1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AKEL'İN BAŞKAN ADAYI MALAS
AKELİN BAŞKAN ADAYI MALAS

AKEL'İN BAŞKAN ADAYI MALAS

Güney Kıbrıs’ta Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde AKEL’in adayının; şimdiki Sağlık Bakanı Stavros Malas olduğu, bu konuda okun yaydan çıkmış bulunduğu ve geriye sadece parti içi rutin prosedürler kaldığı belirtildi.

A+A-

 


Güney Kıbrıs’ta Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde AKEL’in adayının; şimdiki Sağlık Bakanı Stavros Malas olduğu, bu konuda okun yaydan çıkmış bulunduğu ve geriye sadece parti içi rutin prosedürler kaldığı belirtildi.
Alithia “AKEL’in Adayı... Malas’ın Adı Da Var” başlığıyla manşete çektiği haberinde AKEL Polit Bürosu’nun önümüzdeki Çarşamba günü gerçekleştirilecek toplantısında masaya Malas’ın adını koyacağını, Polit Büro’nun onayı alındıktan sonra da Malas’ın AKEL Merkez Komitesi’ne önerileceğini yazdı.
AKEL’in, başkan adayını belirleyip ilan edeceği genel kurul toplantısının ise, Genel Sekreter Andros Kiprianu’nun açıkladığı üzere 22 Temmuz’da gerçekleştirileceğini belirten gazete Malas’ın; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Polit Büro’ya önerdiği iki adaydan biri olduğunu kaydetti.
Hristofyas’ın önerdiği ikinci ismin ise şimdiki Savunma Bakanı Dimitris İliadis olduğunu belirten gazete haberi iç sayfasında, özetle şöyle aktardı:
“Başkan Hristofyas popülaritesi dramatik biçimde düştüğünden mecburen Başkanlığa yeniden aday olmayacağını açıklamış olabilir ancak gölgesi parti üzerinde ağırlığını koruyor, isteği emir olmaya devam ediyor.

“EN İYİ İSİM”

Hristofyas 2 Haziran’da AKEL Polit Büro toplantısına davet edilmemesine karşın katıldı ve AKEL’in 2013 seçimlerinde izlemesi gereken çizgiyle ilgili tezlerini ortaya koydu, şunları söyledi:
‘Kafa yorma devam ediyor, sadece benim çekilmem gerekiyor. Bunun tuhaf olduğunu da zannetmiyorum çünkü parti Merkez Komitesi üyesi olarak başkanlık seçimleriyle ilgili gelişmeler hakkında görüşümü belirtme hakkım var. Bunu yapıyorum ve yapacağım’
Gazetemizin edindiği bilgiye göre Hristofyas, AKEL adayının sahip olması gereken kriterleri ve vermesi gereken taahhütleri sıralayarak, o güne kadar partililer arasında destekçileri çoğalan ve popülaritesi gün be gün artan Kikis Kazamias’ın kanatlarını kırmış oldu. Hristofyas o toplantıda 2 isim önerdi. Bunlardan biri Dimitris İliadis, öteki Stavros Malas idi. yapılan nabız yoklamasında İliadis başkanlıkla ilgilenmediğini söyleyince terazinin kefesi, başkanlıkla ilgilendiğini söyleyen Malas’tan yana ağır bastı.
AKEL’den iki yetkilinin söylediğine göre artık Genel Sekreter Andros Kiprianu’nun da onaylıyor olması nedeniyle geriye kalan partililer isteseler de istemeseler de Malas artık bu şartlar altındaki en iyi isimdir.
Ailesi Makariosçu, kendisi EDİ (Birleşik Demokratlar Hareketi) üyesi olan ve geçen genel seçimlerde AKEL’in listesinden aday olan Malas kamuoyunun gözünde AKEL’li kimliğine sahip değildir. Makarios’a karşı darbeden yara almışlık mirasına sahiptir (kendi anlattığı üzere kendisi 7 yaşındayken darbeciler ağzına tabanca sokarak, babasını bu şekilde öldüreceklerini söylemişler) sağlık bakanlığı yaptığı bu kısa dönemde Hristofyas’ın ve partisinin kararlarına disiplinle çalışmış ve basınla da arası iyidir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler