1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akıncı, 'bölgesel toplantılar'ına Büyükkonuk'ta devam etti
Akıncı, bölgesel toplantılarına Büyükkonukta devam etti

Akıncı, 'bölgesel toplantılar'ına Büyükkonuk'ta devam etti

Akıncı dün bölgesel toplantılar çerçevesinde Büyükkonuk’ta yurttaşlarla bir araya geldi.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, “Karpaz bölgesinde çevreyle uyumlu yatırımlarla turizm canlandırılabilir. Buralarda çevre tahribatı yaratılmamasına dikkat edilmeli; çünkü bölgenin en büyük zenginliği budur”  dedi.

Seçim Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı dün bölgesel toplantılar çerçevesinde Büyükkonuk’ta yurttaşlarla bir araya geldi.

“EKO-TURİZM GELİŞTİKÇE BÖLGE DAHA ÇOK KALKINACAK”

Akıncı, yıllar önce Başbakan Yardımcılığı Turizm Bakanlığı döneminde Karpaz bölgesinde yaptıkları yatırımlarla eko-turizmin temellerini attıklarını kaydederek, Büyükkonuk’un bugün, bu alanda gösterdiği başarıdan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuşmasında Karpaz bölgesine verdiği önemi vurgulayan Akıncı, bu nedenle de Başbakan Yardımcılığı Turizm Bakanlığı görevinde bulunduğu sürece bölgeye ellerinden geldiğince katkı yaptıklarını kaydetti.

Karpaz bölgesine verilen hizmetlerden örnekler de veren Akıncı, eko-turizmin bölgeye katkı yapacağına inandıkları için, eko-turizmin ana unsurlarından olan köy pansiyonculuğunu geliştirmek adına adımlar attıklarını vurguladı.

Akıncı, Dipkarpaz’da restore edilerek hizmete sunulan Arch House’un bu düşüncenin ilk örneği olduğunu da belirtti.

Akıncı, “Karpaz bölgesinde çevreyle uyumlu yatırımlarla turizm canlandırılabilir, buralarda çevre tahribatı yaratılmamasına dikkat edilmeli; çünkü bölgenin en büyük zenginliği budur” dedi.

Eko turizmle birlikte iç ve dış turizm geliştikçe bölgenin daha fazla gelişip kalkınacağını vurgulayan Akıncı, Büyükkonuk’un eko günlerinin ses getirdiğini, adanın her yanından konukları ağırladığını kaydetti.

“Aslında bu bölgeye çok daha fazla hizmet getirilmesi gerekir” diye konuşan Akıncı, “Ne yazık ki bizden sonra burası için fazla bir şey yapılmadı. Bu bölgede, bölge halkının kalkınması için eko turizm çok önemli. İnsanlar bu hizmetlerimizi hatırlıyor, takdir ediyor ama bazıları hizmetlerimizi karalamaya, küçük görmeye çalışıyor. Ancak bunlar boşuna çaba, halkımız verilen hizmetleri unutmaz, kendi için yapılanı görür bilir anlar” ifadelerini kullandı.

“KARŞINIZDA ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞACAK BİRİ VAR”

Konuşmasında “Dört Boyutlu Siyaset”ini de özetleyen Akıncı, vizyonunun birinci maddesinin “Çözüm Odaklı Siyaset” olduğuna dikkat çekerek, “Karşınızda çözüm için çalışacak pratik düşünecek, Kıbrıs Türk halkının haklarını ezdirmeyip, çıkarlarını gözetecek biri var. Bize iki tarafta da yıllardır ‘ben isterim o istemez’ oyunu oynanıyor. Artık bu oyun bitmeli. Kıbrıs sorununda çözümün vakti artık geldi de geçti bile” diye konuştu.

“TOPLUMUN DERDİ CUMHURBAŞKANI’NIN DA DERDİ OLMALI”

Akıncı, Cumhurbaşkanı’nın ana konusu olan Kıbrıs sorunu yanında elbette toplumsal konulara da duyarlı olacağının altını çizerek, uzmanlardan oluşan kadroların toplumun çeşitli kesimlerinin sorunlarıyla ilgili hazırlayacakları bilimsel raporlar ışığında rehberlik görevini yerine getireceğini vurguladı. Akıncı, “Kıbrıs sorunu Cumhurbaşkanı’nın ana konusudur ama toplumun dertleri de onun derdidir” diye konuştu.

(TAK) 

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler