1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. AKINCI - SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI
AKINCI - SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI

AKINCI - SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

A+A-

İlk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs’ta her iki halkın haklarının teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvencede hissettiği bir çözüm için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, adadaki olumlu gelişmeler ve atmosferin kendilerine umut verdiğini söyledi.

Türkiye’den gelecek suyun adada akmaya başlamasının KKTC’nin stratejik kazancı olacağını da kaydeden Feridun Sinirlioğlu, “KKTC’nin hak ettiği refah düzeyine ulaşması için her türlü katkıya devam edeceklerini” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, basın toplantısında, Sinirlioğlu'na yeni görevinde başarılar dileyerek, gelenek dahilinde ilk yurtdışı ziyaretin KKTC'ye yapılmasından memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Akıncı, Türkiye'deki terör olaylarının kendilerini acıya boğduğunu belirtip bir an önce bu üzücü durumun son bulmasını temenni ederek, şehitleri rahmetle andı, Türk ulusuna başsağlığı dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önemli bir müzakere sürecinin içerisinde bulunduklarını ifade ederek, Sinirlioğlu'nun bu süreci başından itibaren izlediğini ve görüşleriyle katkıda bulunduğunu kaydetti ve Sinirlioğlu ile bir kez daha bu süreci değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Sürecin zaten Türkiye ile istişare ve mutabakat içinde yürütüldüğüne, bu süreçte önemli eşiklerin geçildiğine ve kendilerini bekleyen daha önemli eşikler bulunduğuna işaret eden Akıncı, bunların en kısa sürede kendilerini kalıcı bir sonca ulaştırmasını dilediğini ve arzu ettiğini kaydetti.

Akıncı şöyle devam etti:
"Gerek KKTC gerekse Türkiye samimiyetle bunu istiyor. Bir an önce her iki tarafın da kabul edebileceği iki kesimli iki toplumlu federal bir yapıyı 11 Şubat 2014 ortak mutabakatında ifade edildiği biçimde iki kurucu devletten oluşturulacak federal bir yapıyı bir an önce sonuçlandırmak ve bu sonucu her iki halkın toplumun onayına sunmak arzusu ve hedefindeyiz. Bunu en kısa sürede hedefe ulaştırmayı temenni ederim.
Yunanistan’da ve Türkiye’deki seçimlerin ardından her iki ülkenin de bu seçimlerden sonra huzura ve istikrara kavuşmasını temenni ederim. Çünkü Türkiye'nin sürece yaptığı katkının aynısını Yunanistan’ın da bir garantör ülke olarak koymasını temenni ediyor, bekliyor ve arzu ediyorum.
20 Eylül seçimlerinden sonra umarım Yunanistan da kendini o noktada bulabilir."

Sinirlioğlu'na ziyaretinden dolayı teşekkür eden Akıncı, soruları da yanıtladı.

Akıncı, "Rum basınında olası bir referandumda Türk tarafından 'hayır' çıkabileceği ile ilgili haberlerin" sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Evet' veya 'hayır' için çok erken tartışılmaya başlandı, henüz neye 'evet' veya neye 'hayır' denecek bir metin ortada yok, liderler olarak böyle bir metni ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

11 Şubat 2014 anlaşmasına göre önce iki lider uzlaşacak sonra referandumlara sunulacak. Bu yönde hükümler vardır o anlaşmada. Önce biz (liderler) o yapıyı kuralım, neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğimizi bir görelim, ona göre böyle spekülasyonlara neden olsun Rum basını derim.

Çünkü henüz bizim halkımıza 'Buyurun gönül rahatlığı içinde evet diyeceğiniz bir mutabakat yarattık, bunu sizin onaylayacağınızı düşünerek yarattık' diyebileceğimiz bir noktada değiliz, daha o süreci yaşıyoruz.

Amacımız; her iki tarafın da gönül huzuru içerisinde içine sindirebileceği ve bizi bir daha geçmişte yaşanan dönemlere götürmeyecek olan, eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabileceğimiz bir yapıyı öncelikle kuralım o yapıyı kurduktan sonra da gönül rahatlığı içerisinde halkımıza bunu sunduğumuzda, halkımızın bunu onaylayacağından benim zerre kadar şüphem yoktur.

Kıbrıslı Türkler 'hayır' diyecek yaklaşımı son derece spekülatif bir yaklaşım, bu gibi konuların meraklıları var, uyduruk haberler yayınlarlar, bunlara kulak asmayalım biz işimize görevimize bakalım. Hazırlık yapılınca halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir."

SİNİRLİOĞLU: “ATMOSFER UMUT VERİYOR”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs’ta her iki halkın haklarının teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvencede hissettiği bir çözüm için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, adadaki olumlu gelişmeler ve atmosferin kendilerine umut verdiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında, ilk resmi yurt dışı ziyareti vesilesiyle Lefkoşa’da bulunmaktan ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmüş olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkiye’de dün gece yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlere rahmet, ailelerine sabır, yararlananlara acil şifalar dileyen Sinirlioğlu, PKK terör örgütüyle mücadelede kararlılıklarının artarak devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmede Kıbrıs müzakerelerindeki içinde bulunulan aşama ve ileriye yönelik etraflı değerlendirme yapma imkanı bulduklarını söyleyen Sinirlioğlu, ayrıca TC-KKTC arasındaki işbirliğinin tüm yönleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

“HER TÜRLÜ DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Sinirlioğlu, Kıbrıs meselesine adil, kalıcı, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini meşru haklarını teminat altına alacak bir çözümün en kısa sürede bulunmasının hem kendilerinin hem de KKTC’nin temel hedefi olduğunu, bu hedefe yönelik kararlı adımları birlikte sürdüreceklerini dile getirdi.

Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının iyi niyet ve samimiyetle yaşayabilir bir çözüm arayışında olduğunu belirten Sinirlioğlu, müzakere sürecinde olumlu atmosferin değerlendirilmesi ve daha fazla vakit kaybetmeden çözüm yolunda mesafe alınması için garantör ülke olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı ve KKTC hükümeti ile başta Kıbrıs sorununun çözüm çabaları olmak üzere her alanda yürütülen yakın işbirliğinin sürdürüleceğini kaydeden Sinirlioğlu, beklentilerinin bu sürecin adada her iki tarafın siyasi eşitliğinin teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvende hissettiği bir çözüme bir an önce ulaşılması olduğunu belirtti.

Sinirlioğlu, “Kıbrıs Rum tarafının, çözüm yönündeki iradesini defalarca ortaya koymuş olan Kıbrıs Türk halkına bu kez samimi bir şekilde karşılık vermesini umuyoruz. Bu yöndeki olumlu gelişmeler ve mevcut atmosfer bize umut vermektedir. Bu sürecin ilerlemesi ve Kıbrıs Türk ve Rum halklarının birlikte inşa edeceği ortak geleceğin hayata geçirilmesi için her iki tarafta da siyasi iradenin olduğunu gözlemliyoruz. Bu tarihi fırsatın çözümün en kısa sürede hayata geçirilmesini sağlamasını umuyoruz” diye konuştu.

Sinirlioğlu, adil ve yaşayabilir bir çözümün yalnızca adadaki taraflara değil başta Doğu Akdeniz olmak üzere geniş coğrafyaya olumlu yansımaları olacağına işaret etti.

“SU STRATEJİK KAZANÇ”

Türkiye’den KKTC’ye su temin projesi konusuna da değinen Sinirlioğlu, adada yakında akmaya başlayacak suyun KKTC’nin stratejik bir kazancı olacağını vurguladı.

Sinirlioğlu, KKTC’nin hak ettiği refah ve kalkınmışlık düzeyine ulaşması için her türlü katkıda bulunmaya kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

Türkiye’nin adada ve bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşmesi için katkılarının süreceğini kaydeden Sinirlioğlu, KKTC’ye yönelik tarihi ve ahdi yükümlülüklerini her zaman ve her şartta yerine getirmeye devam edeceklerini, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’yi daima yanlarında bulacaklarını ifade etti.

“ÇIKACAK ÇÖZÜMÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI GARANTÖR ÜLKELERİN YİNE KONUYA MÜDAHİL OLMASIYLA SAĞLANABİLİR”

Sinirlioğlu, basın mensuplarının sorunlarını da yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Türkiye’nin garantörlüğünün olası bir anlaşmadan sonra da devam edip etmeyeceğine yönelik sorusunu yanıtlayan Sinirlioğlu, Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacının ortada olduğunu, Türkiye için Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin her şeyin üstünde olduğunu kaydetti. Sinirlioğlu, “Çıkacak çözümün, kurulacak yeni düzenin sürdürülebilir olması garantör ülkelerin yine konuya müdahil olmasıyla sağlanabilir” diye konuştu.

Referandumda olumlu sonuçlar çıkması durumunda Türkiye’nin tazminatlar konusunda tavrının ne olacağı ve Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamına ilişkin bazı açıklamalar yapıldığı, bunu Türkiye’nin kabul edip etmeyeceği konularındaki soruya yanıt veren Sinirlioğlu, müzakere heyetinin başkanının KKTC Cumhurbaşkanı olduğunu ve onun görevlendirdiği müzakereci bulunduğunu belirtti. Sinirlioğlu, Türkiye’nin KKTC heyeti ve Cumhurbaşkanı ile gerekli istişare ve koordinasyonu her zaman yaptığını ancak soruda bahsedilen konuların müzakerenin temel konuları arasında bulunduğunu, bu konularda farklı tutum içinde olmadıklarını ve olamayacaklarını kaydetti.

“SPEKÜLASYONLAR YAPILMASI DOĞRU DEĞİL”

Referandumda Türk tarafından hayır çıkacağı yönünde Rum basınında yer alan iddiaları da değerlendiren Sinirlioğlu, Kıbrıs Türk ve Rum halklarının iradelerini referandumlarla ortaya koyacaklarını, bununla ilgili şimdiden spekülasyon yapılmasının, iki halkın kurucu iradesi üzerine gölge düşürülmesi ve tartışma yaratılmasının doğru olmadığını söyledi.

Müzakerelerin sonunu beklemek gerektiğini vurgulayan Sinirlioğlu, ortaya çıkacak belgenin her iki tarafa da liderleri tarafından ayrıntılı şekilde anlatılacağını ve iki halkın iradelerini bu bilgilendirmeden sonra ortaya koyacaklarını ifade etti.

“TERÖRE KARŞI GAYRETLER SÜRDÜRÜLECEK”

Türkiye Dağlıca’da dün yaşanan terör saldırısı ve istihbarat konusunda sorulan soruyu yanıtlayan Sinirlioğlu, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehdidin boyutunun geniş olduğunu, bu tehditlerle baş etmek için tüm güçleriyle gayretlerini sürdürdüklerini, yapılan saldırının hain bir saldırı olduğunu belirtti. Sinirlioğlu, terör örgütünün tek çıkar yolunun silahlarıyla birlikte Türkiye’yi terk etmesi olduğunu, bunu yapmadığı takdirde mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler