1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Aktüel Arkeoloji
Aktüel Arkeoloji

Aktüel Arkeoloji

OKUYORUM Bu hafta sizler için yeni kitaplar seçtim. Haftanın kitabında ise Aktüel Arkeoloji isimli bir dergiyi tanıtıyorum. Aralık ayının ortalarına gelince bir yılın muhasebesini yapmaya başlıyor ve bir yılın nasıl geçtiğini düşünmeden edemi

A+A-

 

 

OKUYORUM

 

 

  Bu hafta sizler için yeni kitaplar seçtim. Haftanın kitabında ise Aktüel Arkeoloji isimli bir dergiyi tanıtıyorum. Aralık ayının ortalarına gelince bir yılın muhasebesini yapmaya başlıyor ve bir yılın nasıl geçtiğini düşünmeden edemiyorum. Zaman, günler çok hızlı geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar bir hafta, ay , yıl bitiyor. Biz gündelik koşuşmacaların içinde yılın sonuna geldiğimizi aralık ayında anımsıyoruz...

Mutlu haftalar...

 

 

Mutluluk Paradoksu

Özgürlük ve Onaylama

Ziyad Marar, Kitap Yayınevi

 

Mutluluk bir arayışın sonunda ulaşacağımız bir yer değildir. Hem güvenlikten vazgeçme ve riskli alanlara yönelme, hem de riskten kaçma ve güvenliğe ulaşma durumudur. Mutluluk işte bundan dolayı bir paradoks içerir. Mutlu bir yaşam rüyası Platon’dan bu yana tüm filozofların ve günümüzde de terapistlerin zihnini hep meşgul etti. New Age kültlerinin ve Prozac kullanımının yükselişi Batı kültüründe mutluluk arayışının nasıl bir saplantı haline geldiğini göstermiyor mu? Mutluluk Paradoksu işte bu çağdaş saplantıyı inceliyor. Ziyad Marar bize aradığımız mutluluğun ulaşılmaz olduğunu ve onu arama çabalarımızın çoğunun boşa gittiği, hatta bunun benliğimizi tükettiğini anlatıyor. Bir tarafta maceraya atılma veya kendini ifade etme; diğer tarafta başkaları tarafından onaylanma ve benimsenme ihtiyaçları arasında kapana kısıldığımız için sürekli olarak şu veya bu ölçüde acı çekiyoruz.

 

 

Diasporalar

Stephane Dufoix, Metis Yayınları

 

Yaklaşık 2300 yıl önce İskenderiyede doğan Diaspora kelimesi ilk olarak Yahudilerin Filistinden sürülmesini anlatmak amacıyla kullanılmıştır. Mekânsal olarak dağılmış, başka dini inançlar ve halklar arasında azınlık olarak yaşayan dini grupları tanımlamakla sınırlı kalmış bu eski kelimenin kullanımında 1970lerden itibaren tam bir patlama yaşanmış, 1990lı yıllarda ise kullanımındaki çeşitlilik doruğa ulaşmıştır.

 

 

Bütün Mutlu Aileler

Carlos Fuentes,Can Yayınları

 

Kitabı oluşturan on altı öyküde Carlos Fuentes Meksika toplumunun aile yapısını tanımlayıp sorgularken Meksikalıların kimliğini oluşturan travmaların kökenini de arıyor. Meksikalıların aile anlayışı, dinin günlük hayata işleyişi, sınıflar arası geçişin zorluğu, şiddet hiyerarşisi gibi temaları gençler, yaşlılar, yerliler, çiftçiler, cumhurbaşkanları, eşcinseller, sörfçüler gibi çok farklı karakterler aracılığıyla aktarıyor. Her öykünün ardından gelen “koro” ile eşleştiği eserde, Meksika’nın sömürge geçmişinin kalıntısı ataerkil yaralar rengini belli ediyor.

 

 

Siyasal Bilinçdışı

Fredric Jameson, Ayrıntı Yayınları

 

Siyasal Bilinçdışında Jameson, kendi odasında, her şeyden yalıtılmış halde eserini veren yazarın, nasıl da kaçınılmaz bir halde siyasal bağlam içerisinde ürettiğini şaşırtıcı bir açıklıkla ortaya koyuyor. Kendi eleştiri yöntemini kuran ve bunu başarıyla tekil eserler üzerinde uygulayan Siyasal Bilinçdışı, Marksist eleştirinin bugün vardığı noktanın usta işi eserlerinden biri.

 

 

 

Tanrılar Mezarlar ve Bilginler-Arkeolojinin Romanı

C.W.Ceram, Remzi Kitabevi

 

Bu kitap, bilimin doğuşundan Troya'nın hazinelerine; Mısır piramitleri ile mumyaların gizeminden hiyeroglifin çözülüşü ve çivi yazısının okunuşuna; Babil Kulesi ve Tufan'ın öyküsüne kadar sayısız arkeolojik bulgunun bilimsel romanıdır. Doğu Akdeniz'de Minoslular ve Yunan devletleri, Nil Vadisi'ndeki imparatorluklar, Mezopotamya'da Sümer, Babil, Asur krallıkları; öte yandan Aztekler ve Mayalar birbirinden ilginç öyküleriyle bu yapıtta canlanıyor.

 

 

Dünya Mutfaklarına Seyahat:Sıradışı 500 Gurme Adres

Keith Bellows, NTV Yayınları

 

Uzak diyarlarla ilgili hayal kurarken aklınıza ilk gelenler, sokak pazarları, beş yıldızlı restoranlar, çirftlik mutfakları, eski zaman hanları,görkemli üzüm bağları, küçük bira imalathaneleri ve egzotik baharatlardan oluşan bir gökkuşağıysa eğer "Dünya Mutfaklarına Seyahat: Sıradışı 500 Gurme Adres" iştah kabartıcı bu fantezilerinizi gerçekleştirmeniz için size yol gösterecek...

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI...

 

 

Aktüel Arkeoloji

 

  Haftanın kitabı başlığı sizi yanıltmasın bu hafta sizler için bir dergi seçtim ve tanıtıyorum. Aktüel Arkeoloji Dergisi iki ayda bir yayınlanan arkeoloji ile ilgili bilgileri okura aktaran, keyifle okunabilecek bir dergi.

 Hem arkeoloji meraklılarının hem de tarih meraklılarının ilgisini çekecek dergide ilgi çekici konular, makaleler yer alıyor.Sizin için seçtiğim Kasım-Aralık 2011 derginin 24.sayısı.

  Kasım-Aralık 2011 sayısında okurun keyifle okuyabileceği incelemeler ve makaleler yer alıyor. Derginin ilk sayfalarında, sergiler, fotoğraf yarışması ve arkeoloji ile ilgili çalışmalara, kitaplara yer veriliyor. İzmir’in en eski yerleşim yeri olan Yeşilova Höyüğü ve 8500 yıllık parmak izinin hikayesi dergide yer alıyor. Van Kalesi, İstanbul’da şehir içindeki arkeolojiyi korumak diğer konulardan ikisi.

  Anadolu’da gelişerek Balkanlar’a tarım ve hayvancılığı aktarıldığı Aşağı Pınar yerleşim yeri hakkında bilgiler veriliyor. Kalkolitik yerleşimler, Anadolu’da sütün hikayesi, Herakles heykelinin topraklarına geri dönüşü anlatılıyor.

 Derginin bu sayısının konusu “Korsanlar, Akdeniz’in Efsanevi Korsanları”...Kilikya korsanları ve Roma ile ilişkiler,efsanevi korsan Diodotos Tryphon, bir korsan kenti Olympos. Korsanlık, Gasp amacıyla gemilere, sahillere saldıran korsanlar ve bu korsanların ilkçağlarda devletler tarafından desteklenmesi ile ilgili bilgiler veriliyor.Akdeniz’in acımasız korsanları, gemiler, denizcilik, denizlerde egemenlik kurma faaliyetleri ve Barbaros Hayrettin Paşa... Türk korsanlar, müslüman korsanlar, korsanların yerleşim yerleri ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Akdeniz’de ilkçağlardan itibaren korsanlık , korsanlar ve serüvenleri anlatılıyor. Her sayısında verdiği bilgiler ve incelediği konular bakımından keyifle okunabilecek bir dergi.

 

 


 

 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Ünlü Amerikalı yazar Jack Kerouac'ın kayıp olduğu sanılan ilk romanı, ölümünden 40 yıl sonra yayımlandı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Server Tanilli 80 yaşında hayatını kaybetti.

Görme engelliler, Türk Telekom'un Telefon Kütüphanesi ile yüzlerce sesli kitabı ev telefonlarından, ücretsiz dinleyebilecek.

 

Amazon baş editörü Chris Schluep, satılan e-kitapların sayısının basılı olanlardan fazla olduğunu bildirdi.

 


 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ

 

 

Kıbrıs’ın Yetiştirdiği Değerler-2

Ahmet An, Şadi Kültür ve Sanat Yayınlar

 

Kıbrıs’ın yetiştirdiği kendi alanlarında önemli işler yapmış kişiler  hakkında bilgiler veriyor. Kişilerin biyografileri, gazetelerde onlarla ilgili yayınlanan bilgiler  yer alıyor.

 

 

 

  

Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler