1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ALİ GAZETECİ (CONKBAYIR)
ALİ GAZETECİ (CONKBAYIR)

ALİ GAZETECİ (CONKBAYIR)

Toplumların hayatında öyle kişiler vardır ki, yaşamları, yaptıkları ve bıraktıkları ile hafızalardan kolay kolay silinmezler

A+A-

 

 

 

Bu hayattan ‘Forest Kaymaklı’nın isim babası

ALİ GAZETECİ (CONKBAYIR) GEÇTİ

Necmi Belge

Toplumların hayatında öyle kişiler vardır ki, yaşamları, yaptıkları ve bıraktıkları ile hafızalardan kolay kolay silinmezler. İşte, bu yazımda böyle bir kişiden, ilkokuldaki sıra arkadaşım, sonralarda fikir arkadaşım ve en önemlisi tutkulu olduğumuz kulübümüz  K.Kaymaklı fanatiği herkesin “GAZETECİ ALİ” olarak bildiği Ali Conkbayır’dan konuşmak istiyorum.

Bundan tam beş yıl önce soğuk bir Ocak günü geçirdiği bir  beyin kanaması sonucu hayata veda eden Gazeteci Ali (Conkbayır)ı anlatmaya çalışacağım.

Cesurdu…

04 Ağustos 1947 doğumlu K.Kaymaklı doğumlu olan Ali Conkbayır’ın en büyük özelliklerinden biri de, herkesin ağzını açmaya korktuğu o zor günlerde  yürekli bir şekilde “ben CTP’liyim” diye haykırmasıydı.

K.Kaymaklı’da  mannav Salahi’nin ve yoksul bir ailenin oğlu olarak  doğan Ali, daha küçük yaşlarda okuldan fırsat bulduğunda babasına yardım etmeye koşuyordu. O küçük boyu ama bir pehlivana benzeyen sempatik yapısı ile gerek okulda, gerekse sokakta herkesin sevgilisiydi.

Bu arada, babasıyle birlikte K.Kaymaklı’nın maçlarını daha küçük yaşta izlemeye başlayan Conkbayır, artık bir Kaymaklı fanatiği olmuştu.

Hukuk tahsilini ekonomik durum nedeniyle yarıda bıraktı

21 Aralık 1963 yılında başlayan ve Kanlı Noel olarak anılan toplumsal çarpışmalarda, herkes gibi Mücahit olan Ali Conkbayır, devletin yarattığı olanaktan yararlanıp, İstanbul Hukuk Fakültesine kaydolur.

Haziran 1968’de Türkiye’yi saran gençlik olaylarında devrimci saflarda yer alan Ali, her tatil dönüşünde Kıbrıs’a geldiğinde  diğer arkadaşları tatil yaparken, o babasının manav arabasına koşuyordu.

Ne var ki, Türkiye’deki terör olayları ve ailesinin ekonomik durumunun iyi olmaması nedeniyle, başarıyla bitirebileceği Hukuk Fakültesini üçüncü sınıftan terk etmek zorunda kalan Ali gerisin geriye Kıbrıs’a dönüyordu.

Gazeteci Ali oluyor

Kıbrıs’a döndüğünde ne iş yapacağını düşünen Ali Conkbayır, o günlerde moda olan gazete dağıtımcılığına soyunuyordu.

Kıbrıs’ta, Türkiye gazetelerini bir küçük motosiklet ile dağıtan Ali Conkbayır, bir anda tüm Lefkoşalı’nın sempatisini kazanıyordu.

1974 yılında Ayşe Conkbayır ile evlenen Ali Conkbayır’ın Pembe, Bengü ve Can isimli üç çocuğu oldu.

İlerleyen günlerde, bu kez Lefkoşa İnönü Meydanı’nda Lefkoşa Belediyesi’nin inşa ettiği küçük kulübelerden birine sahip olan Ali, burada hem gazetecilik, hem de Milli Piyango bayiliğine devam ediyordu.

Belediye Meclis üyeliği adaylığı

Bu arada, üyesi olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin önerisiyle Lefkoşa Türk  Belediye Meclis Üyesi  adaylığına soyunan Ali Conkbayır, ne yazık ki bu seçimi kaybediyordu.

“Forest Kaymaklı’nın” isim babasıydı

Bir K.Kaymaklı tutkunu olan Ali Conkbayır, yeşil-siyahlıların  maçlarını hiç kaçırmıyordu.

 K.Kaymaklı’nın adeta mabedi olan Şht.Hüseyin Ruso Stadı’nın hemen girişinde oyun alanını çevreleyen tellere dayanarak kardeşleri Kemal ve Ahmet ile takımına tezahürat yapan “Gazeteci Ali” yarattığı bir slogan ile hem K.Kaymaklı , hem de Kıbrıs Türk futbol tarihine geçiyordu.

Hiç unutamam; 1980 yılında o zamanlar toprak bir zemini olan Şht.Hüseyin Ruso Stadı’nda bir K.Kaymaklı-Yenicami maçı oynanıyordu. K.Kaymaklı o gün, sağlı sollu ataklarla Yenicami’yi adeta bunaltmıştı.

İşte o atmosferde K.Kaymaklı maçlarını Şht.Hüseyin Ruso Stadı’nın girişindeki tellere asılarak izleyen Gazeteci Ali, o günlerde İngiltere Liglerinde fırtına gibi esen ve üst üste şampiyonluklar kazanan “Notıngham Forest”ten esinlenerek, o gür sesi ile haykırarak “İŞTE FOREST” şeklinde tezahürata başladı.

Gazeteci Ali’yi duyan tüm Kaymaklı seyircisi  tribünlerde  “Forest Kaymaklı” tezahüratıyla Şht.Hüseyin Ruso Stadı’nı  adeta yıktı.

Böylece, bugün K.Kaymaklı marşını dahi geçen ve K.Kaymaklı’nın şampiyonluklarında büyük payı olan K.Kaymaklı seyircisinin hala daha vazgeçemediği slogan olan “Forest Kaymaklı” doğmuş oldu. Rahat uyu sevgili Ali, K.Kaymaklı yaşadıkça senin sloganın sonsuza dek gidecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 624 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler