1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'AKLIMIZDA BAZI SENARYOLAR VAR'
AKLIMIZDA BAZI SENARYOLAR VAR

'AKLIMIZDA BAZI SENARYOLAR VAR'

Eroğlu, müzakerelerin seyrine yönelik tutumun, Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer yapılacak görüşme sonrasında belirleneceğini söyledi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin seyrine yönelik tutumun 27 Nisan Cuma günü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un,  Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer yapılacak görüşme sonrasında belirleneceğini söyledi.

 

Eroğlu bir kabulünde gazetecilerin, “müzakerelerin seyrine yönelik bazı senaryolar var, sürecin dondurulacağı veya temsilciler seviyesinde devam edeceği yönünde. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu Cuma günü yapılacak görüşme öncesinde her hangi bir yorum yapmanın doğru olmayacağını söyleyerek yanıtladı. .

 

Geçtiğimiz Cumartesi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir telefon görüşmesi yaptığını anlatan Eroğlu, düşüncelerini Mooa’a aktarmasına karşın, Genel Sekreterin kendisine bir yorum yapmadığını söyledi.

 

“MÜZAKERELERİN ASKIYA ALINMASI DOĞRU BİR HAREKET DEĞİL”

 

Müzakerelerin seyrine Genel Sekreterliğin görüşünü aldıktan sonra karar verileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin askıya alınmasının doğru bir hareket olduğunu düşünmediğini vurguladı.

 

Eroğlu, müzakerelerin askıya alınmasının Güney’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonrasına kalması anlamına geldiğine işaret edere şöyle dedi:

 

“Bu müzakerelerin yine devam edeceği anlamını taşımaktadır. Son zamanlarda sık sık söylüyorum, eğer yeniden müzakereler başlayacaksa, artık bizim koşullarımızın da masaya konulması lazım. Yoksa bu anlayışla müzakereler daha 100 sene daha devam edebilir. Çünkü Rum devlettir, AB üyesidir, hakemlik, arabulucu, zaman sınırı istemiyor. Yani yüz sene daha müzakereler devam etsin bir sıkıntısı yok. Ama bizim bir anlaşma olmadan müzakerelerin devam etmesinden rahatsızlığımız var. Bir kere ambargolar altındayız, tanınmamış olmanın mağduriyetleri var. Onun için bizim de koşullularımızı ortaya koyabileceğimiz bir müzakere masasına oturmak üzerinde duruyoruz.”

 

Konuşmasına, “Biz 27’sinden sonra aramızda değerlendirmeleri yaptıktan sonra bir hareket tarzı ortaya koyacağız” diye devam eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, aklında her ihtimale karşı bazı senaryolar olduğunu söyledi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler