1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Alkışlar futboltenisine
Alkışlar futboltenisine

Alkışlar futboltenisine

Kuruluş aşamasında ben dahil birçok spor yazarının mütebessim davrandığı Futboltenisi Federasyonu’nun iki yılda yaptığı büyük aşamayı, 22-24 Kasım 2011 günleri arasında Kuzey Kıbrıs’ta organize ettiği II. Kadınlar ve X. Erkekler Avrupa Futbolt

A+A-

 

 

 

   

 

Kuruluş aşamasında ben dahil birçok spor yazarının mütebessim davrandığı Futboltenisi Federasyonu’nun iki yılda yaptığı büyük aşamayı, 22-24 Kasım 2011 günleri arasında Kuzey Kıbrıs’ta organize ettiği II. Kadınlar ve X. Erkekler Avrupa Futboltenisi Şampiyonası’nda gururla gözlemledik.

Başkan Şevket Songur yönetiminde, adeta yıldırım harekatıyla Mayıs 2011’de İstanbul’daki FIFTA Kongresi ve Avrupa şampiyonası sırasına FIFTA’ya üye olan KKTC Futboltenisi Federasyonu, dünyada 15’in üzerinde üyeye sahip bu kuruluşta saygın bir konuma taşındı.

Aslında, bu gözlemimi 2010 Aralık ayında İstanbul’da düzenlenen Dünya Futboltenisi Şampiyonası’nda gözlemlemiştim. Kuzey Kıbrıs’ta biz Futboltenisi Federasyonu’nunu oluştururken, Kuzey Kıbrıs’ın FIFTA üyeliğine en büyük lojistik desteği veren Türkiye’nin, kendi iç politik veya farklı mülahazalarıyla henüz daha “Türkiye Futboltenisi Platformu’ndan” öteye gidememesi, KKTC Futboltenisi Federasyonu’nun konumunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Bu bağlamda, futboltenisinin Kuzey Kıbrıs’taki ilk takdiminde önyargılarla tanıştığım ancak daha sonraki konuşmalarımızda bu önyargıdan kurtulmama büyük katkı koyan KKTC Futboltenisi Federasyonu Başkanı Şevket Songur ve müthiş vizyonu ile insanı daha ilk cümlelerinden etkileyen sevgili dostum Türkiye Futboltenisi Platformu Başkanı Orhan İçin’i burada ayakta alkışlıyorum.

Bu arada, geçmişte benim olduğu gibi futboltenisine önyargıyla davranan hatta hiç izlemedikleri halde bu sporu için çok hafif veya küçümseyici ifadeler kullanan bazı spor yazarlarının olduğu bu şampiyonaya maddi, manevi olarak büyük katkı koyan Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ve Başkan Songur tarafından bana iletildiğinde çok üzüldüm.

Bu eleştirileri yapan sevgili meslektaşlarımın bu müsabakaları bir kez izlemelerini isterdim.

Neyse, bu yazıyı yazarken, kendimi politik mülahazalardan arındırarak, Avrupa Futboltenisi Şampiyonası’nı başarıyla düzenleyerek bu organizasyondan yüzleri ak çıkan Milli Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı Dürüst’ü ve en önemlisi kadim dostum Spor Koordinatörü Göktaş’ı, Başkan Songur’u ve Hişam Tarazi’yi yürekten kutluyorum.

Hele, bu şampiyonaya katılan ülkelerin yönetici ve sporcularının Kuzey Kıbrıs gerçeğini görmeleri karşısındaki mutlulukları bir başka güzellikti.

Ancak en büyük tehlike, henüz daha Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’ne üye olmayan FIFTA’nın bu üyeliğe ulaştığı gün, Birleşmiş Milletler tarafından tanımayan KKTC’nin üyeliğinin sona ermesi gibi bir durumun ortaya çıkmasıdır.

Bu noktada, spordaki dostluk-barış ve kardeşliğin, kurulması için büyük çaba gösterilen Birleşik Kıbrıs’a da taşınması en büyük arzumdur diye düşünüyorum.

 


Futboltenisinde bir güzel   

 

İşte bu önemli etkinliği izlerken, fuboltenisinin Kuzey Kıbrıs’taki tanıtımında büyük katkı koyan ve hatta öncülük yapan YENİDÜZEN, bu Avrupa şampiyonasının spor kamuoyuna aktarılmasında önemli bir görev üstlendi.

Türkiye’de, futboltenisinin gelişmesi konusunda öncülük yapan Kocaeli Üniversitesi, bu şampiyonaya gelen Türkiye Futboltenisi Kadın ve Erkek Milli Takımlarının da çekirdeğini oluşturuyor.

Bu bağlamda Türkiye Kadın Futboltenisi Milli Takımı ile Kuzey Kıbrıs’a gelen kafilede hem güzelliği hem de vizyonu ile dikkati çeken Türkiye Futboltenisi Platformu Kurumsal İletişim Direktörü Birgül Kılıç, güzel bir tesadüf olarak deklanşörümüze YENİDÜZEN’İ okurken takıldı. Sevgiler Birgül Hanım.

 


Görneç-Serdarlı dostluğu    

 

Kuzey Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden olan ve sathına yayılan Kıbrıslı Türk köyleriyle dikkati çeken Mesarya’da iki güzel Kıbrıslı Türk köyü Görneç ile Serdarlı’nın futboldaki rekabeti geçtiğimiz hafta Serdarlı 14 Ağustos Stadı’nda yaşandı.

Adeta, içi içe olan bu iki köyün çok heyecanlı karşılaşmasında tribünleri dolduran seyirciler maçın sonunda golsüz beraberlik ile dostluğu yaşadı. Bu güzelliğin tatlı bir örneği, maç öncesi seremonide Görneç kaptanı İrfan Boşnak ile Serdarlı kaptanı Ali Küçükoğlu karşılıklı buket takdimleriyle yaşandı.

 

 


Mesarya’nın futbol güzelleri 

 

Hazır söz Mesarya’dan açılmışken, bu sezonki karşılaşmalarda büyük artış gösteren bayan seyircileri Serdarlı-Görneç maçında da gözlemledik.

Çok heyecanlı geçen bu karşılaşmada, halen sezon öncesi sakatlığı devam eden Serdarlı’nın golcü futbolcusu Mete Sağır’ın annesi Yeşim Bozat ile kız kardeşi Mine Sağır’ın maçtaki heyecanları işte tribünlere böyle yansıdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler