1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı, müzakerelerle ilgili bilgi verdi
Akıncı, müzakerelerle ilgili bilgi verdi

Akıncı, müzakerelerle ilgili bilgi verdi

Talat: “Daha sık bilgilendirilme yapılması konusunda mutabakata varıldı”

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,müzakere sürecinde gelinen aşamayı paylaşmak amacıyla Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı binasında dün saat 15.30’da başlayan görüşmeye Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile MYK üyesi Muhittin Tolga Özsağlam; Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile milletvekilleri Ersan Saner, İzlem Gürçağ ve Ergün Şükrü Serdaroğlu; Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Sekreter Hasan Taçoy ve milletvekilleri Özdemir Berova, Fikri Ataoğlu, Menteş Gündüz ve Mustafa Arabacıoğlu ile Dış İlişkiler Sekreteri Serhat Kotak ; Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, milletvekilleri Zeki Çeler, Hüseyin Angolemli ve Mehmet Çakıcı katıldı.

Toplantıda müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ile Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın müzakere sürecinde gelinen aşamayı paylaşmak amacıyla Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle yaptığı toplantıda, Müzakereci Özdil Nami’nin siyasi partilere haftalık brifing vermesi kararlaştırıldı. CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı ve heyeti tarafından yürütülmekte olan müzakereler konusunda bilgilendirildiklerini ifade etti. Toplantıda Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerinin de görüşlerini ilettiğini anlatan Talat, bundan sonra daha sık bilgilendirilme yapılması konusunda mutabakata varıldığını söyledi. Talat, çok yararlı bir toplantı olduğunu da ekledi.

Özgürgün: “Endişe edilecek bir konu yok”
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, verimli bir görüşme olduğunu, özellikle Rum basını kaynaklı spekülatif haberlerin doğru olmadığını gördüklerini belirtti.
Toplantıda,  bundan sonra her hafta Müzakereci Özdil Nami’nin partilerin dış ilişkiler sekreterleriyle toplantı yapıp süreçle ilgili bilgi vermesi kararı alındığını dile getiren Özgürgün, “Ben sürecin bundan sonra daha net bir şekilde yürütüleceğini düşünüyorum” dedi.
Kıbrıs Rum basınından çıkan spekülatif haberler neticesinde Kıbrıs Türk tarafının eşit siyasi ortaklığı ve mülkiyet gibi konularda bazı tereddütlerin ortaya çıktığını dile getiren Özgürgün, bilgilendirme toplantılarının ve basının bilgilendirilmesinin spekülasyonların ortadan kaldırılması açısından yararlı olacağını belirtti.
“Endişe edilecek bir konu olmadığını söylemek istiyorum” diyen Özgürgün, sürecin BM parametrelerine göre süreceğini ve toprak düzenlemeleri konusunda rahatsız olacak bir şey olmadığını kaydetti.

Denktaş: “KKTC vatandaşları arasında hiçbir ayrımı kabul etmeyiz”
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, ilk kez ciddi anlamda bir bilgilendirme toplantısına katıldıklarını ifade ederek, Özdil Nami’nin partilere haftalık olarak bilgi vermesiyle konuları daha yakından takip edebileceklerini dile getirdi.
Toplantıda ortaya koydukları tavrın, “Kuzey’in Kıbrıslı Türklerin, Güney’in Kıbrıslı Rumların olması ve adanın bütününde müşterek söz sahipliği sağlanması için imzacı taraflardan birinin mutlaka KKTC olması gerektiği” üzerine olduğunu dile getiren Denktaş, KKTC vatandaşları arasında hiçbir ayrımı kabul etmeyeceklerini de ifade ettiklerini söyledi.
Toplantının gecikmiş bir toplantı olduğunu söyleyen Denktaş, “Keşke daha önceden yapılabilseydi ama bundan sonrası için daha yakından bir takip mekanizması oluşturuldu” diye konuştu.
Görüşmelerin devam ettiğini ve ortaya çıkacak anlaşmanın günün sonunda referanduma sunulacağını dile getiren Denktaş, “Ortaya kapsamlı bir şeyler çıkmalı ki tavır belirleyelim. Şu anda temkinli ama olumlu bir yaklaşımla katkılarımızı sunmaya devam edeceğiz” dedi.
Bu katkıları kullanıp kullanmamanın Cumhurbaşkanı’nın kararı olduğunu söyleyen Denktaş, kendilerinin günün sonunda ortaya çıkacak metni inceleyerek olası tehditleri vatandaşa aktaracaklarını dile getirdi.


Özyiğit: “Statükodan yana bir kesim bilerek yalan bilgi pompalıyor”
Toplantıda parti görüşlerini aktardıklarını söyleyen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, “Son derece önemli günlerden geçiyoruz. Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesiyle başlayan olumlu havanın ve müzakere sürecinin ne kadar doğru ve isabetli gittiğini bir kez daha müşahede etme fırsatı bulduk” diye konuştu.
Kıbrıs Rum tarafında statükodan yana bir kesimin bilerek yalan bilgi pompaladığını ve Türk tarafından belirli kesimlerin bunları speküle etmeye çalıştığını söyleyen Özyiğit, “Yeni bir dönemdeyiz, anlaşmanın eşiğindeyiz. Belirli çıkar odakları her iki tarafta bunu baltalamaya çalışıyor” diye konuştu.
Özyiğit, toprak ve mülkiyet konusunda elbette etkilenecek insanlar olduğunu, ancak bu insanların duygularını istismar ederek onları yalan yanlış bilgilerle kışkırtmaya çalışmanın ülke geleceğine saygısızlık ve saldırı olduğunu kaydetti.
Vatandaşın yeni dönemle ilgili soru işaretleri olabileceğini, kendilerinin vatandaşın duygularını anlayıp saygı duyduklarını ve yeri geldiğince görüşlerini aktarmaya çalıştıklarını söyleyen Özyiğit, kasıtlı haberlere dikkat etmek, bu kasıtlı haberleri yayanları da halkın huzurunda ifşa etmek gerektiğini dile getirdi.
Toplantıda bilgilendirmenin daha sık yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını söyleyen Özyiğit, bunun son derece olumlu ve önemli olduğunu kaydetti.
Yalan haberlere prim verilmemesi için doğru haberlerin sağlanmasının önemine değinen Özyiğit, Kuzey ve Güney’deki barış güçlerinin birlikte hareket etmesinin ve kasıtlı olarak mevcut statükoyu korumaya çalışanlara geçit vermemesinin önemine vurgu yaptı.
Özyiğit, Güney Kıbrıs’ta AKEL ve DİSİ’yle ilişkilerini devam ettirdiklerini, onların Güney’de kendilerinin Kuzey’de yapacağı çalışmaların liderlerin elini güçlendireceğinden emin olduğunu ekledi.
(tak)

Bu haber toplam 1132 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler