1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKSD YENİDEN DOĞDU
AKSD YENİDEN DOĞDU

AKSD YENİDEN DOĞDU

Alayköy Kültür Sanat Derneği, 3 yıldır hiçbir faaliyet ortaya koymazken, şimdi yeniden faaliyetlerine başladı

A+A-

 

Rifat Arşehit

Alayköy Kültür Sanat Derneği, 3 yıldır hiçbir faaliyet ortaya koymazken, şimdi yeniden faaliyetlerine başladı. Yeni bir oluşumla ve yeni bir heyecanla Alayköy’de 3 yıldır kapıları kapalı olan Dernek binalarında yeniden çalışmaya başlayan ekip, önlerine hedefler koymayı da ihmal etmediler.

Öncelikle üç aylık bir sürede Dernek binalarını yenileyen yeni yönetim, Kıbrıs kültürünü yaşatmak, köy gençliğini bu kültürle tanıştırmayı amaçlıyor. Bu hedeflerle ilgili başka neler söylenmiş, yöneticiler, oyuncular başka neleri ortaya koymuşlar bir bakalım;

 

 


Ali Güler (AKSD Başkanı)

Sizi tanıyabilir miyiz?

Şu anda Derneğin yeni başkanıyım. Halk oyunlarını AKSD küçükler grubunda 1989 yılında başladım. AKSD’de pek çok ulusal ve uluslar arası etkinliğe katıldıktan sonra 2001-2002 yılları arasında Derneğimizde eğitmen olarak görev aldım. Bunun yanı sıra pek çok okul ekiplerinde yarışmalara katılarak 1. Dünya Liselerarası üçüncülüğü, 3 kez KKTC Liseler halkoyunları birinciliği, bir kez ortaokullararası birinciliği, üç kez de üçüncülük ödüllerini aldık.

Yaklaşık 3 yıldır kapalı olan bir derneğin başkanlığını üstlendiniz, neler düşünüyorsunuz?

Öncelikle derneğimizin 3 yıldır kapalı olması köylüleri üzüyordu. Kaldı ki beni de çok rahatsız ediyordu. Aynı rahatsızlığı duyan arkadaşlarla bu konuyu sürekli konuşuyorduk.

Ve yeniden derneği canlandırma kararı aldık hep birlikte. Bunun çok kolay olmayacağını bilerek herkesin görevler üstlenmesi gerektiği üzerinde de hemfikirdik. Amacımız hem Kıbrıs Halk Dansları kültürünü yaşatmak, hem de köyümüz gençlerinin sorumluluk sahibi olması gerektiğini onlara aşılamak. Kültüre önem veren gençler olarak yetişmelerine katkı koymak.

Bu nedenle hem küçükler hem de orta yaş ekibini oluşturduk.

Yapmayı hedeflediğimiz ilk şeylerden biri de derneğimize kurulduğu günden itibaren amatör ruh ve özveriyi kazandırmak bir anlamda derneği geçmiş ve köylü ile kaynaştırmaktır.

Bunun için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle kurucu üyelerimiz ve o dönemde eğitmenlik görevinde bulunan arkadaşlarla yeniden bir araya gelmek, daha sonra halkayı genişletip ilk elemanlarımızdan master ekibi çıkarmayı önümüze önemli bir hedef olarak koyduk ve bunu sonlandırmak amaçlarımız arasında olacaktır. Dernek binamızın restorasyonu konusunda çalışmalarımızı 3 ay gibi kısa bir zamanda başardık. Bu çalışmayı özverili bir şekilde yönetici ve tüm diğer arkadaşlarla işbirliği içerisinde yaptık. Önümüze koyduğumuz diğer bir hedef ise derneğimiz aracılığı ile köyümüzü, kültürümüzü uluslar arası festivallerde en iyi şekilde temsil etmek, sesimizi, kendimizi o platformlarda da duyurmaktır. Bunu da başarı ile gerçekleştireceğimize inancım tamdır.


 

Mümtaz Gökçebağ (Dernek Kurucusu)

Uzun bir aradan sonra Derneğin yeniden faaliyetlerine başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir kurucu üye olarak köyümüzün ve KKTC’nin en eski kültür ve sanat derneklerinden biri olan AKSD’nin yeniden faaliyete geçmesi beni son derece mutlu etmiştir. Kurulduğu günlerde birçok dalda faaliyet gösteren dernek son zamanlarda halk dansları dışında bir faaliyet göstermiyordu. Hatta son 3 yıldır Dernek, kapısına kilit vurmuştu. Yeni yönetimin tüm kültür ve sanat dallarında faaliyet göstermesini temenni ediyorum.


Filiz Ulu (Oyuncu)

Kaç yıldır halk oyunları oynuyorsunuz?

1998 yılında başladım. 3 yıl Dernek’te oynadım. Arkasından Lefkoşa’da OKSAD adında bir ekipte oynadım; sonra tekrar Alayköy’deki diğer bir ekipte 3 yıl oynadım. 2 yıl ara verdikten sonra tekrar AKSD’de oynamaya başladım.

Dernek çalışmalarından niye uzaklaştınız. Yeni dönemde yönetimin nasıl bir çalışma yapmasını istiyorsunuz?

Dernek çalışmalarından memnundum aslında. Hocamızla çok iyi çalışmalar yapıyorduk, daha sonra hocamız Dernek’ten ayrılınca yerine yeni gelen hocanın çalışmalarını ve davranışlarını beğenmediğim için Dernek’ten ayrıldım. Yeni dönemden beklentim daha önceleri olduğu gibi iyi bir eğitmenin de beraberinde çalışmaların düzenli ve disiplinli olması, böylelikle çok güzel eylemler ortaya çıkartacağımıza inanıyorum.


Fehim Öztoker (Yönetici-Oyuncu)

Sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 15 yıldır halk oyunları oynuyorum. Yeni yönetimde hem oyuncu hem de yönetici olarak görev aldım.

Derneğin geçmişte halk oyunları dışında faaliyet gösterdiğini biliyorum. Önümüzdeki dönemde de halk oyunları dışında faaliyet düşünüyor musunuz?

Yeni dönemde şiir yarışması, herse günü, ağaç dikme, kültür gezileri ve köydeki yaşlı insanları ziyaret etmeye dair sohbetler düşünüyoruz. Bunun için gerekli temaslara ve araştırmalara başladık. Ağaç dikmek için 500 civarında ağaç temin ettik, ekim alanı için belediye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Dernek çalışmalarının sürekli olması için sizce neler yapılmalıdır?

Öncelikle kapımızın tüm köy gençlerine açık olması gerekmektedir. Yaptığımız araştırmalarda kültürümüzle ilgili birikimlerimizi yeni nesle aktarmayı becerebilmeliyiz ve derneği siyasetin dışında tutmayı başarmalıyız diye düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler