1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Akıncı, Eroğlu’ndan bir Nefes Uzaklıkta- Devrilmenin Eşiğinde”
 “Akıncı, Eroğlu’ndan bir Nefes Uzaklıkta- Devrilmenin Eşiğinde”

“Akıncı, Eroğlu’ndan bir Nefes Uzaklıkta- Devrilmenin Eşiğinde”

Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanlığı seçimleri Kıbrıs Rum basınında

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçim haberini “Çekimser (katılmayanlar) ve Özersay Büyük Ölçüde Kıbrıs Türk Lideri Olarak Değerlendiriliyor- Akıncı’ya Oy, Kıbrıslı Türklerden Barış Adımı-Çok Az Farkla Eroğlu Birinci- CTP İkinci Turda Akıncı’ya Yönelmeyi Görüyor- İkinci Turda Eroğlu ve Akıncı, Siber Hayal Kırıklığı, Özersay Fırladı” başlıklarıyla aktaran Politis gazetesi, bağımsız aday Mustafa Akıncı’yı destekleyenlerin seçim sonuçlarının ardından kutlama yaptığını, Özersay’ın öngörülenden fazla oy aldığına ve seçime katılım oranının az olduğuna dikkati çekti.

Alithia gazetesi haberi “Akıncı, Eroğlu’ndan bir Nefes Uzaklıkta- Devrilmenin Eşiğinde- Barış İçin Çalışmaya Hazır-Akıncı’dan Dinamik Zafer-Eroğlu Çözüm İstediği Konusunda İkna Edemedi” başlıklarıyla aktardı.

Simerini gazetesi “Sağ (Eroğlu) ve Sol (Akıncı) Çatışmasına Doğru- Kuzey Kıbrıs’ta İkinci Tur-Korku Filmi-Akıncı’dan Büyük Devirme- Kuzey’de İkinci Turda Korku Filmi Gelişecek” başlıklarını kullanırken, seçimlerin ilk tur sonuçlarının Akıncı’nın zaferi ve büyük bir devirme olarak nitelendirildiğini yazdı.
Gazete daha önce II.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın başkanlığını yürüttüğü CTP’nin destek verdiği Sibel Siber’in büyük bir yenilgi aldığını, Kudret Özersay’ın ise Eroğlu’nun oylarını da aldığını belirtti.

Haravgi gazetesi “Umudu Güçlendiren Devirmeler” başlığı altında Kuzey Kıbrıs’ta önceki gün yapılan seçimlere değindi ve seçimlerin ardından Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir sahnenin şekillenmekte olduğu yorumunu yaptı.
Gazete, Mustafa Akıncı’nın, CTP adayı Sibel Siber’i geçtiğine dikkati çekerek Akıncı’nın ikinci tur için ümit mesajı gönderdiğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi ise seçim haberlerini “Devirmelerle Seçimler- Kayıp Eroğlu, Akıncı İle Birlikte İkinci Turda, Siber İçin Yenilgi- Özersay Sürpriz” şeklinde aktardı.
Gazete, Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının devirmeler ve sürprizlerle nitelendirildiğini belirtti.
Gazete seçim sonuçlarının, Kıbrıs sorunu için de mesaj yolladığını ayrıca Kuzey Kıbrıs’taki partisel-siyasi sahnede “yeni devirmeleri” beraberinde getireceğini yazdı. TAK

Bu haber toplam 1441 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler