1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Alsancak’ta ilk kez ‘Deniz Festivali’…
Alsancak’ta ilk kez ‘Deniz Festivali’…

Alsancak’ta ilk kez ‘Deniz Festivali’…

Alsancak Belediyesi 1. Deniz Festivali 20-23 Ağustos’ta…

A+A-

 


Gözde Süreç Sarı

Alsancak Belediyesi, bu yıl ilk kez “Deniz Festivali” düzenlemeye hazırlanırken, belediyenin Milli Park Projesi de ihale aşamasına geldi.

Bu yıl, 20-23 Ağustos tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek “Deniz Festivali” ile bölgenin sembolleri arasında yer alan deniz ile halkın buluşturulması, kültür ve sanat faaliyetlerinin artırılması hedefleniyor.

Alsancak Belediyesi’nin bölgeye kazandırmayı hedeflediği Milli Park’ın da proje aşaması tamamlandı. Üç etapta hayata geçirilecek proje için önümüzdeki ay ihaleye çıkılacak.

Projenin tümünün 2016 Aralık ayında tamamlanması hedefleniyor. Doğaya saygı gösterilerek hazırlanan proje kapsamında, yürüyüş, bisiklet yolları, hayvanat bahçesi, gölet ve plaj gibi çeşitli alanlar oluşturulacak. Engellilerin de düşünüldüğü projede, engellilere yönelik yürüyüş parkurları inşa edilecek, plajı kullanabilmeleri için rampalar oluşturulacak.

Girne bölgesinde yer alan dağ ve deniz manzarasına hakim Alsancak’ın Belediye Başkanı Fırat Ataser, projelerini, hedeflerini ve başarmak istediklerini TAK’a anlattı.

“İlk kez Deniz Festivali”

“Hedefim; halka hizmet götürmek, refahını artırmaktır. Bunu yaparken de borçlanmadan, kendi ayakları üzerinde duran bir belediye oluşturmayı hedefliyorum” diyen Fırat Ataser, bölgede ilk kez bu yıl “deniz festivali” yapılacağını da açıkladı., Alsancak Belediyesi 1. Deniz Festivali’nin 20-23 Ağustos tarihleri arasında düzenleneceğini açıklayan Ataser, festivalin bölgedeki kültürel ve sanatsal etkinlikleri artırmayı hedeflediğini ifade etti.

Alsancak Belediye Başkanı Ataser, festival süresince konserler düzenleneceğini, stantlar kurulacağını, halkın denizle buluşacağını belirtti. Ataser, “Bu yıl festival ilk kez düzenlenecek. Gelecek yıla eksiklerimizi görüp daha da iyi bir festival hazırlayacağız” diye konuştu.

“Su sorunu çözülme yolunda”

Ataser, belediye başkanı seçildikten sonra ilk karşılaştığı sorunun su olduğunu söyleyerek, bunu aşmak için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Su sorununu çözmek için dağda artezyen çalışmaları yapıldığını belirten Ataser, iki kuyu açıldığını, üçüncü kuyunun açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Ataser, iki kuyunun devreye girmesi ile köy merkezine her gün su verildiğini, ancak dış kesime üç günde bir verilebildiğini anlattı.

Hedeflerinin tüm bölgeye her gün su sağlayabilmek olduğunu vurgulayan Ataser, üçüncü kuyunun açılmasıyla bu hedefin ulaşılabilir hale geleceğini söyledi.

Belediyecilikte üç temel unsur olduğuna işaret eden Ataser, bunların; su, temizlik ve altyapı olduğunu kaydetti. Ataser, bu üç temel unsurun sağlanması, halkın en iyi hizmeti alması için uğraştıklarını belirtti.

“Temiz ve bakımlı bir Alsancak”

Alsancak Belediyesi’nin tüm bölgede düzenli olarak çevre temizliği yaptığını söyleyen Ataser, ilk seçildiği dönemde oluşturulan ekiplerle günlerce temizlik çalışması yapıldığını anlattı.

Altyapı çalışmalarına da önem verdiklerini söyleyen Ataser, 2016 Haziran ayına kadar bölgedeki altyapı ve asfaltlama çalışmalarını bitirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Ataser, ihaleye çıkarak birçok sokağın altyapı ve asfalt çalışmalarını tamamladıklarını, bazı köylerde ise çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Fırıncılar, Çeşmeli, Sokollu, Soğular, Şehit Münür Sokak gibi bazı sokaklarda altyapının tamamlandığını, Yeşiltepe, Ilgaz, Malatya-İncesu’da projelerin devam ettiğini söyleyen Ataser, Alsancak’ın sembolü haline gelen Özgürlük Heykeli’nin çiçeklendirilerek bakımının yapıldığını ifade etti.

“Milli Park Projesi gurur kaynağımız olacak”

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, belediye başkanlığına seçildiğinde gerçekleştirmeyi istediği en önemli projelerden birinin Milli Park Projesi olduğunu belirtti. Projenin finansmanını TC Yardım Heyeti’nin sağladığını söyleyen Ataser, TC Yardım Heyeti Koordinatörü Ertan Tosun’a ve ekibine teşekkür etti.

Milli Park Projesi’nin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Ataser, “Bölgede 186 dönümlük ormanlık bir alan var. Bu alanı vatandaşın kullanımına açmak istiyoruz. Tamamen doğa ile uyumlu, çevreye zarar vermeyen bir proje hazırladık” dedi.

Ataser, köy girişinde bulunan bu alanın deniz ve dağ manzaralı olduğunu kaydetti. Ormanlık alanın haricinde, Escape Plajı’nın yanında bulunan alanın da belediyeye verildiğini anlatan Ataser, Milli Park Projesi’nin hem deniz, hem de ormanlık alanı kapsayacağını vurguladı.

Milli Park içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, fitnes grupları, spor alanları, engellilere yönelik alanlar yanında engellilerin plajı kullanmalarını sağlayacak rampalar oluşturulacağını söyleyen Ataser, betonarme hiçbir tesis bulunmayacağını, projenin doğaya saygılı olacağını belirtti.

Projenin üç etapta tamamlanacağını, ilk iki etapta Milli Park alanının, üçüncü ve son etapta da plaj bölümünün bitirileceğini anlatan Ataser, önümüzdeki ay ihaleye çıkılacağını söyledi.

Milli Park Projesi’ni 2016 yılı Aralık ayında tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Ataser, “Bu proje tamamlandığında gurur kaynağımız olacak” dedi.

“Kültür-Sanat Merkezi”

Belediye binasını yenileyerek, çok amaçlı hizmet binası ve kültür sanat merkezine dönüştürmeyi amaçladıklarını söyleyen Ataser, bu konuda da ihaleye çıkıldığını ve tadilatların devam ettiğini belirtti.

Binada, açık ve kapalı sinema, bandabuliya ve çok amaçlı kültür sanat merkezi yer alacağını söyleyen Ataser, çalışmaların hızla devam ettiğini kaydetti.

Ataser, “Hedefim; iş yapan ve ayakları üzerine duran bir belediye yaratmaktır. Hedeflerimize ulaşırken, bunları borçlanmadan yapmak amacı taşıyoruz” diye konuştu.

“Halk plajı yok”

Mare Monte Plajı konusuna da değinen Ataser, konunun mahkeme aşamasında olduğunu anımsatarak, kararı mahkemenin vereceğini belirtti. Uzlaşıdan yana olduklarını söyleyen Ataser, uzlaşı sağlanmasının her iki tarafın yararına olacağını ifade etti.

Bölgede halk plajı bulunmadığına işaret eden Ataser, amacının bölgeye bir halk plajı kazandırmak olduğunu belirtti. Ataser, “Kimseyle sorunumuz yok. Yatırımcı firma ile de sorunumuz yok. Amacımız, bölgeye halk plajı kazandırmak” dedi.

“İşsizlik büyük sorun”

Alsancak’ta en büyük sorunlardan birinin de işsizlik olduğunu söyleyen Ataser, bölgede, aralarında çok sayıda üniversite mezununun da bulunduğu birçok gencin işsiz olduğuna dikkat çekti.  (tak)

Bu haber toplam 1463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler