1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Akıncı’nın açıklamaları gündemde…
Akıncı’nın açıklamaları gündemde…

Akıncı’nın açıklamaları gündemde…

Hristodulidis’ten yalanlama

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs müzakerelerinde ele alınan konulara ilişkin “Hürriyet” gazetesine yaptığı açıklamalar Kıbrıs Rum basınında geniş yer bulurken, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’ten ise Akıncı’nın açıklamalarına yalanlama geldi.

Fileleftheros gazetesi “İfşa Bombardımanı – Müzakerelerin ‘Girilmezine’ Akıncı’dan ‘Işık’ – Lefkoşa Çoğunu Yalanlıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın müzakerelerde ele alınan unsurları açıklamaya devam ettiğini, bu durumun Kıbrıs Rum tarafında “sinir bozukluğuna sebebiyet verdiğini” iddia etti.

Gazete, Akıncı’nın açıkladığı unsurların çoğunun Kıbrıs Rum tarafınca “anlaşılan unsurlar değil müzakere edilen unsurlar oldukları” iddiasıyla yalanlandığını belirtirken Akıncı’nın Hürriyet gazetesinde yer alan açıklamalarını geniş şekilde yansıttı.

Akıncı’nın açıklamasında anlaşma sonrasında oluşacak devletin isminin “Birleşik Kıbrıs Federasyonu” olmasının görüşüldüğünü söylediğini yazan gazete, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in ise gazeteye açıklamasında “böyle bir şeyin görüşülmediğini, bunun için henüz erken olduğunu” belirterek Akıncı’yı yalanladığını belirtti.

Politis gazetesi ise haberini “Birleşik Kıbrıs Federasyonu mu Olacak? – Sözcü İsim Konusunu Yalanlıyor – Hürriyet’te Ayrıntılı Haber” başlıkları altında verirken, Kıbrıslı Rum Sözcünün Politis gazetesine de konuya ilişkin açıklama yaptığını yazdı.

Gazete, Akıncı’nın Hürriyet’e açıklamasında liderlerin federal cumhuriyetin ismini de görüştüklerini söylediğini ancak Hristodulidis’in bunu yalanladığını belirtti.

Hristodulidis gazeteye açıklamasında, “isim, bayrak ve devletin marşının, müzakerelerin sonunda ele alınacak konular olduğunu” iddia etti.

Garantiler konusuna da değinen Hristodulidis, “ilk görüş alış verişi döneminde bu konuda görüş alış verişinde bulunulmasına karşın müzakerelerde henüz konunun gündeme gelmediğini” belirtti. TAK

 

Bu haber toplam 1426 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler