1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKEL’İN ELLERİNİ ÇÖZDÜ
AKEL’İN ELLERİNİ ÇÖZDÜ

AKEL’İN ELLERİNİ ÇÖZDÜ

Hristofyas’ın Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını dün düzenlediği basın toplantısında resmen açıklaması manşetlerinde yer buldu.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını dün düzenlediği basın toplantısında resmen açıklaması ve açıklama sonrası gelişmeler  gazetelerin manşetlerinde yer buldu.
Fileleftheros, “AKEL’in Ellerini Çözdü... Hristofyas’ın Başkanlık Seçimlerine Girmemesi Yeni Olgular Şekillendiriyor” başlıklı haberinde, Hristofyas’ın Rum Yönetimi Başkanlığı’na yeniden talip olması konusundaki senaryolara son vermesiyle, müttefik stratejisi geliştirme ve merkez sağ ile sol partilerle yönelik açılımlarda bulunma konusunda “elleri bağlı olan” AKEL’in rahatladığı yorumunu yaptı.
Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı’nın seçimlerle ilgili kararını kabinesine geçen hafta bildirdiğini, dün de AKEL Merkez Komitesi’ne ilettiğini belirten gazete, AKEL liderliğinden çok duygusal bir atmosferde “hükümetin icraatlarının başkanlık seçimlerinde de savunulmasını” isteyen Hristofyas’ın, dün öğleden sonra düzenlediği basın toplantısıyla kararını Rum halkına da açıkladığını kaydetti.
Hristofyas’ın basın toplantısının bir anlamda, hükümetinin Kıbrıs sorunuyla ilgili hesaplaşması da olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözülmemiş olmasına işaret ederek, “bir dönemlik başkanım” şeklindeki seçim vaadini göndermede bulunduğuna dikkat çeken gazete, Hristofyas’ın özeleştiri konusunda çok tutumlu davranıp iç konular ve ekonomi meseleleriyle yetindiğini yazdı.

KIBRIS SORUNUNDA HESAP VERDİ, MARİ’DEN HİÇ SÖZ ETMEDİ

Gazete “Senaryolara Son Verdi... Kıbrıs Sorununda Hesap Verdi, Mari’den Söz Etmedi” başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde, özetle şunları yazdı:
“Başkan Hristofyas görev süresinin dolmasına 9 ay kala başkanlığa yeniden talip olmayacağını doğrulayarak siyasi geleceği konusunu kapattı. Beklenen bir şey olmasına karşın bu açıklama 2013 seçimleri öncesinde siyasi sahnede yeni olgular yarattı. Başkanlık seçimlerini, işbirlikleri açısından yönetebilme konusunda AKEL’e başka olanaklar ve çıkış noktaları sağladı.
Başkan kararı konusunda önce Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi, dün sabah AKEL Merkez Komitesi’ne ve öğleden sonra da halka bilgi verdi. Başkan’ın aday olmama kararıyla ilgili ortaya koyduğu başlıca argüman Kıbrıs sorunu ve çözüm perspektifi olmamasıydı. Elbette, prosedürün başından, daha doğrusu Talat’ın yerini Eroğlu’nun aldığı 2010’dan beridir bu sahne az-çok aynıydı. Buna rağmen başkanlığa talip olma ihtimali yakın zamana kadar varlığını korudu.
Başkan acı, hayal kırıklığı ve yorgunluğunu belirgin bir şekilde halkın önüne çıkarak kararını açıkladı. Açıklama sırasında özellikle yoğun ve heyecanlıydı.
Açıklama Kıbrıs sorununda hesap verme niteliğindeydi. İcraatlarını savundu ve hükümetini önemli uluslararası sonuçlar almış gösterdi. Seçilmesiyle ‘ortamın değiştiğini’ birden fazla kez dile getirdi.
Ekonomi ve iç yönetim konularına özetle değinmiş olmasına karşın bu konularda icraatlarını savunmayı daha sonraki bir zamana bıraktı. Açıklamasında, özeleştiri ifadelerine yer vermedi. Onuruyla ve elini vicdanına koyarak olması gerekenlerin tamamen kusursuz, tamamen ihmalsiz ve yanlışsız olduğunu düşünmediğini söyledi. Bu açıklaması, yanlış ve ihmalleri itiraf konusunda dikkat çekicidir. Hemen ardından ‘genel hesaplaşmanın, içinde bulunduğumuz çok zor şartlarda çok olumlu olduğu kanaatindeyiz’ dedi. Hükümetini lekelemesine ve Kıbrıs’ı sarsmış olmasına karşın Mari’deki (Tatlısu) ölümcül patlamaya değinmekten kaçındı.
Zafiyetleri üçüncü unsurlara yükleme çabası belirgindi. Durumu izah etmek için Kavaf’a atıfta bulundu: İthaki’mize giden yol Lestrigon ve Kiklop doluydu (zor ve çetrefilliydi). 1974’ten sonra gerek Kıbrıs sorununda, gerek ekonomide önünde tamamen dış unsurlara bağlı bu kadar zor olgu bulan başka bir hükümet daha yoktur. Türkiye’nin tavrı, uluslararası güçler, benzeri görülmemiş küresel ekonomi kriz’...
Hristofyas’ın, görev süresinin dolmasıyla koltuğa yeniden talip olmayan ilk başkan olduğuna işaret ediliyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler