1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı’dan AB’ye mülteciler konusunda çağrı
Akıncı’dan AB’ye mülteciler konusunda çağrı

Akıncı’dan AB’ye mülteciler konusunda çağrı

“Avrupa Birliği daha fazla sessiz kalmamalı. kapılarını bu insanlara açmalı. en azından türkiye kadar açabilmeli”

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, pek çok insanın hayatını kaybettiği bölgede yaşanan mülteci krizi hakkında Avrupa Birliği’ne “yardımcı ol” çağrısında bulundu.

Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, pek çok basın organında yer alan çocuk bir mültecinin cansız bedeninin sahile vurduğunu gösteren fotoğrafın herkesin “yüreğini dağladığını” söyledi.

Akıncı, “İnsanlık bu utançla yaşayamaz, Kıbrıslı Türk lider olarak bir çağrıda bulunmak isterim. En azından bu insanları, çocukları denizde ölüme mahkum etmesinler, bir yardım eli uzatsınlar, çünkü bu savaş insanlık dışı bir savaş olarak bölgede cereyan ediyor ve bunun ceremesini masum insanlar ödüyor” dedi.

Konu hakkında Avrupa Birliği ülkelerini de eleştiren Akıncı, “Bu insanlık suçudur. Buna bizim de parçası olmayı çok arzu ettiğimiz Avrupa Birliği daha fazla sessiz kalmamalıdır. Kapılarını bu insanlara açmalıdır. En azından Türkiye kadar açabilmelidir” dedi.

Avrupa Birliğinin mülteci “alma almama” kavgasıyla zaman tükettiğini kaydeden Akıncı, “Avrupa Birliği bunun kavgasını yapıyor, alsın mıydı, almasın mıydı? Nasıl alsındı? kaç kişi alsındı? Bunun kavgalarıyla ömür geçiriyorlar. Buna bir son verme zamanı geldi” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler