1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ALİTHİA: RUS DONANMASI LİMASOL’DA
ALİTHİA: RUS DONANMASI LİMASOL’DA

ALİTHİA: RUS DONANMASI LİMASOL’DA

Suriye’nin Tartus Limanı’nı üs olarak kullanan Rus donanmasına ait savaş gemileri Pazar gününden itibaren Limasol Limanı’nı kullanmaya başladı

A+A-

 

Suriye’nin Tartus Limanı’nı üs olarak kullanan Rus donanmasına ait savaş gemileri Pazar gününden itibaren Limasol Limanı’nı kullanmaya başladı.
“Smetlivy” isimli destroyerin Pazar sabahı yanaştığı limandan ikmal yaptıktan sonra aynı gün akşamüzeri ayrılmasından sonra dün de “Shakhtar” isimli destek gemisi Limasol Limanı’nı kullandı.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı limana gazetecilerin girebilmesi için Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği’nden özel izin alması gerekiyor.
Alithia haberi “Rus Savaş Gemileri Gelip-Gidiyor... Limasol Limanı, Suriye’nin Tartus Limanı’nı Üs Olarak Kullanan ve Doğu Akdeniz’de Tatbikatlar İcra Eden Rus Donanmasına Bağlı Gemilerin İkmal Limanı Haline Geldi” başlık ve spotlarıyla yansıttı.
Gazete, Rus savaş gemilerinin Limasol Limanı’ndaki hareketliliğinin, Smetlivy isimli destroyerin, ikmal ve mürettebatını dinlendirmek maksadıyla yanaştığı Pazar sabahı saat 11.00’de başladığını belirtti.
Gazete şu bilgileri verdi:
“Rus destroyeri, genellikle Yunan adalarına gidecek kruvaziyer (büyük gezi) gemilerin demirlediği bölümde bekledi ve aynı gün akşamüzeri, 600 Rus’un çalıştığı Suriye’deki Tartus limanındaki üssüne doğru yola çıktı. Destroyer, yaklaşık 4 aydır Doğu Akdeniz’de devriye geziyor. Birkaç gün önce de Ege’den geçen, Rus Karadeniz filosuna eşlik etti.
Dün (önceki gün) sabah Rus donanmasına ait Shakhtar isimli ikinci bir gemi daha Limasol Limanı’na demirledi. Bu gemi, önceki geminin (destroyer) refakatçisi kabul ediliyor ve Liman’dan bugün (dün) ayrılması bekleniyor. Bu iki gemi, son günlerde Güneydoğu Akdeniz’de seyreden ve nihai rotası Rus savaş gemilerinin Akdeniz’de demirlediği tek üslerinin bulunduğu Suriye olan ‘Kızıl Armada’nın bir parçasını oluşturuyor.”

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler