1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Akıncılar’da değişen bir şey yok!
Akıncılar’da değişen bir şey yok!

Akıncılar’da değişen bir şey yok!

2003 yılının Mayıs ayında gitmiştim Akıncılar’a… Köyleri gazeteye yazarken… Aşağıdaki alıntılar o yazıdan… Son günlerde 3 rum polisinin bir Akıncılarlı genci yakalamaya çalışırken farkında olmadan kuzeye geçmeleri, tutuklanmaları

A+A-

 

 

 

2003 yılının Mayıs ayında gitmiştim Akıncılar’a… Köyleri gazeteye yazarken… Aşağıdaki alıntılar o yazıdan…

Son günlerde 3 rum polisinin bir Akıncılarlı genci yakalamaya çalışırken farkında olmadan kuzeye geçmeleri, tutuklanmaları ve mahkemeye çıkarılarak ceza kesilmesini izledik, okuduk.

O genci acaba neden yakalamaya çalışıyorlardı, gerçekten süratli araba kullanmasından dolayı mıydı, başka nedenler var mıydı, orası pek açıklık kazanmadı.

İşte 9 yıl önce Akıncıları gezerken köylülerin anlattıkları belki konuya bir açıklık getirir diye tekrar buraya almak istedim;

“…..başka bir istekleri daha var. O da bölgelerinde bulunan Larnaka-Lefkoşa yolunun açılmasını istiyorlar. Bu yolun açılması durumunda Lefkoşa’ya 15 dakikada varabileceklerini, askeri bölgeden geçmek zorunda kalmayacaklarını belirtiyorlar. Tabii ki bir de umutları var. Larnaka-Lefkoşa yolunun açılmasıyla Akıncılar etrafında Güney Kıbrıs’ta yayılan köylere de sebze satabilme olanağına kavuşacaklarını söylüyorlar. Limya, Dali, Bodamya, Kiracıköy gibi köylere ürettikleri domatesi, böğrülceyi, patlıcanı, bamyayı, biberi, zeytini verebileceklerini ve kapalılıktan mahrumiyet bölgesi olan köylerine biraz canlılık geleceği umudunu taşıyorlar.

Akıncılarlı Şaban öfkeli görünüyor; “Akıncılar halkı isyan ediyor, yol açılmazsa biz açarız” diye tepkisini ortaya koyuyor. Şaban’ın iki çocuğu DAÜ’de okuyor. Bir tanesi her gün gidip geliyor. O saatte babasının işini gücünü bırakıp Demirhan’a gitmesi ve onu alıp tekrar barikatlardan geçip köye gelmesi gerekiyor. Her gün bunu yapıyor. Tabii sadece o değil, başka yerlerde çalışanlar, okula gidip gelenler bu eziyeti çekmek zorunda... Akıncılarlı olmanın çok berbat birşey olduğunu söyleyenler var.

….. “Kulağımızı ters tutuyoruz, dolaşıp gidiyoruz Lefkoşa’ya... Bize de kapıları açsınlar biz de malımızı satalım ruma...” diye ifade ediyor bir köylü düşüncelerini... Diğeri; “bu kadar zamandır ruma dayandığımız için bize mükafattır! bu durumlar... Yolunuzu yapacayık, edeceyik derler ama olduğu yok” diyor. Yine bir seçim öncesi Tarım Bakanı İrsen Küçük gitmiş köye... “Seçim sonrası Akıncılar’ı masaya yatıracağız” demiş O da, ama Akıncılar daha masaya yatmamış.

Rum tarafıyla çiftçilik, hayvancılık mukayesesi yapılıyor ekonomik olarak açılan tartışmada (köy kahvesinde)... O tarafta hükümetin üreticiye büyük destek verdiği, teşvikler uyguladığı söyleniyor. Hiç olmazsa böyle bir durumda Güney’le ticaret yapabilmenin yollarını arayan köylü, yolun açılması durumunda Güney’de yanıbaşlarında pek de yetişmeyen sebzeyi o tarafa satma fırsatı bulacaklarını anlatıyorlar...”

 

 


 

 

Eğitim gitti gidiyor…

 

Öğretmenler korkuyor…

Bu yıl yeni nakil yerlerine gitmeleri gereken ama yeni sezonda öğretmen eksikliği nedeniyle geçen yılki yerlerine gönderilen öğretmenler yeni nakil yerlerine gelemiyor.

KTÖS yetkilileri %85 oranında yeni nakil yerlerine geldiler dese de Bakanlığın tehditleri nedeniyle eski yerlerinde ne yapacakları belirsiz şekilde kalan öğretmenler var.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yaptığı sınav sonuçlarının belirsiz olması nedeniyle öğretmen ataması da olamadığı için eğitimdeki keşmekeş devam ediyor. Öğretmen sendikaları, Eğitim Bakanı’na ulaşamadıklarını söylüyorlar.

Öğretmen mağdur, öğrenci mağdur, veli mağdur…

Bu mağduriyet kısa sürede bitecek gibi de görünmüyor.

 

 

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler