1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı’ya kutlama yağıyor
Akıncı’ya kutlama yağıyor

Akıncı’ya kutlama yağıyor

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mustafa Akıncı’ya telefon ve mektupla tebrik mesajları gönderiliyor.

A+A-

 

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mustafa Akıncı’ya telefon ve mektupla tebrik mesajları gönderiliyor.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün gece tebrik mesajlarını TC Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla tebrik mesajlarını Akıncı’ya yazılı olarak iletirlerken, Davutoğlu ayrıca bu sabah Akıncı’yı telefonla arayarak bizzat kutladı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanlarından Hikmet Çetin, TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, ABD Büyükelçisi John Koenig, İngiliz Yüksek Komiseri Damian Roderick (Ric) Todd, AB Kıbrıs Türk Toplumu Yardım Masası Şefi Alessandra Viezzer, DISI Genel Başkanı Averof Neophytou ve Cumhurbaşkanı adaylarından Kudret Özersay da telefonla arayarak kutladı.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Akıncı’ya gönderdiği mesajda şunları ifade etti:

“Sayın Mustafa Akıncı,
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçilmiş Cumhurbaşkanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 26 Nisan 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmiş olmanızdan dolayı sizi şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum.
Seçilmiş olduğunuz Cumhurbaşkanlığı görevi, yarım asırı aşan Kıbrıs sorunu bakımından kritik bir döneme denk gelmektedir. Bir süre sonra yeniden başlaması öngörülen BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu çerçevesindeki görüşme sürecinde, adil ve yaşayabilir bir çözüme ulaşılması, önceliğimiz olmaya devam edecektir. Bununla birlikte, bugüne kadar yaklaşık yarım asırdır süregelen, temelinde Rum tarafının Kıbrıs Adasının tek sahibi olduğu yönündeki yanılgısının yattığı Kıbrıs sorununa her ne pahasına olursa olsun bir çözüm bulunması gibi bir yaklaşımın benimsenmesi mümkün değildir.
Milli Dava olarak gördüğümüz Kıbrıs konusunda, Ada’nın eşit iki halkından birisi olan Kıbrıs Türkünün bugünlere ulaşmasını sağlayan mücadele azmi, inanç ve kararlılığın liderliğiniz altında da devam edeceğine inanıyorum.
Verilen ortak mücadelemizin içinde bulunduğu bu kritik dönemeçte, Türkiye, anavatan ve garantör ülke olarak uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan görev ve yükümlülüklerini kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha tebriklerimi iletiyorum

Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı”

-----------------------------------------------------------------

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mesajı ise şöyle:

“Sayın Mustafa Akıncı,
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçilmiş Cumhurbaşkanı

26 Nisan 2015 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda bu onurlu göreve seçilmiş olmanızdan ötürü sizi tebrik ediyorum.
Kıbrıs konusu, her zaman olduğu gibi bundan sonra da Hükümetimizin öncelikli gündem maddelerinden biri olmaya devam edecektir. Hükümet Programımızda da ifade edildiği üzere, Kıbrıs sorununun, Ada’daki her iki halkın asli kurucu iradelerini, siyasi eşitliklerini ve Ada’nın ortak sahibi olmalarını temel alan, müzakere edilmiş, adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için garantör ülke olarak yapıcı katkımızı sürdüreceğiz ve Birleşmiş Milletlerin bu yöndeki çabalarını destekleyeceğiz.
Hükümetimiz, önümüzdeki dönemde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınması ve Kıbrıs Türk Halkının refah seviyesinin daha da artırılarak, geleceğe güvenle bakabilmesi için her türlü desteği sağlamaya devam edecektir. Önceliklerimiz arasında yer alan bu hedef doğrultusunda, sizinle ve KKTC Hükümetiyle yakın işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, seçilmiş olduğunuz bu yüce görevde başarılar dilerim
Ahmet Davutoğlu
Başbakan”

-----------------------------------------------------------

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun mesajı ise şöyle:

“Sayın Mustafa Akıncı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçilmiş Cumhurbaşkanı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 26 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimler neticesinde Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmiş olmanızdan dolayı tebriklerimi sunuyorum.
Yeniden başlaması öngörülen BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu çerçevesindeki görüşme sürecinin, başarılı bir şekilde sonuçlandırılarak, yarım asrı aşan Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması önceliğimizdir.
Kıbrıs Türkünün onurlu varoluş mücadelesinin, Ada’da kapsamlı bir çözüme varılarak taçlandırılması çabalarında Türkiye, her zaman Kıbrıs Türkünün yanında olmaya devam edecektir.
Kapsamlı çözüm çabalarının yanı sıra, Kıbrıs Türk Halkının maruz kaldığı haksız ambargoların aşılarak, Kıbrıs Türkünün uluslararası camiada hak ettiği yeri almasına yönelik çalışmalara, Bakanlığımdaki çalışma arkadaşlarımla beraber, elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz. Kıbrıs Türk Halkının hak ve hukukunun korunmasında Türkiye, anavatan ve garantör olarak üzerine düşen yükümlülük ve sorumlulukları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, seçilmiş olduğunuz bu yüce vazifenizde başarılar diler, saygılar sunarım
Mevlüt Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı”

-------------------------------------------------

 

GÜL TELEFONDA KUTLADI

 

Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Mustafa Akıncı'yı telefonla arayarak tebrik etti.

Akıncı da teşekkürlerini ilettiği Gül'ü KKTC'ye davet etti. (TAK)

--------------------------------------------------------------------------------------

Amerika Birleşik Devletleri de Akıncı’ya kutlama mesajı yayınladı.


ABD MUSTAFA AKINCI’YI KUTLAR


Amerika Birleşik Devletleri, Mustafa Akıncı’yı Kıbrıs Türk lideri olarak seçilmesinden dolayı kutlamakta ve onunla birlikte çalışmayı heyecanla beklemektedir.   Sayın Akıncı’nın 26 Nisan demecindeki Kıbrıs’ı yeniden birleştirmeye yönelik BM’nin yürüttüğü görüşmeleri ileriye götürmeye hazır olduğunu belirten söylemini  memnuniyetle karşılamaktayız.   ABD Dışişleri Bakanı  Kerry’nin de dediği gibi, 2015 yılı  Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ‘önemli ve kalıcı bir ilerlemenin’ kaydedildiği bir yıl olabilir.    Tüm tarafları yoğun ve sonuç odaklı bir şekilde 11 Şubat 2014 ortak açıklamaya bağlı olarak Kıbrıs BM Özel Temsilcisi  Espen Barth Eide ile yakınen çalışmaları için teşvik ederiz.

(YD)

----------------------------------------------------------------


AB, SEÇİMDEN DUYULAN MEMNUNİYETİ İFADE EDEREK, KIBRIS MÜZAKERELERİNİN YENİDEN BAŞLATILMASINI İSTEDİ


Avrupa Birliği Komisyonu, dün yapılan ve bağımsız aday Mustafa Akıncı'nın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimini memnuniyetle karşıladı.

AB Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Komisyon seçim sonuçlarını memnuniyetle karşılıyor" dedi.

Bertaud, "Umarız Kıbrıslı Türklerin yeni lideri Mustafa Akıncı ve (Rum lider) Anastasiadis mümkün olan en kısa sürede uzun geçmişi bulunan Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir kapsamlı çözüm bulunması hedefiyle görüşmeleri yeniden başlatır" ifadesini kullandı.

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunda Mustafa Akıncı yüzde 60,4 oy oranıyla zaferini ilan ederken rakibi önceki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yüzde 39,6'da kalmıştı.

Adada tarafların BM öncülüğünde kesintilere uğrasa da 2008 yılından beri sürdürdüğü kapsamlı çözüm müzakereleri Rum tarafının ekim ayında Akdeniz'deki tek taraflı sondaj çalışmaları yaptığı bölgeye Türkiye'nin gemi göndermesini bahane ederek masadan kalkmasıyla durmuştu.

(AA)

---------------------------------------------------------------

HDP'DEN CUMHURBAŞKANI AKINCI'YA KUTLAMA MESAJI

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı'ya gönderdikleri kutlama mesajında, "Kuzey Kıbrıs seçimlerinde barışa ve özgürlüğe dönük mesajlarının, Türkiye'de de karşılık bulabilmesi için HDP olarak güçlü bir destek sunacaklarını" bildirdi.

Yüksekdağ ve Demirtaş, kutlama mesajında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın seçimden başarıyla çıkmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Yakından takip ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Seçimleri'nde barışa ve özgürlüğe dönük mesajlarınızın, Türkiye'de de karşılık bulabilmesi için Halkların Demokratik Partisi olarak güçlü bir destek sunacağımızı bilmenizi isteriz.

Özellikle Annan Planı sonrasında Kıbrıs'ta başlayan demokratik çözüm ve barış sürecinin, Cumhurbaşkanlığınız döneminde daha da hızlanacağı ve yapay sınırların kalkacağı umuduyla sizi ve Kıbrıs halklarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz."

(AA)

Bu haber toplam 2241 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler