1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı: “garanti sistemi devam edecek”
Akıncı: “garanti sistemi devam edecek”

Akıncı: “garanti sistemi devam edecek”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta tarafların birlikte onaylayacağı bir son şekil olmadıkça şu anki garanti sisteminin devam edeceğini belirtti.

A+A-

Akıncı, “Dolayısıyla tek taraflı olarak Yunanistan’ın, ya da başka bir ülkenin ben bunu değiştirdim böyle yapıyorum demesi mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’de yayımlanan Star Gazetesi’ne verdiği mülakatla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, yer yer doğru ifadeler olmasına rağmen söz konusu haberin başlık ve bazı ara başlıklarda Akıncı’nın söylediklerini yansıtmayan ifadeler kullanıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında ayrıca söz konusu röportajda Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dile getirdiği garantiler konusu ve Rum tarafının açıkladığı güven yaratıcı önlemler paketiyle ilgili söylediklerine yer verildi.

“GARANTÖRLÜK ANLAŞMASI, ULUSLARARASI NİTELİĞE SAHİP BİR ANLAŞMA”
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Garantörlük Anlaşması’nın uluslararası niteliğe sahip bir anlaşma olduğunu ve ilgili tarafların Türkiye, Yunanistan, İngiltere, Kıbrıs Türk tarafı ve Kıbrıs Rum tarafı olduğuna dikkat çektiği kaydedildi.

Tarafların birlikte onaylayacağı bir son şekil olmadıkça şu anki garanti sisteminin devam ettiğine işaret eden Akıncı, “Dolayısıyla tek taraflı olarak Yunanistan’ın, ya da başka bir ülkenin ben bunu değiştirdim böyle yapıyorum demesi mümkün değildir. Eğer uzlaşı olacaksa, bu dediğim tarafların uzlaşmasıyla yeni bir şekil verilebilir. Bu da şu an gündemin en sıcak konusu değildir kanaatindeyim” dedi.
“GÜVEN YARATICI ÖNERİLERİ ANASTASİADİS’TEN DİNLEMEK İSTİYORUM”
Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca, söz konusu haberde Rum tarafının duyurduğu 4 maddelik güven yaratıcı önlemler paketiyle ilgili olarak da şunlara dikkati çekti:

“Son açıkladıkları güven artırıcı önlemler paketini Sayın Anastasiadis’ten dinlemek isterim. Bunu basından verdiler ama ben basın üstünden güven artırmanın, somut önlemlerin bu şekilde basına duyurulduktan sonra Türk tarafına, bilgi verilmesinin çok şık olmadığı düşüncesindeyim. Bunlardan bir tanesi dağlardaki mayınlardır. Bu çok insani bir konu, can güvenliğiyle ilgili. Çok önceden bildirilmiş olmasını arzu ederdim. Bizde de böyle yerler varsa; bizim de bunları bildirmemiz doğru olur. Tabii ki iki tarafın toplumlarını birbirine yakınlaştıracak, ilişkileri daha iyi bir seviyeye çekecek adımlar olumludur.  Olumuz bir tepki göstermek istemem. Önce bir dinleyelim. Ama bunun yanında yapılacak daha önemli konular var. Mobil telefonların birbirine bağlanması, ticari araçlarımızın diğer tarafa geçebilmeleri, bazı sınır kapılarının daha açılması, hellim ihracatımız gibi konularda engellerin aşılması gibi konularda, gerek AB’nin ama gerekse de Rum tarafının daha anlayışlı olması ve Türk tarafına gerçek anlamda güven telkin edecek davranışları sergilemelerinde büyük yarar var.”

TAK

Bu haber toplam 1927 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler