs’ın geleceği için hayati öneme haizdir.

2.Cumhurbaşkanı sayın Mehmet Ali Talat’ın bu bağlamda söylediklerini çok anlamlı buluyoruz. Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiği bu aşamada Mağusa İnisiyatifi’nin ortaya attığı görüşlere sempati duyduğunu belirten Talat, böyle bir tıkanıklıkta Maraş’ın ele alınabileceğini söylemektedir. Sayın Talat, ancak Maraş’la ilgili Güvenlik Konseyi kararlarının olduğunu, Maraş’ın bu kararlara aykırı olmayacak şekilde açılabileceğini vurgularken, kararda Maraş’ın BM denetiminde açılmasının öngörüldüğünü de belirtmektedir.

Mağusa İnsiyatifi, Maraş’ın tekrardan hayat bulması ile birlikte yıllardır Mağusa Limanı üzerinde devam eden izolasyonların da AB gözetiminde kaldırılmasını, tarihi Mağusa surlariçi bölgesinin Dünya Kültür Mirası Listesine eklenmesini ve Mağusa-Maraş bölgesinin bütünüyle tüm adayla ve dünyayla aracısız bir şekilde birleşmesini savunmaya ve bu konuda görüşlerini tüm bölge halkı ile birlikte belirtmeye devam edecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 556 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler