1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKINCILAR'DA 'TUTUKLAMA' KRİZİ
AKINCILARDA TUTUKLAMA KRİZİ

AKINCILAR'DA 'TUTUKLAMA' KRİZİ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, sınırı ihlal ettikleri gerekçesiyle KKTC polisi tarafından tutuklanan 3 Rum polis konusunda BM’ye çağrıda bulundu. Rum radyosunun haberine göre, bugün düzenlenen “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsız

A+A-

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, sınırı ihlal ettikleri gerekçesiyle KKTC polisi tarafından tutuklanan 3 Rum polis konusunda BM’ye çağrıda bulundu.

Rum radyosunun haberine göre, bugün düzenlenen “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günü” törenleri sonrasında yaptığı açıklamada Hristofyas, Rum polislerin KKTC polisi tarafından tutuklanmalarını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Hristofyas, söz konusu polislerin serbest bırakılması için tüm girişimlerin devam ettiğini, kendisinin de şahsen BM nezdinde girişimi olduğunu belirterek, UNFICYP’e “etkin müdahalede bulunma” çağrısı yaptı.

 

“BUNDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY OLMAZ”

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mecliste düzenlenen resepsiyonda, basının sorusu üzerine, Akıncılar’da KKTC sınırını ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 Rum polisinin tutuklanması olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eroğlu, “Hem askeri bölgeyi ihlal etmiş oldular, hem Türk bölgesine bellerinde tabancayla girdiler, hem de kendi topraklarımızda kendi insanımızı darp etmeye çalıştılar. Bu şartlarda, tabii ki burası bir hukuk devleti ve Güney’den ayrı bir devlet, ayrı bir toprak. Dolayısıyla kim toprağımıza girer, askeri bölgeyi ihlal ederse, Güney’in polisi bile olsa elbette yargımıza havale edilmesinden daha doğal bir şey olmaz” dedi.

Olayla ilgili olarak Rum tarafıyla bir görüşme yapılıp yapılmadığıyla ilgili soruya karşılık ise Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının olayı bildiğini, tutuklamalardan ve mahkemeye çıkarılacağından haberdar olduklarını söyledi.

Eroğlu, “Bu olay müzakereleri etkileyebilir mi” sorusunu ise, “Hayır. Bunlar normal polisiye vakalardır ve Güney’de yönetimde olan insanlar da, kendi insanlarının askeri bölgeyi ihlal ettiği zaman, kendi toprağımıza silahla girdiği zaman bunun bir suç olduğunu biliyorlar” şeklinde yanıtladı.

 

 

 

Bu haber toplam 1865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler