1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ALBAYRAK'IN SORUSU CEVAPSIZ KALDI
ALBAYRAKIN SORUSU CEVAPSIZ KALDI

ALBAYRAK'IN SORUSU CEVAPSIZ KALDI

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’unda ilk günden dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak yaptı.

A+A-

Bugün toplanan Meclis Genel Kurulu’unda ilk günden dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak yaptı.

Albayrak, hayatın karmaşası içinde özellikle Hapishane’deki mahkumlara yönelik tiyatro oyunu çalışması nedeniyle İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu kutlamak istediğini söyledi.

Arif Albayrak, belediye sınırları içinde kesilen trafik cezalarının belediyelere verilmesi gerektiğini, ancak ilgili bakanlığın belediyelere bunun vermediğini anlatarak, bir belediyenin tarihte ilk kez bu nedenle ilgili bakanlığı mahkemeye vermeye hazırlandığını belirtti.

Albayrak, son 32 yıl içinde ülke mahkemelerindeki dava sayısının yüzde 811 oranında arttığına işaret ederek, bunun toplumsal sorunların ne düzeyde olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Albayrak, Merkezi Hapishane yolunun bozuk olduğunu, bu sorunun halledilmesi gerektiğini belirterek, son iki hafta öncesine kadar Hapishane’de toplam 272 mahkumun olduğunu anlatarak, yüzde 48.9’un KKTC vatandaşı yüzde 40’ının Türkiyeli olduğunu belirtti. Albayrak, cevabını istediği sorunun yüzde 48.9’un yüzde kaçının Türkiye orijinli, yüzde kaçının Kıbrıs Cumhuriyeti orijinli olup olmadığı konusu olduğunu söyledi.

Albayrak, Hapishane’deki tiyatro oyununun sürekli olmasının en doğrusu olduğu, eksikliklerin giderilmesi gerekliliği üzerinde durarak, oyunda kadın rolünün erkek tarafından oynanmasının doğru olmayacağını, kadın mahkumların da oyunda rol almasının sağlanması gerekliliği üzerinde durdu.

Mahkumların oyununun alınacak önlemlere Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de halka paylaşılmasının sağlanmanın daha iyi olacağını anlatan Albayrak, bunun yapılması için ilgili bakanı göreve çağırdı.

Albayrak, özerk bir tiyatro yasasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, aynı çerçevede yapılan kermesin olumlu olduğunu ancak katılamadığını hatırlatarak, kermese gelmemesinin nedenini açıkladı.

Arif Albayrak, katılamamasının nedeninin benzincilerin grevi olduğunu anlatarak, sabit radarlara kaç bakan, kaç resmi hizmet aracının yakalandığı sorusunu sordu.

Albayrak aynı gün Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) önünde yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığının yaptığı kermes güzelliğine katılamadığını anlatarak, Polis Genel Müdürlüğü’nde polis istihbarat sorumlusu olara PGM odasının yanında yeni oda hazırlamasının gerçekle ne kadar ilişkisi olduğunu öğrenmek istediğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise cevap konuşmasında, Cezaevi koşullarına uygun olarak geliştirilen projenin güzel bir açılım olduğunu anlatarak, yaşanan pratikle mahkumların yaşama tutunma adına ne kadar motive olduğunun net bir şekilde görüldüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, Bakanlığının bu etkinliğin devamından yana olduğunu belirterek, Devlet Tiyatroları’nın da bun nedenle oyunun sahnelenmesine davet edildiğini anlattı.

Nazım Çavuşoğlu, tiyatro projesinin bu konuda master yapan genç bir insanın teklifi üzerine yaşama getirildiğini, bunun arkasından kermes yapılarak Cezaevi’nde üretilenlerin satılmasının güzel olduğunu belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, kermeste 10 bin TL gibi bir gelir elde edildiğini, bu gelirin de mahkumlara verildiğini anlattı.

Mevcut Cezaevi’nin fiziki yapısının yetersiz olduğuna bu nedenle yeni Cezaevi yapımının önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, yeni Cezaevi’nin Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından yapılıp KKTC’ye hibe edileceğini, bu konuyla ilgili olarak bir süre sonra Türkiye Adalet Bakanı ile görüşeceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, mahkumların KKTC vatandaşları arasında başka bir ayrım yapmadığını bu nedenle sorunun o bölümüne yanıt veremeyeceğini söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler