1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akıncı, KITSAB'ı ziyaret etti
Akıncı, KITSABı ziyaret etti

Akıncı, KITSAB'ı ziyaret etti

Akıncı, “civardaki daha uygun bir alana ağaçlar nakledilmeden tek bir çivi çakılmaması gerekir” dedi.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Ercan Havaalanı’nda yapılacak yatırımlar nedeniyle yirmi bin ağacın katledileceğinin belirtildiğini ifade ederek, çevrenin de en az hava ulaşımı kadar turizm için önem taşıdığını söyledi.

Akıncı, “civardaki daha uygun bir alana ağaçlar nakledilmeden tek bir çivi çakılmaması gerekir” dedi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’ni (KITSAB) ziyaret etti.

Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı ziyaretinde, Lefkoşa Belediye Başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı Turizm Bakanlığı geçmişi ve birikimi olduğunu anımsattı.

Göreve gelmesi durumunda, turizm alanında da çok ciddi açılımlar yapabileceklerine inandığını belirten Akıncı, konuya ilişkin KITSAB dahil örgütlerle çalışarak bir çok şeyi olumlu yönde değiştirilebileceğine inanç belirtti.

Geçmişte de para olmadan da birçok konuda olumlu adımlar attıklarını hatırlatan Akıncı, KITSAB’ın turizm alanındaki önemli kuruluşlardan biri olduğuna işaret etti.

“Bu ülke turizmden çok şey bekliyor ama turizm de kendiliğinden bir yere gidemez” diyen Akıncı, turizmin insana yapılan yatırım olduğunu, eğitim ve çevre ile yakından ilişkisi bulunduğunun altını çizdi.

Akıncı, son günlerde toplumu yakından ilgilendiren Ercan Havaalanı terminal binası ve pisti yapımıyla ilgili konuya da dikkat çekerek, “Turizmden de sorumlu Başbakan Yardımcısı’nın ağzından orada yirmi bin ağacın katledileceği haberi bu topluma ulaştı. Oysa bu ağaçları katletmeden usulüne göre başka bir yere nakledecek olanaklar mevcuttur” dedi.

1991 yılında Ankara Metrosu’nun temel atma törenine katıldığını hatırlatan Akıncı, metro inşaatının Ankara Güven Park’taki ağaçların nakledilmesinden sonra başlatıldığını kaydetti.

Akıncı, 24 yıl önce Ankara’da yapılabilen bir uygulamanın bugün Ercan’da da yapılabileceğini vurguladı.

En genci on beş yaşında olan ağaçların kesilmesini asla onaylamayacağını ifade eden Akıncı, “Tek bir ağacın bile katledilmesi kabul edilemezdir, çevre ve ülkemiz adına yapılacak olan bir günahtır. Daha güzel ve sağlıklı bir çevrede yaşamak ancak yeşile sahip çıkarak ve onu koruyarak olabilir. Bir tek ağacı bile yitirmemek aksine sayılarını artırmak lazım. Bunun için civardaki daha uygun bir alana ağaçlar nakledilmeden tek çivi çakılmaması gerekir” diye konuştu.

Akıncı, çevrenin de en az hava ulaşımı kadar turizm için önem taşıdığını belirterek, çevre temizliğinin de önemine dikkat çekti ve turistlerin kirlilikten yakındığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nın Kıbrıs sorunuyla özdeşleşmiş bir makam olmakla birlikte, iç konuları da ihmal edemeyeceğine işaret eden Akıncı, paralel süreçlere inanan birisi olduğunu ve kapsamlı bir çözümün yanı sıra kapalı Maraş’ı da gündeme getirdiği gibi, iç konuların da mutlaka dikkate alınması, Cumhurbaşkanlığı uzmanları aracılığıyla yol göstericilik görevini de üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Akıncı, bu uzmanlardan birisinin de turizm alanında yetkin, Cumhurbaşkanı’nı bu konuda bilgilendirebilecek bir kişi olabileceğine de işaret etti.

Görüşmede kapalı Maraş konusuna değinerek BM gözetiminde her iki toplumun yararına açılmasıyla ilgili görüşlerini KITSAB başkan ve yöneticileriyle paylaşan Akıncı, Gazimağusa halkının bu görüşe büyük bir desteği olduğunu ifade etti.

Akıncı, Mağusa halkıyla yaptığı temaslarda, Derinya kapısının açılması ile ilgili taleplerin kedisine iletildiğini, bunun Mağusa çarşısına büyük katkısı olacağını düşündüklerini kaydetti.

(TAK) 

Bu haber toplam 1083 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler