1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı, Brüksel’e hareket etti
Akıncı, Brüksel’e hareket etti

Akıncı, Brüksel’e hareket etti

Kıbrıslı Türk lider Akıncı, Brüksel’e hareket etti “Hedef AB kurumlarıyla şimdiden üst düzeyde ilişki kurmak”

A+A-

 

Mustafa Akıncı, Brüksel’e gitmek için adadan ayrıldı. Dün İstanbul’da kalacağı bugün de Brüksel’e gideceği bildirildi.
Ercan’dan dün saat 19.20’de ayrılan Akıncı’yı Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Yardımcısı Menteş Gündüz uğurladı.

“Hedef AB kurumlarıyla şimdiden üst düzeyde ilişki kurmak”
Mustafa Akıncı hareketinden önce basına yaptığı açıklamada, 3 günlük ziyaret için Brüksel’e gittiğini, orada bir dizi üst düzey AB yöneticisiyle görüşeceğini anlattı.
Akıncı, hedeflerinin, gelecekte federal bir çatı altında parçası haline gelinecek Avrupa Birliği kurumlarıyla şimdiden en üst düzeyde ilişkileri sağlıklı bir şekilde kurmak ve devam ettirmek olduğunu söyledi.
Daha önceki süreçlerde benzeri toplantılar yapıldığını ancak bu kez çok daha yoğun temaslar yapılacağını anlatan Akıncı, bu temasların kamuoyuna da yansıyacağını söyledi.
“KKTC’nin hedefi Avrupai değerlere haiz demokratik yapı içerisinde 11 yıl önce evet dediği halde yerini alamadığı AB kurumlarında artık hak ettiği yeri almak” diyen Akıncı, bunun da bir çözümle mümkün olacağını kaydetti.

“Bir başka varlığın azınlığı konumunda değil gelecekteki federal ortaklığın iki eşit kanadından biri olarak ilişki kurmak…”
“Kıbrıs Türk toplumu KKTC’nin bugün AB ile olan ilişkilerinde bir başka varlığın azınlığı konumunda değil, gelecekteki federal ortaklığın iki eşit kanadından birisi olarak şimdiden AB kurumlarıyla bir ortaklaşma arzusunda” diyen Akıncı, bunun siyaseten resmi tanınmayla ilişkili olmadığını ifade etti.

Akıncı şöyle devam etti:
“Biz ne istediğimizi biliyoruz. İstediğimiz iki kesimli, iki toplumlu federatif bir çözümdür. O çözümün siyaseten eşit ortağı olacağız, o çerçevede de AB’nin bir partneri olacağız.
Ama daha şimdiden bu ilişkilerin kurulmasına ilerletilmesinde Kıbrıs Türk toplumu ve kurumları ve ekonomisinin Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlayacak şekilde bir ilişkinin kurulmasının ne kadar önemli olduğunun bilinci içerisinde hareket etmek lazım.”
Akıncı, kendisinin bu çerçevede vereceği mesajlar olduğunu da kaydetti.

Akıncı bir dizi üst düzey temas yapacak
Akıncı, Bürksel ziyaretinde aralarında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shultz’un da bulunduğu bir dizi üst düzey temas yapacak.
Akıncı’nın Brüksel temasları bugün, yarın ve perşembe günlerini kapsayacak. Akıncı ve beraberindekilerin cuma gününün ilk saatlerinde ülkeye dönmesi bekleniyor.
Akıncı'ya Brüksel temaslarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müzakere Heyeti üyesi Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve Dışilişkliler Koordinatörü Deniz Birinci eşlik ediyor. TAK

Bu haber toplam 905 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler